Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Spaní pod širákem (bivakování): Návrat k přírodě

Jedním z nejčistších způsobů, jak si užít pobyt v přírodě, je spaní pod širákem. Usínání pod hvězdnou oblohou, obklopení vůněmi a zvuky přírody, nás navrací k naší podstatě. Svět se zdá nekonečný. Stres a shon mizí.


Popisek: Bivakování je strávení jedné noci na jednom místě. Takto je přenocování umožněno prakticky všude, kde to není vyloženě zakázáno

Obsah

 

Úvod

Nicméně i spaní pod širákem, neboli bivakování, chce trošku přípravy. Potřebujeme vědět, kde můžeme bivakovat, co mít sebou a také na sobě. Jen tak si užijeme čistý kontakt s přírodou. Pojďme se podívat, jakou výbavu si připravit, jaký je rozdíl mezi bivakováním, kempováním a tábořením, ale také jaké je zlaté desatero odpovědného bivakování.

 

Co je to bivakování 

Bivakování je jen jiný výraz pro spaní pod širákem. Podle ustálené definice je to jednorázové přenocování ve volné přírodě bez využití stanu či jiného přístřešku a jiných znaků dlouhodobějšího pobytu. Bivakování je oblíbené u trempů, ale také při horských túrách, expedicích a nejrůznějších výpravách tzv. na lehko. Prostě si na zem položíte karimatku, zalehnete a ráno po vás na místě nic nezůstane. Na rozdíl od bivakování je kempování ve volné přírodě (pod stanem či přístřeškem) v mnoha státech, vč. ČR, zakázané.

 

Co je to žďárák

Při bivakování se k ochraně před deštěm využívá bivakovací pytel neboli ždárák. Je to nepromokavý vak, který vytvoří vnější ochrannou vrstvu a nedovolí, aby váš spacák promokl. Nicméně je stále dostatečně prodyšný, aby jste se ráno nevzbudili mokří vlastním potem. Žďárákem vlastně obalíte spacák, ve kterém budete spát. Vložka do spacáku je fajn, protože zachytí všechny nečistoty, ale je to váha, kterou musíte nést navíc.

 

10 zásad ohleduplného nocování v přírodě

1. Respektuj přírodu – Chovejte se ohleduplně, bez zbytečného hluku a ničení okolí. Vše co si donesete, zase odneste. Předem se ujisti, že v dané lokalitě můžeš rozdělat oheň a je to bezpečné.

TIP: S ešusem a cestovním příborem se pohodlně najíte a zase ho můžete sbalit do batohu.

2. Dobře vybírej místo – Zvolte místo, kde nebudete ohroženi vodou, větrem, ani padajícími větvěmi či kameny. Při větrném počasí vás ochrání údolí, v dešti jsou skvělé turistické přístřešky, nebo stromy. Těm se ale vyhněte při bouřce. Stejně tak pozor na vodní toky v okolí, nemohou se bez varování vylít a zaplavit nocoviště?

3. Pozor na živou přírodu - Místo pro přespání vybírejte za světla, vyhnete se tak nepříjemnému překvapení v podobě mraveniště, či vosího hnízda. A nikdy si nelehejte na stezku vyšlapanou zvěří, noční návštěvu opravdu nechcete.

4. Připrav se na počasí – Zjistěte si aktuální předpověď, vhodně se oblečte a vybavte na noc. Zvlášť výběru spacáku věnujte dostatečnou pozornost, aby vás nad ránem nepřekvapil nepříjemný chlad. A dostatečně se izolujte od země.

5. Mějte oheň pod kontrolou – Ujisti se, že oheň můžeš rozdělat a nehrozí riziko požáru. Oheň nenechávej bez dozoru a před odchodem ho uhas.

6. Chraňte potraviny - I v naší zemi mohou potraviny přilákat divoká zvířata. Vždy potraviny dobře zabalte a ideálně zavěste do vyšších míst.

7. Mysli na bezpečnost – Ve volné přírodě žijí divoká zvířata a hrozí riziko úrazu. Přibalte si základní lékárničku.

8. Potraviny mějte vždy uschované – Jídlo láká zvířata, uschovávejte ho v sáčcích a krabičkách.

9. Mějte plán B – Je dobré promyslet si, co budete dělat při horším počasí.

10. Nečekané situace – Vždy se vyplatí mít náhradní suché ponožky a triko, baterku, energetickou tyčinku a láhev s vodou. Půjdete-li podle GPS, nezapomeňte doma powerbanku.

TIP: Co při bivakování s botami? Na noc je dejte podrážkami nahoru a ideálně zapíchněte do výšky na větve. Nenaprší do nich a nenastěhuje se do nich tolik hmyzu.

Popisek: Sluníčko zapadá a příroda se pomalu ukládá ke spánku a my s ní. Takto má noc neopakovatelné kouzlo. 

 

Výhody bivakování 

Hlavní výhodou je intenzivní kontakt s přírodou. Než se setmí, můžete se kochat nádherným výhledem do okolí. Večer usínáte pod závojem hvězd za zvuků lesa, hor, nebo vody. Na tváři vás lechtá lehký vánek a ráno vstáváte s prvními paprsky slunce. Obrovským plusem je svoboda a flexibilita. Při spaní pod širákem nejste omezeni konkrétním místem. S minimální výbavou se také snižuje vaše ekologická stopa. Zvlášť pokud si malou výbavu pořídíte s odpovědným přístupem.

 

Nevýhody bivakování

Musíme si přiznat, že bivakování není pro každého. Při spaní pod širákem jste vystaveni všem rozmarům přírody, což výrazně snižuje komfort nocování. Obtěžovat může všudypřítomný hmyz i divoká zvířata. Navíc po naprostou většinu roku u nás vládnou velice studená rána. Je potřeba se připravit na to, že jakmile vylezete z vyhřátého spacáku, ranní chlad vás rychle probere.


Popisek: Nejpříjemný hmyz udrží v bezpečné vzdálenosti oheň a kvalitní repelent. Doporučujeme ale dodržet bezpečnou vzdálenost od ohně a místo nafukovací karimatky, kde hrozí nebezpečí propálení, zabalit pěnovou. 

 

Bivakování s dětmi

Pro děti je spaní pod širákem zážitek, který si budou pamatovat na celý život. Je ale potřeba zařídit, aby to byl zážitek pozitivní. Chce to bezpečné místo a zajistit, aby byly děti v teple a suchu. Základem je kvalitní dětský spacák a karimatka. Skvělou motivací je připravit pro děti jejich vlastní výbavu. Dětský batoh, ve kterém si ponesou láhev na pití, svačinu a případně i náhradní triko.


Popisek: Noc v hamace je nejen pohodlná, ale poskytne vám také ochranu před zvěří. 

 

Spaní pod širákem v zimě

Ani v zimních měsících se nemusíte vzdát bivakování. I když je bezesporu náročnější než to letní. Na co se připravit?

1. Silný chlad – Teplota může klesat pod bod mrazu. Vždy myslete na vrstvení oblečení, udržení těla i všech končetin v teple. Nešetřete na zimním spacáku, rukavicích a čepici. V teple vás udrží i merino spodní prádlo a merino ponožky.

2. Kratší den – Nezapomeňte včas začít hledat místo k přenocování.

3. Sníh a led – Sníh představuje v zimě přírodní izolaci, ale také ztěžuje pohyb a přípravu místa na přespání. Led je vždy nebezpečný faktor, se kterým je potřeba počítat. Vybírejte karimatky s tepelným koeficientem minimálně R5.

 

Kde bivakovat v zimě?

Najděte si místo chráněné před větrem. Přirozenou bariérou jsou husté stromy, křoviny a skály. Pomůže ale i terénní nerovnost. Podklad pro přespání by měl být rovný, suchý a pevný. Pokud budete chtít večer rozdělat oheň, najděte si místo, kde je dostatek suchého dřeva. Ověřte si, že nejste v lavinovém žlabu a že pod sněhem je pevná zem. Pozor na převěje.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Lucie Krůčková

Zdroje: archiv autora

Jak prát sportovní oblečení, aby dlouho vydrželo?

Poradna

Aby nám outdoorové oblečení vydrželo funkční opravdu dlouho, je zapotřebí se o něj správně starat. Jak na praní merina, peří, bambusu nebo dalších materiálů? Poradíme vám!

Všechno o outdoorovém oblečení

Poradna

Měkouši jsou dárky, co vás udrží v teple! Všechno o nich najdete v našem rozcestníku článků o oblečení.

Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?

Poradna

Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.

Vybíráme pro vás

4 290  (12.84 %) 3 739 

Porovnat

1 299  (33.87 %) 859 

Porovnat

1 629  (31.92 %) od 1 109 

Porovnat

1 890  (16.46 %) 1 579 

Porovnat

1 899  (26.33 %) od 1 399 

Porovnat

1 179  (24.6 %) od 889 

Porovnat

2 999  (10 %) 2 699 

Porovnat