Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak prát sportovní oblečení, aby dlouho vydrželo?

Aby nám outdoorové oblečení vydrželo funkční opravdu dlouho, je zapotřebí se o něj správně starat. Jak na praní merina, peří, bambusu nebo dalších materiálů? Poradíme vám!


Outdoorové oblečení je skvělý parťák. Víte, jak ho vrstvit, aby přinášelo optimální komfort? 

Obsah

 

Úvod

Moderní sportovní a outdoorové oblečení vyniká spoustu skvělých vlastností. V létě nám v něm není vedro, v zimě spolehlivě zahřeje. Chrání nás před větrem, deštěm i mrazem. Je pružné a dovoluje maximální volnost pohybu. Podívejme se, jak prát sportovní oblečení, aby sloužilo co nejdéle.

 

Základní zásady, jak prát sportovní oblečení

Někde se píše, praní neodkládejte, jinde neperte příliš často. Trochu protichůdné rady, že? Ale obě vlastně mají pravdu. Pokud jste se někde jen trochu umazali, nemusíte hned házet bundu do pračky. Stačí vlhký hadřík a trochu teplé vody, kterými vyčistíte postižená místa. Jakmile oblečení uschne, je znovu připravené do akce.

Na druhé straně propocené spodní prádlo, termoprádlo, nebo triko nenechte zbytečně dlouho ležet. Lidský pot může být poměrně agresivní a časem by vám na oblečení mohl udělat skvrny, nebo narušit vlákna. Navíc s potem je spojený i nepříjemný zápach, o který nikdo nestojí.

1. Podívejte se, jak prát sportovní oblečení podle instrukcí od výrobce. A hlavně, respektujte je!

Aby mělo oblečení všechny ty úžasné vlastnosti, je většinou vyrobeno ze speciálních materiálů, které mívají specifická pravidla údržby. Pokud si chcete komfort, který vám zajišťuje dlouho užívat, dbejte rad výrobce.

2. Praní v pračce

Moderní pračky už mají speciální program pro praní sportovního oblečení. Většinou ho najdete pod názvem „sportovní oblečení“, „sport“, „fitness“, nebo „outdoor“. Pokud takový program vaše pračka nemá, zvolte program pro praní jemného oblečení.

Důležité je, aby teplota praní byla maximálně 30 – 40 °C a otáčky byly snížené. Zkontrolujte, že nejsou více než 800 otáček za minutu. Oblečení perte naruby s uzavřenými zipy a uzávěry. Pokud je na oblečení suchý zip, vložte je do samostatného sáčku. Zabráníte poškození dalších kousků v pračce.

3. Prací prostředky

Ideální je zvolit speciální prací prostředky na sportovní oblečení. A pokud je nemáte po ruce, zvolte co nejjemnější prací prostředky, nebo třeba mýdlové vločky. Obloukem se vyhněte aviváži, která může obsahovat lanolin. Ten by mohl poškodit vlákna a snížit funkčnost oblečení. Podobně je lepší nepoužívat odstraňovače skvrn, které by mohly také narušit strukturu tkaniny.

4. Sušička

I když dnešní sušičky mají program na sušení sportovního oblečení, je lepší nechat prádlo volně uschnout. Výjimkou jsou péřové bundy, které v sušičce skvěle proschnou.

5. Žehlení

Sportovní a outdoorové oblečení se s žehličkou nekamarádí. Většinou je z materiálů, které ji ani nepotřebují. A na horách nebude nikdo hodnotit, jestli vaše triko není náhodou trošku pomačkané. Zkrátka žehličce se raději vyhněte. Prádlo stačí dobře pověsit, bude vypadat dobře.


I boty potřebují správnou údržbu, aby moly dlouho sloužit. Víte, jak na to?

 

Jak prát spodní prádlo 

Spodní prádlo pereme velice často a je to v pořádku. Jaký postup praní a prací prostředek zvolíme, bude záležet především na materiálu, ze kterého je prádlo vyrobeno.

Moderní umělé materiály

Jsou skvělé, protože výborně odvádí pot a rychle schnou. Na druhé straně nezahřejí a nemusí mít antibakteriální vlastnosti. Prostě, když se v nich zpotíte, tak se nelibé vůni nevyhnete. V pračce zvolte sportovní program, či program na jemné prádlo. Důležitá je nízká teplota do 30 °C a málo otáček. Nedávejte ho do sušičky a nežehlete, mohlo by ztratit svou pružnost.

Vlna merino

Umí krásně pracovat s termoregulací i chránit před rozkladem potu a vznikem nepříjemného odéru. Boxerky i kalhotky z merina mají úžasné vlastnosti, ale vyžadují také jemné zacházení. V pračce je perte v programu vlna, důležitá je nízká teplota a málo otáček, se speciálním prostředkem na praní merino vlny. Ideální je ale vyprat věci z merina v ruce a při máchání postupně snižovat teplotu. Vyždímejte ho do ručníku, ale nikdy ne kroucením, mohlo by se deformovat. Sušte rozložené ve vodorovné poloze.

Bambusové vlákno

Spodní prádlo z bambusového vlákna skvěle odolává vzniku nepříjemného zápachu, je příjemné na omak a rychle schne. Po celý rok zajišťuje skvělou termoregulaci. Je velice jemné, proto ho doporučujeme prát v síťce na prádlo. Ideální teplota pro praní je 30 °C (maximálně 40 °C). Otáček se nemusíte bát. Prádlo nedávejte do sušičky, ale rozložte ho na sušáku.

 

Jak prát podprsenky

Každá žena ví, že podprsenky chtějí speciální péči, aby dlouho spolehlivě sloužily. Je potřeba je prát pravidelně, aby je neničil pot a vlákna se mohla vrátit do své původní polohy. Na druhé straně, je dobré jim věnovat velice jemnou péči. Doporučujeme vždy prát v síťce, na nízkou teplotu a s minimem otáček. Pokud máte čas na extra péči, vyperte si podprsenky v ruce. Nikdy nedávejte podprsenky do sušičky, ale sušte na volném vzduchu hezky rozložené. Pokud je podprsenka z merina, perte ve speciálním pracím prostředku.

 

Jak prát termoprádlo

Termoprádlo perte tak často, jak je potřeba, ale berte ohled na materiál, ze kterého je vyrobeno. Nikdy to nepřehánějte s teplotou, ideální je 30 °C a vyhněte se sušičce.

Merino vlna

Věci z merina je nejlepší prát v ruce se speciálním pracím prostředkem a jemně ždímat do ručníku. Sušte je dobré ve vodorovné poloze na volném vzduchu daleko od radiátorů.

Umělé materiály

Snesou pračku, ale zvolte program s nízkou teplotou a minimem otáček. Pokud chcete, aby prádlo drželo tvar a skvěle fungovalo, zapomeňte na sušičku.

Bambusové vlákno

Opět potřebuje nízké teploty, ale pokud ho dáte do sáčku na prádlo, můžete ho přidat k ostatním věcem do pračky. Otáčky nemusíte přizpůsobovat. Sušte ale ve vodorovné poloze na volném vzduchu.

 

Jak prát ponožky

Možná se vám to bude zdát, jako zbytečná připomínky, ale ponožky perte vždy dobře rozbalené. Kuličky, které děti s oblibou hodí do prádla, když jsou ponožky mokré a nechce se jim na ně sahat, pečlivě rozbalte před praním. Je to chuťovka, ale je to potřeba. Dále už volte postup podle materiálu.

Bavlna a umělé vlákno

Perte klasicky s ostatním prádlem při nižších teplotách, maximum je 40 °C. Moderní sušičky se nemusíte bát, pokud můžete zvolit program s nízkou teplotou.

Merino vlna

Ponožky z merina doporučujeme prát v pracím prostředku na merino, při nízké teplotě do 30 °C a s malým počtem otáček. Rozhodně nesušte v sušičce, ale ve vodorovné poloze na sušáku.

Bambusové vlákno

Populární ponožky bambusky můžete prát s ostatním prádlem, pokud perete do 40 °C a dáte je to síťky. Sušte je ale samostatně na volném vzduchu.

 

Jak prát zimní bundy 

Legenda praví, že bundy by se měly prát co nejméně. Této legendě prosím nevěřte. I zimní bundy je potřeba pravidelně vyprat. Jinak by totiž špína, prach a pot mohly zanést póry membrán, či tkaniny a oblečení by ztratilo své funkční vlastnosti. Nebojte se je proto vyprat, ale opatrně na sportovní program a při nízkých teplotách. Použijte prací prostředek na sportovní oblečení a zapomeňte na aviváž. Opět šetřete na otáčkách a v sušičce nastavte nízkou teplotu.

TIP: Po dvou až třech vypráních nezapomeňte obnovit impregnaci.

Jak prát prošívanou bundu z péřovou výplní

Má-li bunda výplň z přírodního peří, nezapomeňte použít prostředek na péřové výrobky a do sušičky přidat speciální míčky, které peří krásně načechrají. Když dodržíte přesný postup, bude vám péřová bunda dlouho dobře sloužit.

Jak prát bundu z dutého vlákna

Bundu lze vyprat v pračce na sportovní program. Je potřeba použít jemný a šetrný prací prostředek, který nenaruší vlákna v izolaci. Nikdy nepoužívejte aviváž. Bundu doporučujeme obrátit naruby. Použití sušičky se nedoporučuje, mohlo by duté vlákno poškodit.

 

Jak prát lyžařské oblečení

Lyžařské oblečení není potřeba prát po každé návštěvě svahu, ale jednou až dvakrát za sezónu je to potřeba. Teplotu, prací prostředek a otáčky v pračce, zvolte podle materiálu, ze kterého je oblečení ušito a také podle výplně.

 

Jak prát softshellovou bundu a kalhoty

Softshell je výborný materiál, ze kterého můžete mít bundu, kalhoty, ale i lyžařské oblečení. Pokud netušíte, jak prát softshellovou bundu a nezničit si ji, věřte, že to není žádná věda. Ideální je použít speciální prací prášek na softshell, program s teplotou do 30 °C a vynechat ždímání i aviváž. Vždy je potřeba oblečení dobře vymáchat a odstranit všechen prací prášek. Oblečení ze softshellu nikdy nesušte v sušičce ani na radiátoru, mohli byste ho poškodit.

 

Oblečení s membránou

U membránových tkanin platí to samé, co u softshellu. Správný postup praní obnoví funkci membrány. Vždy zvolte jemný program a šetrný prací prostředek. Důležité je ale vynechat aviváž a změkčovací prostředky, ty by mohly póry zalepit, stejně jako prach a špína. Nikdy oblečení neždímejte a nesušte v sučce. U membránových materiálů není potřeba obnovovat impregnaci. Šetrné praní by nemělo vodoodpudivé a voděodolné vlastnosti poškodit. Pozor na bělidla a chemické čištění, může membránu nenávratně poškodit.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Lucie Krůčková

Zdroje: archiv autora

Geocaching: Hledání pokladů v přírodě i ve městech

Poradna

Už jste někdy byli sbírat "kešky"? Pokud ne a chcete to vyzkoušet, tento článek je přímo pro vás.

Všechno o outdoorovém oblečení

Poradna

Měkouši jsou dárky, co vás udrží v teple! Všechno o nich najdete v našem rozcestníku článků o oblečení.

Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?

Poradna

Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.

Vybíráme pro vás

279  (17.92 %) 229 

Porovnat

390  (15.64 %) 329 

Porovnat

549  (9.11 %) 499 

Porovnat

Dámské podkolenky Zulu Ski Merino Women

390  (23.33 %) 299 

Porovnat

179  (33.52 %) 119 

Porovnat

799  (15.02 %) 679 

Porovnat

259  (50.19 %) 129 

Porovnat

659  (10.62 %) 589 

Porovnat