Jak prát sportovní oblečení, aby dlouho vydrželo?
Poradna
Aby nám outdoorové oblečení vydrželo funkční opravdu dlouho, je zapotřebí se o něj správně starat. Jak na praní merina, peří, bambusu nebo dalších materiálů? Poradíme vám!
Určitě máte v botníku pár sportovních bot. Takových těch univerzálních, co se v nich dá dobře popoběhnout, jsou fajn na procházku, ale asi tušíte, že pro delší chůzi nemusí být nejvhodnější. Zvlášť pokud chcete chodit pravidelně na dlouhé trasy. Na co všechno se zaměřit při výběru?
Obsah |
Proč je důležité investovat do obuvi na chůzi? Zavřete oči a představte si, jak došlapujete při běhu. A teď znovu a pro změnu si představte, jak vaše chodidlo došlapuje při chůzi. Vnímali jste ten rozdíl? Jestli ne, tak si najděte klidné místo a zkuste si to. Stačí se projít třeba doma v obýváku.
Při klasickém kroku, ať už je pomalý či velmi rychlý, se se zemí jako první potká vaše pata. Na druhé straně pokud běžíte, dotkne se chodidlo země někde v přední polovině. Proto je důležité, zvlášť pro dlouhé trasy, volit správnou obuv, která poskytne patřičnou oporu a stabilitu. Boty by měly být tlumící v patní části, mít torzní fixaci uprostřed a být pružné ve špičce.
Nikdo z nás netouží po otlacích, odřeninách a zbytečné bolesti nohou z nevhodné obuvi. Navíc nezapomínejme, že v našem těle je všechno propojeno se vším, takže špatně zvolená obuv může znamenat nadměrnou zátěž pohybového aparátu a s tím spojené riziko velké bolesti zad a kloubů.
Obuv na chůzi bychom vždy měli volit tak, aby nám byla pohodlná, už když ji zkoušíme. Nespoléhejte se, že se tzv. rozchodí. Boty by měly dobře sedět na patě, poskytovat dostatek prostoru pro prsty a ve střední části chodidla by měly těsně přiléhat.
Špička boty by měla být poddajná a umožňovat hladký pohyb v terénu i na rovnějším povrchu.
Jakmile boty obujete, měli byste cítit stabilní oporu po celé délce i šířce chodidla. Tento pocit by měl přetrvávat i při prvních krocích. Patní část by měla být tužší s dostatečným odpružením.
Možná vás to překvapí, ale chůze v přírodě je pro chodidla a opěrný systém těla daleko méně namáhavá, než dlouhý pochod po asfaltové cestě nebo betonových chodnících. Soustřeďte se na povrch, po kterém plánujete trasu.
Máte vybočené palce, valgózní kotníky, vysoký nárt, širokáchodidla nebo kožní problémy? Všechno je důležité a na nic nesmíte zapomenout.
Plánujete dlouhé výpravy v horkém počasí během léta nebo se dokonce přesouváte někam na jih? Pak určitě sáhnete po lehké vzdušné obuvi. Zcela odlišný materiál s funkční membránou se pak bude hodit do vlhkého a chladného počasí. Za deště mohou mnohé povrchy hodně klouzat, proto je dobré zaměřit se i na podrážku.
Určitě si umíte vybrat boty patřičné velikosti, ale nezapomeňte, že při dlouhé chůzi začnou nohy natékat a obuv, která se ráno zdála pohodlná, se může změnit v mučicí nástroj. Doporučujeme proto kupovat boty raději o půl čísla až číslo větší, dbát na dostatečný prostor pro prsty a přes nárt a zkoušet je raději v odpoledních hodinách na hrubší ponožku.
Víte, že...?
|
Na tvrdém povrchu potřebuje chodidlo daleko více odpružení, než při chůzi po cestičkách mezi poli. Pokud plánujete dlouhou výpravu v náročnějším terénu, bude dobré zvážit nákup obuvi s vyšším komínem, tedy tzv. kotníkovou obuv. Vyšší boty chrání kotníky před podvrtnutím nebo vniknutím nečistot.
Pro výpravy do hor na těžko, s plným batohem, na několik dnů doporučujeme pořádné pohorky. Nohám poskytují zvýšenou oporu a ochranu i v hodně náročném terénu. Často jsou vybaveny vysokou obsázkou, která zabraňuje okopávání bot při procházení suťovisek.
Nejste si jisti, zda je barefoot obuv vhodná i pro dlouhé výpravy do terénu? Ano, je. Nicméně je zde jedno velké ALE. S bosou chůzí začínejte zvolna, a pokud vaše nohy ještě nemají zkušenost s barefoot obuví, není vhodné ji volit na dlouhou výpravu do hor. Raději si zvykejte pomalu a začněte kratšími trasami po okolí.
Na druhé straně pro zkušené má barefoot obuv mnoho předností. Chodilo získává mnoho podnětů v různorodém terénu a je nuceno pracovat více než v klasické obuvi. Časem se to projeví na lepší práci i stabilitě celých dolních končetin.
Nordic Walking u nás stále nabývá na popularitě. Jaké boty si vybrat na chůzi s hůlkami? Dobrou volbou jsou lehké sportovní boty s dostatečně ohebnou podrážkou. Do chladného počasí a náročnějšího terénu můžeme zvolit nízké trekové boty. A pokud milujete chůzi naboso, nebojte se sáhnout po oblíbených barefoot outdoorových botách.
Škála vhodné obuvi je obrovská. Připravili jsme proto přehled základního rozdělení bot podle terénu, počasí, ročního období i osobních preferencí.
Skinners |
Lehké ponožkoboty, které snadno sbalíte do kapsy, ale chodidlům poskytnou skutečně jen základní ochranu. Doporučujeme pouze pro zkušené bosochodce. Ostatním pouze na kratší procházky do nenáročného terénu. |
Barefoot |
V barefoot obuvi můžete vyrazit do města i do terénu. Pokud s bosou chůzí začínáte, je vhodná jen na krátké výpravy do méně náročného terénu. |
Sandály |
Sportovní sandály mohou být vybaveny přilnavou podrážkou i odpruženou mezipodešví, takže poskytnou oporu, ale také dobrou absorpci nárazů. V letních měsících je můžete směle zvolit i na dlouhou chůzi. Do náročnějšího terénu, kde hrozí poranění prstů, doporučujeme volit sandály se špičkou. |
Lehká obuv na chůzi |
Zvláště v letních měsících oceníte na lehčím treku boty z prodyšných materiálů. Na druhou stranu se ale hodí, pokud mají membránu, která udrží vaše nohy v suchu i ve vydatnějším dešti. |
Obuv pro městskou turistiku |
Chcete vyrazit po památkách a architektonických skvostech? Na celodenním výletě za krásami urbanistiky oceníte hlavně pohodlí a příjemný design, ve kterém do městského prostředí dobře zapadnete. |
Boty na chůzi po zpevněných cestách |
Asfalt a beton jsou při dlouhé chůzi doslova výzvou pro naše klouby. Zpětný náraz dává zabrat kolenům při každém kroku. Plánujete-li dlouhé cesty po silnicích, vybírejte obuv se solidním odpružením. |
Treková obuv na dlouhé výpravy |
Boty na několikadenní túry v terénu či přechody hor musí poskytnout dostatečnou oporu, tlumit nárazy a chránit chodidlo před úrazem i nepřízní počasí. Nižší treková obuv je skvělá pro rychlejší dynamickou chůzi v terénu bez větších nástrah. Kotníkovou trekovou obuv zvolte na trek, který je v náročném terénu a kde tak potřebujete větší stabilitu. |
Pevné pohorky a speciální boty na ferraty |
Pro vysokohorskou turistiku s těžkým batohem na zádech jsou vhodné celokožené pohorky. Poskytují dostatečnou oporu celému tělu i stabilitu na hodně náročných, nezpevněných cestách. Speciální boty na ferraty mají vysokou torzní tuhost a podrážku přizpůsobenou pro skalnatý povrch. |
Zimní boty na chůzi |
Ani zima nás nezastaví. Jen je chůzi v zimě potřeba přizpůsobit oblečení i obutí. Boty nás musí udržet v bezpečí i na zledovatělých cestách a poskytnout dostatek tepla. Doporučujeme kombinovat je s kvalitními ponožkami z merino vlny. |
Podle Atlantic Spine Clinic je potřeba měnit obuv na chůzi po třech až pěti měsících, pokud chodíte alespoň 45 minut denně třikrát až čtyřikrát v týdnu. Po této době totiž ztratí schopnost poskytovat dostatečnou oporu a absorbovat nárazy při chůzi.
Víte, že...?
|
Ať už zvolíte jakoukoliv obuv, přejeme vám hodně nachozených kilometrů a skvělých zážitků. A pamatujte, dobře vybrané boty chrání vaše nohy před puchýři, odřenou achilovkou a bolavými kotníky.
Autor: Lucie Krůčková
Zdroje: pixabay.com, unsplash.com, archiv 4camping, ncbi.nlm.nih.gov, atlanticspineclinic.com
Poradna
Aby nám outdoorové oblečení vydrželo funkční opravdu dlouho, je zapotřebí se o něj správně starat. Jak na praní merina, peří, bambusu nebo dalších materiálů? Poradíme vám!
Poradna
Měkouši jsou dárky, co vás udrží v teple! Všechno o nich najdete v našem rozcestníku článků o oblečení.
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
1 490 Kč
(0.07 %)
1 489 Kč
2 999 Kč
(10 %)
2 699 Kč
1 190 Kč
(0.08 %)
1 189 Kč
3 490 Kč
3 249 Kč
(4.92 %)
3 089 Kč
1 999 Kč
(15.01 %)
1 699 Kč
4 249 Kč
(15.06 %)
3 609 Kč
3 890 Kč
(39.87 %)
od 2 339 Kč