Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Test: Trekové hole Leki Micro Vario Carbon Strong

S trekovými holemi Micro Vario Carbon Strong se kolega Hugo vypravil na 4denní přechod Jeseníků, následně na čundr do Beskyd a testování zakončil na Velké Fatře. O tom, jak si s touto náloží hole poradily, pojednává následující test.

 

Obsah

Se značkou Leki se na horách nejspíše setkal již každý. Je to německá rodinná firma, která je největším výrobcem holí na světě. Na hole se firma specializuje již od roku 1948 a je pověstná důrazem na kvalitu. Trekové hole Leki používá Reinhold Messner nebo Horská služba České republiky. Zajímavostí je, že v současnosti probíhá veškerá produkce v českém výrobním závodě v Tachově.

 

Charakteristika

 

Název:

 

Micro Vario Carbon Strong

Výrobce:

Leki

Určení:

Pánské/Dámské

Hmotnost (pár): 580 g
Odpružení (Antishock): Ne
Hrot: Karbid
Rukojeť: Pěna
Počet segmentů hole: 5
Rozsah délky: 120-140 cm
Prodloužená rukojeť: Ano
Materiál tyčí: Karbon/Aluminium
Průměr tyčí: 2,0/1,8/,1,6/1,6/1,6 cm
Skládací: Ano

 

 • stabilní párové trekové hole
 • velmi skladné minimální délka při složení 37 cm
 • pěnová rukojeť Aergon Thermo Long
 • neoprenové poutko Lock Security Strap
 • aretační systém Speed Lock
 • připojeny talířky Touren pro zimní využití
 • hrot Flex Tip (Short)
 • Push-Button Release systém rozkládání

 

Materiál, průměr trubek, hmotnost

Testovaný model Micro Vario Carbon Strong má oproti základní verzi Micro Vario Carbon zvýšený průměr trubek (20/18/16 mm). Hůl poskytuje dobrou oporu i s těžkým batohem na zádech, nebo při výpravě na skialpech v náročnějším terénu. I tak si ale hole vzhledem k robustnosti zachovaly nízkou váhu 580 g/pár. Lehké a tuhé horní díly jsou vyrobeny z karbonového vlákna. Spodní, v praxi nejzatěžovanější díl, je zkonstruován z vysokopevnostního hliníku.

 

Rukojeti

Oceňoval jsem ergonomii rukojetí z tuhé thermopěny. Ruce na ní nezebou ani při chladnějším počasí a dobře se drží i v rukavicích. Pro pohodlné přehmatávání je rukojeť zakončená cca 15 cm dlouhým prodloužením, což využijete hlavně při překonávání větších překážek na cestě či na nejprudších výstupech. Široká neoprenová poutka poskytují slušnou oporu v zápěstí i při vyšší zátěži.

 

Systém Speedlock

Horní díl holí Leki Micro Vario Carbo Strong je vybaven osvědčeným systémem Speedlock pro rychlou změnu délky holí v rozmezí 120 až 140 cm. Není tak, na rozdíl od šroubovacích tipů holí, žádný problém si hole např. před sestupem v momentě prodloužit. (Oceníte také při propínání tarpu.) Mechanismus navíc drží opravdu pevně, nestalo se mi, že by se hole při zapření samovolně zkrátily.

 


Leki – celosvětově známá firma s lyžařským vybavením a trekingovými holemi, která započala svou činnost v 60. letech minulého století. Následně byly vyrobeny první lyžařské hole pod názvem Leki. V roce 1974 přišla společnost Leki (ze Švábské vrchoviny v jižním Německu) na trh s prvními teleskopickými holemi. Vyvolala tak ve světe ohromný zájem v používání teleskopických holí a jejich rozmach. I díky tomu, že hole používají známé osobnosti jako Reinhold Messner, se staly teleskopické hole standardním vybavením většiny turistů v Alpách. V témže roce pak nastal revoluční vývoj ve funkčním délkově nastavitelném systému vedoucí k prvním nastavitelným lyžařským a trekingovým holím.

 

Manipulace s holemi

Složení a rozložení holí mi nezabralo víc než pár sekundu. Stačí do sebe zasunout dolní dva segmenty a pak povytáhnout horní díl, čímž se hole automaticky zaaretují. Pevnost spojení zajišťuje kevlarem zesílené lanko. To je automaticky napínáno pružinou umístěnou v dolní části hole. Stejně jednoduché je i rozložení. Stačí zmáčknout aretační tlačítko a vrchní díl lehce zasunout čímž se hole rozpojí.

Sbalený rozměr je díky tomuto systému skládání pouze 37 cm (běžné hole podobné délky mají cca 60 cm), takže není problém je uložit i do menšího do batohu. K holím z výroby dostane praktický obal vhodný pro transport a uložení.

 

Hroty a talířky

Hole jsou zakončeny vyměnitelným karbidovým hrotem s dlouhou ohebnou koncovkou se závitem pro připevnění talířku. V základu jsou vybaveny malými talířky pro treking, který se mi osvědčily hlavně na měkkých površích (podmáčené louky) a velkými talířky k použití na sněhu pro skitouring a sněžnice. Botičky k použití na tvrdé povrchy v balení bohužel chybí – ty doporučuji dokoupit, protože to škrtání o asfalt bych vám nepřál slyšet. :-)

 

Video - Představení Micro Vario Carbon Strong

 

Hodnocení: 98 %

+

 • rychlost složení
 • nízká váha
 • malé rozměry
 • univerzálnost použití
 • robustní konstrukce

-

 • vyšší cena
 • botička na tvrdé povrchy není součástí balení 

Závěrečný verdikt

S holemi Leki Micro Vario Carbon Strong jsem nachodil cca 250 km v horském terénu a popravdě si už moc nedovedu představit jakoukoliv náročnější výpravu bez nich. Od začátku se mi líbilo s jakou precizností jsou vyrobeny – vše do sebe přesně zapadalo, žádná část neměla zbytečnou vůli. Stejně dobrý pocit z holí mám i po první sezoně požívání. Hole se dobře drží a jsou velmi stabilní. Díky robustnosti konstrukce se o ně nemusíte bát v terénu pořádně opřít.

Oproti jiným podobným holím jsou lehoučké a dobře sbalitelné, takže není problém je v momentě, kdy zrovna nejsou potřeba, schovat do batohu. Navíc, jak jsem již popsal, sbalení a vybalení je super rychlé. Díky této kombinaci vlastností je mohu doporučit téměř na cokoliv od nástupu na ferratu, přes výšlap na sněžnicích až po trek na těžko, kde vám za ně kolena poděkují asi nejvíc. :-)

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Hugo Pelikán

Zdroje: archiv autora

TEST: Lezečky La Sportiva Tarantula

Testovna

Testerka Tereza vyzkoušela lezečky od značky La Sportiva. Pro koho se hodí? Jak se v nich leze? A jaké vychytávky bota má?

TEST: Čelovka Ledlenser HF8R Core

Testovna

Marcel Fronko cestoval do daleké Patagonie a na testování dostal čelovku od značky Ledlenser. Jak obstála při testování v divoké přírodě?

TEST: Sluneční brýle Uvex Sport Style 231 2.0

Testovna

Tester David Svoboda otestoval při svých dlouhých výletech na kole brýle od značky Uvex. Stojí za to do nich investovat?

Vybíráme pro vás

1 890  (24.92 %) 1 419 

Porovnat

3 139  (22.3 %) 2 439 

Porovnat

2 199  (27.29 %) 1 599 

Porovnat

1 899  (26.33 %) 1 399 

Porovnat

3 499  (47.73 %) 1 829 

Porovnat

2 899  (15.18 %) od 2 459 

Porovnat

1 399  (42.89 %) 799 

Porovnat

899  (44.49 %) 499 

Porovnat