Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu
  • Dny dopravy zdarma nad 300 Kč

Test: nepromokavé ponožky SEALSKINZ

Testovna

Jak probíhal test nepromokavých ponožek Trekking Thick Mid od firmy Sealskinz v extrémních podmínkách za polárním kruhem?

Když jsme se rozhodli, že v únoru, v době nejtřeskutějších mrazů, vyrazíme za polární kruh na desetidenní běžkařské putování s plnou polní, bylo jasné, že se na to budeme muset připravit nejen psychicky a fyzicky, ale že tomu budeme muset přizpůsobit také naši výbavu.

Tou dobou padaly teploty hluboko pod bod mrazu i u nás v české kotlině a informace z Finska, naší cílové destinace, mluvily dokonce o -40°C. V takových teplotách není radno příliš vycházet, natožpak provozovat sport. Když už ale musíte, měli byste klást velký důraz na správné odění. Zvláště náchylné k prochladnutí a omrznutí bývají periférní části těla, tedy prsty na nohou, rukou a samozřejmě hlava.Trochu nás proto uklidnilo, když nám těsně před odletem dorazily ponožky, rukavice a čepice zn. SEALSKINZ.

Tento set jsme měli otestovat v mrazivých severských podmínkách a to, že sedíme u počítače a píšeme toto hodnocení všemi deseti, je jasným důkazem, že se nakonec testované vybavení osvědčilo.

Osvědčilo se dokonce natolik, že nám zkomplikovalo napsání recenze. Co totiž máte napsat, když vás nenapadají žádné výtky a máte tendenci jen chválit. :-)

Začněme ale pěkně od začátku.

První dojem

Naše reakce na nově vybalené ponožky Trekking Thick Mid byla: co to sakra je? To je zvláštní materiál, vypadá to dost uměle. Není to moc silné a tvrdé? Nebudou vznikat otlaky? Prostě a jednoduše v nás ponožky budily rozpaky.

Po obutí při teplotě pod -20°C jsme však museli konstatovat, že ponožky skvěle padnou, přizpůsobí se noze, neshrnují se, horní pružný okraj neškrtí a přitom drží a v běžkařské botě nedřou. Při zátěži materiál výborně odvádí pot, takže noha je permanentně v suchu a teple. Případné vlhko zevnitř či zvenčí se drží mezi vnějším povrchem ponožky a botou a vůbec negativně neovlivňuje pocit komfortu.

V čem tkví kouzlo

Ponožky Sealskinz Trekking Thick Mid by vám měly dle tvrzení jejich britského výrobce zajistit 100% voděodolnost, větruodolnost a prodyšnost. Toho má být docíleno nejen díky hydrofilní membráně, ale také díky podšívce ze 42% merino vlny a vnější vrstvě z 90% nylonu a 10% elastanu. 

Velmi zajímavé je použití technologie StretchDry. Tato patentovaná technologie dovoluje Sealskinz vyrobit ponožky (a nejen je), které obsahují vysoce výkonnou membránu, která je totálně nepromokavá a přitom pružná. Díky tomu jsou ponožky nejen nepromokavé a prodyšné, ale také těsně obepnou nohu, takže dobře sají pot a udržují tepelný komfort. Právě proto jsme si je vybrali na tak náročnou aktivitu jako je zimní přejezd finských planin za polárním kruhem se saněmi a s plnou polní.

Zase to merino

Díky vysokému procentu merino vlny v podšívce jsou ponožky vhodné nejen do velmi chladných podmínek, ale také pro ty, kteří trpí na zapáchající nohy. Merino vlna má totiž několik unikátních vlastností, pro které je tak ceněná, mezi něž patří skvělé termoregulační a izolační schopnosti a rovněž antibakteriálnost.

Ponožky Treeking Thick Mid také poskytují vyšší podporu pro váš kotník a chodidlo, čímž snižují riziko podvrtnutí a díky vyměkčení v oblasti paty, prstů a chodidla brání vytváření puchýřů a odřenin, což na několikadenních výpravách rozhodně oceníte. 

Nepromokavost?

Jedna věc je tvrzení na obalu a druhá je pak realita. Protože jsme nevěřící Tomášové, samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít příležitost otestovat ponožky ve skutečných podmínkách. Testu se ujal můj odvážný manžel Mirek, nadšený experimentátor, který se nebál riskovat omrzliny a vrhnul se do sněhu ne po hlavě, ale po nohou a bez bot. Test chůze pouze v ponožkách Trekking Thick Mid, po pás zabořený ve sněhu, dopadl však naštěstí na výtečnou. Nohy zůstaly v suchu a teple a náš podařený výlet tak mohl bez komplikací pokračovat .

Další dobrou zprávou je, že jsme ověřili i to, že ponožky po zavlhnutí dobře schnou. Pro rychlejší schnutí je nicméně doporučujeme obrátit naruby. 

A co je neméně důležité, můžeme dát výrobci zapravdu i v tvrzení, že ponožky Trekking Thick Mid nezapáchají, a to ani po intenzivním nošení. I když toto naše tvrzení berte prosím s rezervou. Jde totiž o hodnocení ryze subjektivní závislé na mnoha faktorech, včetně citlivosti vašeho nosu a síle odérů, který daný jednotlivec produkuje.

Údržba a životnost

Zajímavé je, že přestože jsou ponožky doslova prošpikovány špičkovými technologiemi, které z nich dělají hi-tech vybavení, spíše něž jen běžný doplněk k funkčnímu oblečení a k botám, jejich údržba není vůbec složitá.

Prát je můžete v ruce i v pračce na 40 °C nebo méně a dokonce můžou i do sušičky, i když v takovém případě je třeba držet se s otáčkami při zemi. Určitě se vyhněte žehličce, nepoužívejte aviváž, bělidla a raději si pořiďte prací prostředek na technické a funkční oděvy. Pokud si tyto informace nebudete pamatovat, nevadí, stačí otočit horní lem ponožky a na rubové straně jsou symboly pro správnou údržbu vyšity.

Co snad potěší ještě více než snadná údržba je doživotní garance funkčnosti a spolehlivosti ponožek. Tu tento britský výrobce dává na všechny své produkty i když s dovětkem, že "doživotní" v tomto případě neznamená život váš, ale životnost kategorie produktu, které se tvrzení týká. V praxi tak vlastně Sealskinz říká, že například jejich ponožky budou po dobu 2-3 let aktivního používání stále 100% funkční. A za tento příslib a po zkušenostech, které jsme s ponožkami udělali, nám rozhodně nákup dalšího páru stojí. 

Hodnocení: 95%

+

  • skvěle padnou
  • horní lem se neshrnuje ani neškrtí
  • jsou skutečně nepromokavé
  • nesmrdí ani po několikadenní náročné aktivitě

  • žádná pěkná dámská varianta
  • vysoká cena  


Závěr

Ponožky Sealskinz rozhodně doporučujeme. Nohy v suchu a teple rozhodně vyváží vyšší pořizovací cenu. A pokud si pořídíte páry dva, není snad ani potřeba tahat s sebou ponožky další.

Zdroje:

sealskinz.com, archiv autora, heinnie.com, rei.com

1. 10. 2018

Thule Capstone 50l Women´s v terénu

Testovna

Dnešní recenzí zaostříme na turistický batoh pro ženy, který pro vás na vlastní kůži otestovala outdoorářka tělem i duší Terézia Kútná.

Test: Krosna Osprey Aura AG

Testovna

Podrobněji se dnes zaměříme na jeden z nejoblíbenějších dámských batohů americké značky Osprey, který si získal několik prestižních ocenění a jeho zádový systém Anti Gravity™.

Test - Jednorázový ekologický gril Casus Grill

Testovna

Vyzkoušeli jsme novinku na českém trhu, cenami ověnčený "eko-friendly produkt" - jednorázový ekologický gril Casus.

Vybíráme pro vás

Dětské ponožky Devold Hiking Medium Kid Sock jsou vyrobené z převážné části z merino vlny a jsou určené...

449 Kč (20.04 %) 359 Kč

Ponožky Ručičky značky Sensor jsou klasické cykloponožky s nižším lemem ozdobeným logotypem Sensor Ruka.

135 Kč (25.19 %) 101 Kč

Kari Traa Tafis jsou multiúčelové nízké dámské ponožky. Díky vysokému podílu bavlny dokží poskytnout...

299 Kč (25.08 %) 224 Kč

Dětské ponožky Devold Daily Light Kid Sock 3PK jsou velmi příjemné, měkké a lehké, vhodné ke každodennímu...

449 Kč (20.04 %) 359 Kč

Speciální nepromokavé ponožky Road Ankle with Hydrostop od anglické značky SealSkinz je ideální ponožka...

1 125 Kč (17.33 %) 930 Kč