Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Co je to skialp?

Skialpy se těší v posledních letech velké oblibě. Věděli jste, že před výběrem vybavení byste si měli ujasnit, které ze skialpových disciplín se budete věnovat? 


Obsah

Vyšlápnout si zasněžený kopec na lyžích nebo splitboardu a vyhnout se přeplněným sjezdovkám. Otisknout v čerstvě napadaném prašanu první lyžařskou lajnu. To jsou lákadla většiny milovníků zimních hor. Varujeme, skialpining je vysoce návyková aktivita. Co všechno se skrývá pod pojmy skialp nebo skialpinismus, které rezonují v posledních letech mezi milovníky zimních sportů? Přehled aktivit včetně průvodce výběrem pro vás chystáme v následujících článcích, které věnujeme právě skialpiningu. 

 

Co je to skialp?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Jedná se obecně o horskou turistiku na lyžích, kde místo pohorek obouváte skialpové boty. Výběr dobrých skialpových bot je základ, dále budete potřebovat lyže se speciálním vázáním a stoupací pásy, díky kterým se nebudete smekat do kopce a po jejich sejmutí vás na vrcholu čeká zážitek ze sjezdu dle podmínek terénu a vašich schopností. Stejně jako jiné sporty, i skialpinismus má své disciplíny, které mají specifické požadavky na různost vybavení. Před pořízením vybavení je tedy dobré si ujasnit, k jaké konkrétní disciplíně směřujete. Pokud máte jasno, potom vám nic nebrání přejít k výběru, pokud si však nejste jistí, pojďme se na jednotlivé skialpové aktivity podívat z blízka. S výběrem vybavení vám také rádi odborně pomohou v naší skialpové speciálce v Praze

 

Skitouring 

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o výlet na lyžích a zároveň nejpřirozenější pohybovou aktivitu v zasněžených horách. Vstupním předpokladem pro túry na lyžích je odpovídající fyzická kondice a základní lyžařské dovednosti. Při skitouringu se pohybujete turisticky volným terénem od českých hor po rozlehlejší pohoří v zahraniční (např. Alpy, Tatry, Karpaty). Může se jednat o jednodenní i vícedenní túry s přespáním v horské chatě, winterraumu nebo v bivaku. Při plánování túr buďte rozvážní a dávejte pozor na laviny a další rizika ve volném terénu. 

Vybavení na skitouring:

 

Skialpinismus

Skialpinismus je náročný výstup se strmým a dlouhým sjezdem. Pokud jste příznivec alpinismu, skitouringu a extrémního lyžování, skialpinismus bude disciplína přesně pro vás. Výzvy v podobě zdolávání horských štítů a divokých sjezdů. Kombinace pro horolezce a lyžaře s perfektní technikou a spoustou odvahy. Předpokladem je výborná kondice, sjezdařské dovednosti napříč terény. Neméně důležitou dovedností je zvládnutí horolezeckých technik napříč terény a pohybu po ledovci. Při skialpinismu vzrůstá tlak na správné vyhodnocení objektivního stupně nebezpečí, které vám v horách příroda nalíčí.

Vybavení vhodné ke skialpinismu: 

 

FreeSkitouring

Forma volného horského lyžování s důrazem na požitek z jízdy volným terénem mimo lyžařská střediska. Cesta za prašanem vede v určité míře na vlastních pásech. V tomto případě můžete ušetřit čas a sílu pro kvalitní sjezd nástupem za pomocí lyžařských areálů, popřípadě lanovky, rolby, skútru nebo helikoptéry. Základem je velmi dobrá lyžařská dovednost, znalost lavinové problematiky v horách a orientace v horském terénu, protože sjezdové linie většinou nemáte možnost zmapovat výstupem. 

Vybavení na FreeSkitouring

Pro tento typ sjezdu volíme tuhou obuv, široké lyže a robustní vázání s co nejlepšími vlastnostmi, což samozřejmě znamená vyšší hmotnost vybavení než při jiných disciplínách.

 

Fitness Skitouring 

Kondiční skitouring se odehrává v technicky nenáročném terénu (lyžařská střediska, lesní cesty a pláně). Často je fitness skitouring praktikován jako trendy náhrada za cvičením ve fitness centru v lyžařských resortech a jejich okolí. Fitness Skitouring je aktivita pro sportovce, kteří hledají vybití energie, ale nechtějí řešit složité plánování vícedenních túr a především lavinového nebezpečí. 

Vybavení vhodné k Fitness Skitouringu: 
  • lehké boty s dostatečným rozsahem předozadního pohybu v "komínu"
  • lyže 75-85 mm pod patou 
  • jednoduché pinové vázání
  • pásy s dobrým poměrem stoupání/skluz

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Zdeněk Batěk 

Zdroje: archiv 4camping, archiv Hannah

Poprvé na lezecké stěně?

Poradna

Co byste měli vědět, než vyrazíte na lezeckou stěnu?

Jak vyprat batoh a jak se o něj starat

Poradna

Batoh je super pomocník. Při výletech vám usnadní práci, u jiných je kvalitní batoh dokonce nezbytnost. Pokud jste si dali práci a pečlivě ho vybírali, nejspíš očekáváte, že vám bude perfektně sloužil ještě mnoho let. Víme, jak na to.

Jak vybrat správnou velikost kalhot

Poradna

Vybrat si správnou velikost kalhot z pohodlí domova nemusí být vždy tak jednoduché. Díky naší outdoorové poradně to ale zvládnete levou zadní.

Vybíráme pro vás

1 790  (44.19 %) 999 

Porovnat

3 390  (29.82 %) 2 379 

Porovnat

(5 %) 3 039 

Porovnat

(4.97 %) 13 589 

Porovnat

4 399  (25.01 %) od 3 299 

Porovnat

3 799  (26.06 %) od 2 809 

Porovnat

Skialpový batoh

3 699 

Porovnat