Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Test: Nabíjecí čelovka Fenix HL26R

Kvalitní čelovku je vždy dobré mít po ruce, a to nejen na vašich výletech do přírody, skvěle totiž poslouží třeba i v domácnosti při každodenních činnostech. V dnešním testu se podíváme na čelovku značky Fenix.


Obsah

 

 

Čelovku Fenix HL26R používám už více než dva roky. Kdo mě zná, ví, že jsem čelovku vystavila opravdu poctivým zátěžovým testům. Jako milovník dlouhých maratonských i ultra běhů toho nalítám po venku opravdu hodně a velkou část běžeckých objemů plním za tmy, převážně v zimním období. Dříve jsem běhala s obyčejnými čelovkami a snad si i zvykla na to, že nevidím dál než na pár metrů a musím tak tedy v noci dost zpomalit, abych stíhala přizpůsobovat kroky terénu. Když pak ale můj muž přišel domu s nadupanou čelovkou od firmy Fenix, která svítila srovnatelně s autem, spadla mi čelist. Čelovku jsem vyzkoušela a zklamaně mu jí vrátila s tím, že svítí krásně, ale je těžká a při běhu nevydrží na místě. Musela jsem doběhnout s čelovkou v ruce. No, nedalo mi to a pátrala jsem, zda má značka i lehčí modely, které by byly vhodné na běhání. A má. Jedním z nich je model HL26R. Po roce používání jsem čelovku ztratila a okamžitě si bez jakéhokoli pátrání pořídila novou, tu samou. Nevěřím, že existuje pro mé účely lepší.

 

Charakteristika

Fenix HL26R s integrovaným USB dobíjením je velmi lehká čelovka vhodná na běh a pohyb v terénu. Maximální výkon 450 lm při použití hlavního dlouhého reflektoru. Dva doplňkové reflektory dodávají plynulý širokoúhlý kužel světla. Fenix HL26R je prachu a voděodolná. Popruh s reflexními prvky a kanálky pro odvod potu zajišťují bezpečnost a pohodlí při běhu. Hmotnost čelovky včetně baterie je pouze 86 g.

 

 • extrémně lehká dobíjecí čelovka na běh a pohyb v terénu
 • integrovaná dobíjecí baterie - dobíjení přes micro USB
 • výběr mezi širokým a dlouhým kuželem světla
 • reflexní popruh pro bezpečnější pohyb po silnici
 • silikonová vrstva odvádí tekoucí pot od očí při běhu
 • celkem 7 režimů výkonu včetně zábleskového SOS signálu
 • 4 režimy výkonu hlavního reflektoru: Burst 450 lm (1,5 h) / 130 lm (6 hod) / 70 lm (12 h) / 30 lm (25 h)
 • ochrana proti přehřátí - Burst režim je omezen na 1 min provozu - následně se čelovka vrátí do předchozího režimu
 • 3 režimy 2 širokoúhlých reflektorů: 40 lm (13 h) / 4 lm (100 h) / SOS 40 lm (26 h)
 • indikátor stavu baterie
 • dosvit hlavního reflektoru 100 m

 

 • nastavitelný úhel svícení 60°
 • výkon až 450 lm
 • nárazuvzdorná z výšky 1 m
 • prachuvzdorná a vodotěsná dle standardu IPX66 (ostřikování silným proudem vody ze všech směrů)
 • kryté samostatné spínače funkcí proti náhodnému zapnutí
 • kompaktní rozměry (6,5 x 4,4 x 3,7 cm)
 • extrémně lehká - hmotnost (86 g včetně baterie)
 • ideální pro běh po silnici i v terénu, outdoorové aktivity, pohyb v přírodě i běžné každodenní použití
 • tvrzená čočka s antireflexem
 • vyrobeno z odolného plastu a letecké hliníkové slitiny
 • součástí balení je čelovka HL26R s integrovanou dobíjecí baterií 1600 mAh, USB dobíjecí kabel a popruh na čelovku

Způsob testování

Čelovku Fenix HL26R používám zejména při bězích v noci a to v terénu i na asfaltu. Mimo tréninkové běhy pak i na tzv. běžecké výlety nebo ultramaratonské závody, kdy běžím neznámou trasu od rána do večera, a protože se při tak dlouhém běhu může přihodit cokoli, potřebuji být připravená na možnost, že poběžím neznámým terénem v noci. K tomu potřebuji zásadně jen vybavení, o které vím, že se na něj mohu spolehnout.

Dále jí používám i doma, když už rodina spí. Postranní LED diody vám poskytnou dostatek světla na čtení a zároveň nepůsobí rušivě.

Konstrukce

Čelovka je opravdu hodně lehká (včetně baterie váží 86 g) a díky tomu vůbec nevíte, že jí na hlavě máte. Neskáče, nevytahuje se nahoru, ani nepadá dolů. Lze ji sklopit až do úhlu 60 stupňů, přičemž má 6 úrovní sklopení. V jednotlivých pozicích dobře drží, nedochází k samovolnému přesouvání do nižších pozic.

Ovládá se dvěma tlačítky - jedním zapínáte a vypínáte postranní LED diody a druhým hlavní reflektor. V horní poloze jsou tlačítka překryta rámem, jehož účelem je zabránit samovolnému zapnutí čelovky v zavazadle. Bez problému jsem se tlačítka naučila zapínat v horní poloze, pokud vám tam bude rám překážet, budete muset čelovku pro zapnutí o jednu polohu posunout.

Popruh čelovky je zevnitř opatřen silikonovými pásky, které zabraňují jejímu posouvání na hlavě. Zároveň jsou velmi příjemné, ani po několikahodinovém nošení popruh nikde netlačí, ani nedře.

Svícení

Spolu s hmotností je svícení největší výhodou této čelovky, pro kterou stojí za to si připlatit. Při běhu máte před sebou tolik světla, že si připadáte, jako byste běželi ve dne. Nemusíte před sebou nijak luštit terén nebo hledat turistické značky. Vše vidíte, tma ne tma.

Hlavní reflektor má 4 úrovně svícení - 450 / 130 / 70 / 30 lumenů. Doba svícení při plně nabité baterii je 1,5 / 6 / 12 / 25 hodin. Při síle 450 lumenů má čelovka dosvit až 100 metrů. Tato funkce je opatřena ochranou proti přehřátí, kdy doba svícení je automaticky omezena pouze na jednu minutu souvislého svícení, poté se přesměruje do posledního použitého módu. Slouží především k prozkoumání terénu a okolí.

Postranní LED diody vytváří široký kužel tlumenějšího světla. Zde výrobce nabízí 3 úrovně osvětlení - 40 / 4 / 40 lumenů s dobou svícení 13 / 100 / 26 hodin. Třetí úroveň funguje v režimu blikání. Dosvit při úrovni 4 lm je 4 m.

Voděodolnost, odolnost proti pádům

Výrobce uvádí voděodolnost čelovky. Mnohokrát prošla bez újmy intenzivním deštěm bez jakékoli známky poškození. Stejně tak přežila vylitou flašku v batohu. Neměla jsem ale odvahu na to, utopit ji ve vodě a otestovat tak nejvyšší level voděodolnosti.

Nechtěně jsem mnohokrát vyzkoušela i deklarovanou odolnost proti pádům z jednoho metru (myslím, že kolikrát letěla i z větší výšky). Opět bez známky poškození, což bude práce kvalitního plastu.

Nabíjení

Světelný tok zajišťuje zabudovaný lithium-polymerový akumulátor o kapacitě 1600 mAh, který se nabíjí přes micro USB konektor, který je zabudovaný přímo v čelovce. Mikro USB konektor na nabíjení je opatřen měkkým silikonovým krytem pro snadné připojení nabíjecího kabelu.

Stav baterie je indikován čtyřmi modrými diodami při krátkém stisknutí levého tlačítka.

Doplňky

Oceňuji i reflexní pásky, nemusím tak myslet na jednoúčelové reflexní doplňky. A čím více reflexních prvků na sobě máte, tím lépe.

Video - představení čelovky Fenix HL26R

Hodnocení: 100%

+

 • několik režimů svícení
 • při běhu čelovka nesjíždí, netlačí, neposouvá se
 • reflexní prvky
 • voděodolnost
 • vysoká odolnost vůči pádu
 • ochrana před samovolným zapnutím v batohu
 • velmi nízká hmotnost (86 g)

-

 • při delším pobytu mimo civilizaci s sebou musíte brát powerbanku

Pár slov na závěr

Jak už jsem psala v úvodu, na čelovku Fenix HL26R nedám dopustit. Za největší výhody považuji svítivost, hmotnost, spolehlivost, odolnost vůči vodě i nárazům. Dalšími výhodami jsou pohodlnost, reflexní pásky, spolehlivý indikátor baterie. Jedinou nevýhodou je, že v případě delšího treku mimo civilizaci s sebou musíte brát power banku. Ale tu většinou berete tak jako tak kvůli telefonům. Jinou nevýhodu jsem za celé dva roky používání neobjevila. Rozhodně je čelovka Fenix jednou z největších outdoorových vychytávek, které vlastním.

Zdroje: archiv autora

Tým 4camping.cz testuje i další produkty, vybíráme:

 

TEST: Lezecké kalhoty Rafiki Femio

Testovna

Kalhoty na lezení i procházky v přírodě? Kalhoty Femio od značky Rafiki jsou parťák na téměř každou outdoorovou aktivitu. Otestovala je pro vás naše testerka Terka.

8 nejlepších batohů podle testerů

Testovna

Máte rádi batohy? Přichystali jsme pro vás žebříček těch, které naši testeři otestovali v terénu!

TEST: Batoh Hannah Arrow 40

Testovna

Turistický batoh Arrow od značky Hannah má mnoho skvělých a inovativních vychytávek. Jaké to jsou a která je ta nejlepší? Dozvíte se v dnešní recenzi.