Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

8 kroků, jak se starat o stan v sezóně i po ní

Přišel čas zabalit stan a vrátit se z přírody zpět do svých domovů. Abyste se mohli se stanem vydat zase na nová dobrodružství a udrželi ho v perfektní formě, dopřejte mu trochu péče.


Obsah

 

Úvod

Koupě stanu není investice, kterou byste měli nebo museli každý rok opakovat. Použité materiály zajišťují stanu pevnost, odolnost, nízkou hmotnost i nepromokavost. Vyžadují ale také určitou péči přímo během používání. Pokud se těchto kroků budete držet, můžete se na služby stanu spoléhat i v dalších letech.

 

Jak se starat o stan během používání

Pořídili jste si stan a spoléháte na to, že bude vždy fungovat bez chyby. K tomu mu ale musíte pomoci svou každodenní péčí a několika preventivními opatřeními.

 • Prozkoumejte místo, kde plánujete stan postavit. Odstraňte kameny, šišky, klacíky a jiné ostré předměty. Pokud víte, že budete stanovat v kamenitém terénu, pořiďte si ochranu proti proříznutí podlážky. Takovou přídavnou podlážku ocení nejen stan, ale i vy.

 • Vyvarujte se chození do stanu v botech. V podrážce můžete mít zaseklý kamínek nebo jiný ostrý předmět, který dokáže podlážku snadno poškodit.

 • Dejte si také pozor na batoh a jeho přezky, spony, případně vybavení připevněné zvnějšku batohu, protože i to může být pro podlážku nebo stěny z jemné síťoviny rizikem.

 • Zvláštní pozornost věnujte také suchým zipům. Zvláště u ultralehkých stanů s ložnicemi ze síťoviny je zatržení suchým zipem velmi časté.

 • Do stanu nepouštějte ani domácí mazlíčky. Jejich drápy by mohly udělat stejnou škodu jako kamínky.

 • Oheň zakládejte dál od stanu. Odlétávající jiskry by mohly vypálit do umělého materiálu dírky.

 • Se zipy neškubejte a jezděte s nimi plynule. Pokud už se nějaký z nich zadrhává, prozkoumejte dané místo a zkuste ho opravit.

 • Na slunci nechávejte stan jen nezbytně nutnou dobu. UV záření materiálům jako je nylon a polyester příliš nesvědčí, ztrácí své původní vlastnosti. Pokud plánujete mít stan postavený celé léto, vybírejte stany z bavlny. Ty zvládají UV záření výrazně lépe.

Popis: Různí lidé, různé stany, různé materiály. Proto si přečtěte výrobcem doporučené kroky pro údržbu. K tomu dodržujte několik univerzálních rad. 

 

Jak se o stan starat po každém používání 

Zvykněte si, že stan po každém použití vyčistíte. Není to nic složitého.

Začněte tím, že stan protřepete a ometete z něj trávu a hlínu. Odstraňte ptačí trus, smůlu a další nečistoty. Cokoliv, co na stanu necháte, zanáší materiál a ten ztrácí své původní vlastnosti. Vezměte si na pomoc vlhký hadřík, případně i speciální čistící prostředek. Nepoužívejte klasické mýdlo, ale přímo čistící prostředky na outdoorové vybavení.

Pokud jste při kontrole narazili na jakékoliv poškození, co nejdříve ho opravte. Drobná dirka se může brzy rozrůst. Noste s sebou proto příruční sadu na opravu outdoorového vybavení.

Při čištění se soustřeďte i na zipy. Nečistoty by mohly způsobit jejich zadrhávání. Dobrý je na to starý kartáček na zuby, a poradíte si určitě i bez něj. Pokud je nějaký zip už poškozený, opravte ho, aby se vám do stanu nedostala voda, nečistoty ani hmyz.

 

Jak vysušit stan po stanování 

Stan nechte důkladně vyschnout. Nejen po dešti. Myslete na ranní rosu a vlhkost, která se ve stanu sráží, když jste uvnitř. Pokud na vysušení nebo utření nemáte čas a nebo nejsou vhodné podmínky, stan prostě sbalte a při nejbližší příležitosti ho znovu rozdělejte a nechejte volně sušit. V přepravním obalu ho nechávejte jen nezbytně nutnou dobu.

 • Při první možné příležitosti stan venku znovu postavte a pusťte na něj sluneční paprsky. Pomohou vám vysušit materiály a zabít některé bakterie a plísně.
 • Vítr a cirkulující vzduch sušení urychluje.

Pokud už jste dorazili z výletu domů, stan na důkladné vysušení celý znovu rozložte. Můžete ho hodit i na sušák.

Jako poslední krok každodenní údržby vás čeká skládání stanu. Pokud stan budete muchlat do jednoho klubka navíc dohromady s pruty a kolíky, vystavujete se riziku poškození tropika či podlážky. Raději ho poskládejte podle návodu.

 

Jak se o stan postarat po sezóně

Ještě než stan uložíte do komory, do sklepa, nebo ho prostě zahážete dalšími nepoužívanými věcmi, dopřejte mu trochu péče.

 1. Na konci sezóny stan důkladně ale šetrně očistěte. S
 2. poje tyčí ošetřete prostředkem s obsahem silikonu. I tyče uskladněte suché a čisté.
 3. Na konci sezóny a před jejím začátkem překontrolujte voděodolnost tropika a podlážky. Nastříkejte na stan vodu rozprašovačem. Pokud voda bez problémů stéká, je voděodolná vrstva v pořádku. Pokud se ale voda vsákne do stanu, naimpregnujte ho. Impregnaci můžete volit ve spreji nebo tekutou. Zatímco sprej je na nanesení jednodušší, při použití tekuté impregnace pomocí štětce je výsledná vrstva silnější.
 4. Otestujte také voděodolnost spojů a švů. U nich je potřeba zátěr obnovovat častěji. Nepoužívejte impregnaci pro outdoorové oblečení. Impregnace na stan by měla být na bázi silikonu. Ta totiž zajistí zvýšenou UV ochranu a voděodolnost. Nepoužívejte ji ale na své oblečení. Snížili byste jeho prodyšnost.
 5. Důkladně stan prohlédněte a opravte každou trhlinu nebo jiné poškození. Pořiďte si opravné sady na stany. Něco málo do začátku bývá součástí balení od výrobce.
 6. Stan znovu nechejte znovu důkladně prosušit. Po sezóně ukládejte stan pouze 100% suchý. Pokud tento krok jakkoliv zanedbáte, zatuchne a na začátku sezóny objevíte plíseň, která materiál umí pořádně potrápit.
 7. Stan postupně skládejte. Zapněte všechny zipy včetně suchých zipů. Šňůrky zamotejte a svažte gumičkami. Až budete stan rozbalovat, nebudou se vám šňůrky zbytečně plést pod ruce.
 8. Ideální je skladování stanu v rozložené podobě. Pokud máte tu možnost, dejte ho do obalu, ve kterém bude dýchat a nenavlhne. Doporučuje se bavlněný povlak z postele. Ne každá domácnost ale tento postup umožňuje. Stan v takovém případě složte a dejte ho do těsnící krabice, aby nenavlhl. Jednou za čas ho vyndejte a nechejte jednotlivé části provětrat. Volte místa s nižší vlhkostí, bez přímého slunečního světla a spíše temné.

Popis: Speciální opravné sady na stany dokáží vrátit stanu jeho původní vlastnosti. 

 

Co se stanem nedělat

Možná máte chuť ulehčit si práci. Přesto zkuste následovat těchto pár rad:

 • Neperte stan v pračce. Ani na ruční režim.
 • Při sušení stanu zapomeňte na sušičku i topení. Narušily by impregnaci a zátěr.
 • Stan se nežehlí a nebělí.
 • Nikdy neukládejte stan mokrý a vlhký. Zplesniví a můžete si ho tak nenávratně poškodit.

Popis: Stan je za určitých okolností vaším druhým domovem. Nezapomeňte se o něj také tak starat. 

 

Co dělat, když už je stan lehce plesnivý

Plíseň poškozuje materiál, ze kterého je stan vyrobený, a představuje zdravotní riziko. Pokud při kontrole stanu před začátkem sezóny objevíte plíseň, nejspíš vás to oprávněně rozladí. Tento problém se dá obvykle vyřešit.

Zapomeňte na pračku a na vyvářku ačkoliv víte, že právě tento postup je v boji proti plísni účinný. Většina turistických, ultralehkých i rodinných stanů není z materiálů, které by vaši pračku chtěly vidět. Čeká vás ruční práce.

Nejprve si vezměte rukavice. Místa s plísní namočte v teplé vodě a lehce z nich plíseň odstraňujte hadříkem. Není potřeba místo hrubě drhnout ve snaze zbavit se viditelného fleku. Takto byste jedině narušili ochranný zátěr stanu. Do vody na čištění můžete přidat prostředek na mýdlové bázi nebo jarovou vodu. Pak místo propláchněte čistou vodou. To opakujte ještě 2x.

Stan dejte poté řádně vysušit. Nebojte se ani slunce. UV záření umí s bojem proti plísním výrazně pomoci.

Pak uvidíte, jestli se vám podařilo vše zahubit, nebo se plíseň na místě znovu probudí. Pak celý postup zopakujte znovu. Pokud to stále nezabírá, můžete vzít i intenzivnější přípravek. Jistotou jsou přípravky s obsahem chloru, ty plíseň rozhodně zahubí. Dost možná ale také zajistí změnu barvy v místě, kam se dostanou. Každopádně plíseň dál neporoste a stan nebude cítit zatuchlinou.

Pokud máte jistotu, že je čištění hotové, pusťte se do nové impregnace. Samotné černé fleky, které na stanu zůstanou, jsou jen pigmentové skvrny, které už plíseň jako takovou neobsahují. Proto je neřešte. Příště si ale nejspíš vzpomenete a stan před uskladněním řádně vysušíte.

Cestování se stanem na zádech je rozhodně dobrodružství. O stan se správně starejte a bude vaším druhým domovem. S výběrem toho správného vám rádi pomůžeme.

 

 

Užitečné odkazy

Autor: Alena Bouchalová

Zdroje: archiv 4camping

10 tipů na dárky na poslední chvíli

Poradna

Je to klasika. Každý rok se snažím plánovat nákup dárků dostatečně dopředu. Poctivě vybírám kousky, které by měly vyloudit úsměv na tváři obdarovaného. A stejně nakonec sháním některé dárky na poslední chvíli. Pokud jste na tom stejně jako já, mrkněte na tipy, které by vám mohly trošku ušetřit nervy. A hlavně, rozhodně s nimi zabodujete

Kam na běžky? Vyražte hned zítra!

Poradna

Pohyb je pro naše tělo důležitý, to je známá věc. Zapojte do harmonogramu také běžkování. Udrží vás fit, zapojíte všechny možné svaly těla, ale přitom šetříte klouby. Ale kam vyrazit aktuálně na běžky?

12 osvědčených cestovatelských tipů, jak se sbalit do letadla

Poradna

Chystáte se na cesty, ale nevíte si rady s tím, jak si zabalit do letadla. Vaše zkušenosti s létáním se dají spočítat na prstech jedné ruky. Jak byste se měli sbalit na kratší pobyt? Jaké je nejlepší palubní zavazadlo? A co si můžete vzít do letadla? Připravili jsme pro vás kompletního průvodce.

Vybíráme pro vás

7 999  (40.01 %) 4 799 

Porovnat

3 397  (21.43 %) 2 669 

Porovnat

5 799  (31.73 %) 3 959 

Porovnat

2 499  (28.01 %) 1 799 

Porovnat

8 200  (50.99 %) 4 019 

Porovnat

20 999  (25.95 %) 15 549 

Porovnat

Turistický stan Zulu Igola 3

3 190  (43.61 %) 1 799 

Porovnat

25 189  (35.41 %) 16 269 

Porovnat