Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak vybrat oblečení do sychravého počasí

Mlhy, déšť, vítr, přízemní mrazíky - nic, co by člověk na výletě viděl dvakrát rád. My z 4camping.cz ale vyznáváme heslo „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení," a protože nejsme lakomí, Vítek Hruška se s vámi o naše tipy, jak se správně do sychravého počasí obléci, podělí.


Obsah

Češi jsou národem chalupářů a chatařů, po právu se považujeme za národ pejskařů a houbařů. Pravdivé je i přísloví - co Čech, to muzikant. Hlavně jsme ale národem vášnivých turistů a výletníků.

Je neuvěřitelné, kolik lidí v přírodě potkávám i v sychravém počasí a je až s podivem, jak často tito výletníci zvolili nevhodný outfit. Nechci teď hodnotit vkus a styl našeho turistického národa co se oblékání týče, nejsem módní policie, ale rád bych se zastavil u funkční stránky oděvu.

Chcete být v teple? Neradi se potíte? Dáváte přednost nohám v suchu nebo si opravdu chcete kromě zážitků a fotek domů přinést také rýmičku a kašlík?

Pokud patříte mezi ty, kteří by se raději nepohodlí, případně nachlazení a nemoci vyhnuli, nepodceňujte výběr toho, co si na výlety do přírody oblečete. A to počínaje vhodně vybraným funkčním prádlem a konče nepromokavou bundou.

Základem správného turistického odění je tzv. cibulový systém vrstvení, který při dodržení několika pravidel zajistí, že naše těla zůstanou v suchu, teple a pohodlí, i kdyby se venku sami čerti ženili.

 

Cibulový systém

= zažitý název pro systém vrstvení oblečení za cílem co nejefektivnějšího využití jeho vlastností.

Každá z jednotlivých vrstev (známe 3 základní), má svoji specifickou funkci a její opomenutí může výrazně narušit funkčnost celého systému. Vrstvení je závislé nejen na klimatických podmínkách, ale rovněž na požadavcích daného jedince a jeho cílem je poskytnout uživateli co nejvyšší možný komfort.

 •  1. vrstva (transportní, sací, komfortní)

Tato vrstva se používá jako základní a měla by přiléhat přímo na tělo. Odvádí tělesnou vlhkost rychle a efektivně od pokožky, čímž udržuje tělo v suchu. Obecně je známa pod pojmem funkční prádlo.

 

 • 2. vrstva (izolační)

Tato vrstva odvádí vlhkost z první vrstvy a současně udržuje tělesné teplo. Používány jsou materiály z technických vláken se schopností vázat velké objemy vzduchu, s nízkou nasákavostí a dobrou schopností transportovat vlhkost. Do této kategorie patří veškeré fleecové oblečení rozdílných gramáží a povrchových úprav.

 

 • 3. vrstva (ochranná)

Hraje v celém systému klíčovou roli, přestože bez ostatních vrstev by byla ničím. Musí uchovávat izolační vrstvu pod sebou suchou, aby se zabránilo nežádoucím ztrátám tepla akumulací vlhkosti (potu) a zároveň musí být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí. Proto jsou typičtí zástupci této kategorie vyrobeny z materiálů s membránou, zátěrem nebo alespoň vodoodpudivou úpravou.

 

Co si tedy na sebe obléci? Začněme pěkně od pokožky.

Funkční prádlo

Na těle by vždy mělo být funkční prádlo. Ve slově "funkční" se odráží celý soubor vlastností, které takové oblečení má, a které zajistí váš maximální komfort.

 • Merino vlna

Ten velmi dobře zajistí prádlo z vlny merino. Ta má hned několik unikátních vlastností, pro které se stala tak populární. Tento speciální druh vlny neváže pachy, je přirozeně antibakteriální, hřeje i za vlhka a je nehořlavý. Produkty z tohoto takřka zázračného materiálu jsou vhodné spíše do chladnějších podmínek.

 

 • Syntetika

Za teplých a slunečných dnů dejte naopak přednost syntetickým vláknům jako je například Coolmax. Ten udržuje tělo suché, zabraňuje jeho přílišnému přehřívání a velmi rychle schne. Hodí se spíše na kratší nebo fyzicky náročnější aktivity.

Volbu materiálu nechám na vás podle toho, do jakých podmínek se oblékáte. Ale ať už vyberete kterýkoli typ funkčního prádla, nezapomeňte, že je nezbytně nutné volit takovou velikost, která dokonale obepne vaše tělo. Jen tak docílíte kýžené maximální funkčnosti prádla.

 • Kompletní sortiment funkčního prádla:

Dobrá rada: Zapomeňte na volná bavlněná trička. Vypadají hezky, jsou příjemná na tělo, ale v suchu vás neudrží a před chladem neochrání.

 

Mikina

Posuňme se o vrstvu výš. Hned na úvod bych rád připomněl, abyste zapomněli na bavlněnou mikinu nebo svetr z akrylu. Pomalu totiž schnou a mokré váží snad metrák. Spíš sáhněte po fleecové mikině. Pány perfektně zahřejí třeba modely značek Northfinder nebo Husky a dámy budou neodolatelné v cenově dostupných mikinách Regatta i skvěle padnoucích modelech od americké značky The North Face. Děti zase zaujme mikina Regatta Marlin VI v krásných sytých barvách.

 

 • Fleece

Fleece velmi dobře váže vzduch, který se následně ohřívá a zajišťuje tak vaši lepší tepelnou izolaci. Má také schopnost přejímat vlhkost z první vrstvy (funkčního prádla) a transportovat ji dále od těla. A to jsou důvody, proč je tak oblíben mezi sportovci a turisty napříč provozovanými aktivitami a styly oblékání a proč je nedílnou součástí správně poskládaného cibulového systému.

 

Tím bychom měli vyřešeny dvě ze tří základních vrstev a zbývá nám už jen jedna - ochranná, zastoupená bundami a převlékacími kalhotami.

Bunda

Bund je nepřeberné množství a jsou vyrobeny z desítek a stovek různých materiálů pro turisty s více či méně vhodnými parametry. Pokusím se vám nyní v krátkosti a přehledně vysvětlit, co byste od bundy na turistiku měli požadovat.

Hlavními kritérii při výběru vhodné bundy by měly být její voděodolnost a prodyšnost. Ty ovlivňují to, zda se domů vrátíte mokří jako zmoklá slepice a promrzlí jak sobolí lejno nebo suší a vysmátí.

 

 • Vodní sloupec

U outdoorového oblečení se velmi často setkáte s pojmy voděodolnost a vodní sloupec. Voděodolnost je odborný výraz pro schopnost materiálu odolávat vodě a je charakterizována právě nám dobře známým "vodním sloupcem". Jde o velmi důležitý parametr, který říká, že čím větší je jeho hodnota, tím většímu tlaku vody, tedy silnějšímu dešti, je schopen materiál odolat. Uvádí se většinou v milimetrech a hodnoty se můžou značně lišit.

Výška vodního sloupce a jeho ekvivalent pro vybrané aktivity:
  450 mm běžná voděodolnost deštníku
 5 000 mm sezení na mokré lavičce
12 000 mm klečení ve sněhu
18 000 mm tlak popruhů naloženého batohu
30 000 mm pád lyžaře do mokrého sněhu

Z logiky věci by se zdálo, že by tedy bylo lépe pořídit si bundu s membránou, která má odolnost vůči vodě i více než 30 000 mm. ALE...

Existuje určitý vztah mezi voděodolností, cenou a prodyšností-schopností materiálu propouštět vodní páry pryč od vašeho těla. Čím vyšší cena, tím lepší materiál, čím lepší materiál tím lepší voděodolnost a nebo prodyšnost. Tyto dvě vlastnosti jsou v totiž v nepřímé úměře.

Čím více voděodolné materiály jsou, tím jsou zpravidla méně prodyšné a naopak. Existují však výjimky potvrzující pravidlo. Těmi jsou například špičkové membrány typu Gore-tex, které jsou nejen vyjímečně a trvale voděodolné, ale i dobře prodyšné.

 

 • Prodyšnost a paropropustnost

Paropropustnost je schopnost materiálu propouštět vodní páry. Udává se v g/m2/24 hod, tedy kolik vlhkosti v g propustí 1 m² materiálu za den a čím vyšší hodnota je uváděna, tím materiál lépe "dýchá".

Prodyšnost udává odolnost materiálu proti permanentnímu odpařování vlhkosti. Jednotkou je Ret (Pa.m²/W). A na rozdíl od paropropustnosti platí, že čím menší hodnota (menší odpor materiál má) tím lépe "dýchá".

PRODYŠNOST (podle ISO 11092) PAROPROPUSTNOST (podle ISO 2528)
RET < 6 (velmi dobrá) více než 16 000 g/m2 za 24 hod.
RET 6 - 13 (dobrá)  6 000 - 15 000 g/m2 za 24 hod.
RET 13 - 20 (uspokojivá) 4 000 - 5 000 g/m2 za 24 hod.
RET > 20 (neuspokojivá)  méně než 4 000 g/m2 za 24 hod.

Očekáváte mizerné počasí, déšť, sníh a vítr? Sáhněte po kvalitní membránové bundě! Určitě nebudete zklamaní, pokud budete vybírat u české značky High point, která patří mezi oblíbené značky oblečení pro náročné uživatele. Pokud má však být pěkně, vhodněji vám dle mých osobních zkušeností poslouží "větrovka"- lehká, dobře sbalitelná bunda s DWR úpravou, zátěrem nebo nějakou méně výkonnou membránou. Ta bude daleko levnější, lehčí, snadno ji sbalíte do kapsy, nebo do pouzdra zavěšeného u pasu a i v případě přeháňky nebo slabšího deště vám poskytne dostatečnou ochranu. Expertem na "bundy do kapsy" je severoirská značka Mac in a Sac

 

 • DWR, zátěr, nebo membrána?

DWR je označení již od výrobce chemicky ošetřeného materiálu, který poté po určitý čas lépe odolává vodě. Řekněme, že jde o jakousi dlouhodobě působící impregnaci.

Zátěrem je materiál opatřen opět už výrobcem a jedná se o na spodní stranu svrchního materiálu nanesenou speciální vrstvu vysoce voděodolného materiálu. Výhodou je delší životnost i vyšší životnost než je v případě DWR úpravy, ale za cenu nižší prodyšnosti a vyšší ceny.

Membrána je speciální materiál, který je nalaminovaný na spodní vrstvu svrchního materiálu stejně jako zátěr, ale na rozdíl od zátěru je daleko více odolná vůči vodě, má mnohem delší životnost, je dražší, ale lépe prodyšná.

 

 • Softshell

Jedná se o souhrnné označení moderních vícevrstvých funkčních materiálů, které se používají převážně k výrobě outdoorového oblečení a bot.

Název vznikl spojením dvou anglických slov "SOFT" měkká a "SHELL" schránka nebo skořápka. Z toho lze snadno odvodit i základní vlastnosti, kterými disponuje - mechanická odolnost, nepromokavost, dobrá tepelná izolace, větruvzdornost a prodyšnost.

V čem je jeho kouzlo a má nějaké nedostatky? Dočtete se v článku ZDE.

 

Dobrý tip č. 1

Nezapomeňte ani na uzavřenou, raději vyšší obuv s voděodolnou úpravou nebo membránou a samozřejmě funkční ponožky (froté nechte doma a sáhněte raději po ponožkách ze stejných materiálů, jaké jsme zmiňovali u funkčního prádla).

 

Dobrý tip č. 2

Chcete vašemu oděvu dodat potřebnou voděodolnost? Vyperte ho jednou za čas ve speciálním pracím prostředku pro technické a sportovní oblečení a poté ho ošetřete impregnačními prostředky. Pokud si nejste jisti, jaký přípravek se na daný kousek oblečení hodí a jak ho aplikovat, zeptejte se u dobrého prodejce turistického oblečení a vybavení. Určitě vám dobře poradí.

Na boty použijte buď vosk nebo impregnaci, v závislosti na doporučení výrobce. Při prvním dešti okamžitě zaznamenáte rozdíl.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Vít Hruška

Zdroje: unsplash.com

Přenocování v zimních podmínkách

Poradna

Sbírka rad a tipů z mrazivých bivaků a zasněžených stanů.

Odhalte tajemství turistických značek

Poradna

Pokud Česká republika patří v něčem na špičku, pak je to hustota železničních tratí a turistické značky. Co do kvality a četnosti se nám ve značení tras vyrovná málokterá země. Co můžeme čekat od žluté a kam nás zavede modrá?

Co nepodcenit při zimní turistice

Poradna

Štěstí přeje připraveným. Zimní turistika má sice jedinečně kouzelnou atmosféru, ale zároveň na vás čeká mnohem víc překážek než v letních měsících. Co tedy při turistice v zimě nepodcenit?

Vybíráme pro vás

Pánská péřová bunda Warg Downjack M

3 999  (52.51 %) 1 899 

Porovnat

Pánská funkční mikina Karpos Alagna Evo Jacket

4 990  (37.9 %) od 3 099 

Porovnat

5 990  (36.74 %) od 3 789 

Porovnat

3 499  (64.88 %) od 1 229 

Porovnat

Pánská bunda Zulu Vergio M

2 199  (54.57 %) 999 

Porovnat

5 599  (38.04 %) 3 469 

Porovnat

4 299  (64.9 %) 1 509 

Porovnat

Dámská bunda Zulu Levi W

2 099  (61.93 %) 799 

Porovnat