Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu
  • Výstava stanů 2019

Lezecké hry na boulderu i s lanem

Poradna

V dalším článku z Poradny jsme si pro vás připravili několik tipů, jak dětem udělat lezení ještě o něco zábavnější.


Kudy kam v článku

 

 

Lezení je pro děti samo o sobě většinou zábava. Hry je vhodné, ale i tak využívat, neboť rozvíjí pohybové dovednosti a zlepšují techniku lezení. Nutí totiž děti zkoušet nové kroky a pohyby. Všechny hry jsou využitelné na boulderu, některé z nich i při lezení s lanem. Všechny uvedené hry se mi osvědčily při vedení lezeckého kroužku. Nejmladší děti (cca 7leté) by klidně mohly mít poskládanou hodinu pouze z her, pro ty nejstarší (15-18 let) slouží už jen spíše jako tréninkové zpestření.

1. Hledání pokladu

Na stěně se umístí drahokamy (můžou to být kousky papíru, kamínky, cokoli). Děti lezou a bez spadnutí se snaží získat co nejvíce drahokamů. Vyhrál ten, kdo jich má nejvíce. 

2. Pavouk

Lezec má daný jeden chyt, za který se drží po celou dobu hry jednou rukou. Na nohy může využít libovolné stupy a ty během hry měnit. Druhou rukou se snaží dosáhnout na co největší počet chytů. Končí v momentě, kdy spadne nebo se dotkl již všech chytů, na které dosáhne. Komu se podaří dosáhnout na největší počet chytů, ten vyhrává.

3. Společné stavění cesty

Hru lze hrát pouze na boulderingové stěně a jsou k ní zapotřebí nejméně dva lezci. Začínající lezec provede tři kroky (za krok se počítá použitý chyt). Druhý lezec zopakuje dosavadní postup rukama (nohy může použít jakékoli) a přidá další tři kroky. Následující lezec opět leze dosavadní postup od začátku a přidá další tři kroky. Kdo při lezení spadne, ten vypadává a pokračují další hráči. Hra se točí stále dokola a vyhrává lezec, kterému se podaří jako jedinému nespadnout.

4. Stavěč cesty I

Hra se hraje ve dvojicích. Jeden lezec přeleze vlastní vymyšlenou cestu, druhý musí cestu zopakovat (má více pokusů, cílem je zkoušet nové lezecké kroky a pohyby). Sami určíte variantu, zda budete opakovat pouze pohyby rukama nebo i nohama. V dalším kole si lezci role vymění.

5. Stavěč cesty II

Hra se opět hraje ve dvojicích. Jeden lezec leze, druhý mu ukazuje chyty. Ideální je mít po ruce tyč, kterou bude stavěč ukazovat na chyty, slovní instrukce lezce ruší a nemůže se plně soustředit na lezení.

6. Lezení poslepu 

Lezci zavážeme oči šátkem. Můžeme, ale i nemusíme radit. Lezec více zapojuje při lezení ostatní smysly.

7. Beznohý

Při lezení používáme pouze jednu nohu. Variantou je, že můžeme používat obě nohy, ale nesmíme využívat žádných stupů. Nohy tedy využívají pouze struktury stěny, příp. je zatěžujeme tzv. na tření.

8. Tichošlápek

Velmi dobrá hra na zlepšení techniky nohou. Lezci musí lézt tak, aby nebyl při našlapování na stupy slyšet žádný zvuk. Nejlépe úkol splní tak, že před našlápnutím zastaví nad stupem nohu, pozorně se podívají na stup a nohu na něj zlehka, opatrně položí na špičku bez dotyku stěny a poté nohu zatíží a přenesou na ni váhu.

9. Lezení na rychlost

Předem danou cestu stopujeme. Čas se počítá od zvednutí nohy od země po chycení topového chytu.

10. Sněžný muž

Hra vhodná pro větší skupinu dětí. Jeden z hráčů je sněžný muž. Když přichází sněžný muž ke stěně, všichni hráči se musí pověsit na stěnu. Sněžný muž pak určuje, jakými končetinami se hráči smějí držet. Např. (dvě ruce a pravá noha). Hráči musí splnit pokyn. Sněžný muž chvíli čeká a poté povel změní (např. levá ruka, levá noha nebo obě nohy a pravá ruka ve stropě apod.). Hráči přesně plní zadané pokyny a postupně, jak odchází síly, odpadávají. Poslední, kdo vydrží na stěně, vyhrává a pro příští kolo se stává sněžným mužem.

11. Ocásky

Dva hráči dostanou ocásky (co je po ruce, většinou využijete smyce nebo odsedky zastrčené do kalhot). Vylezou na stěnu a snaží se vzájemně si ukrást ocásek (tedy zatáhnout za smyci a vytáhnout jí z kalhot). Kdo získá ocásek toho druhého, je vítěz a hra končí.

12. Elektrika

Nahoru na stěnu připevníme lano, které vedeme v určité vzdálenosti od stěny.Protože lano vede elektřinu, lezci musí lano podlézt a nesmí se ho dotknout. Kdo se dotkne, vypadává. V momentě, kdy podlezou všichni lezci, se lano přiblíží blíže ke stěně a rozlézá se druhé kolo.

13. Výměna pozic

Dva lezci si na stěně vymění pozice, aniž by se nohou dotkli země. Tzn., že lezec vpravo se dostane vlevo a naopak. Hra podporuje komunikaci mezi lezci a spolupráci.

Věříme, že díky těmto tipům si vaše příští lezení s dětmi užijte všichni zase o kousek víc.

Zdroje: archiv autora, climbbliss.comellis-brigham.comweareexplorers.comahealthiermichigan.org

V Poradně najdete i další zajímavé články, vybíráme pro vás:

Svatba na Islandu - 1. část

Poradna

Zařídit svatbu v zahraničí může být pěkný oříšek. Jak to probíhá na Islandu se dozvíte od našeho kolegy Luba, který si tam v létě 2018 bral svoji ženu Pavlí.

Bavlněné stany - retro nebo hit současného kempování?

Poradna

Retro "Áčko" - to se vybaví asi každému, když slyší pojem bavlněný stan. O tom, že moderní bavlněné stany jsou již dávno o něčem jiném, vás jistě přesvědčí další článek z naší Poradny.

Životnost horolezeckých lan

Poradna

Vaše bezpečnost při lezení v největší míře závisí na dodržování metodiky jištění a správného používání certifikovaného lezeckého vybavení. Zároveň je důležité myslet na to, že lezecké vybavení většinou nemívá neomezenou životnost a je potřeba ho ve vhodné chvíli vyměnit za nové. Kdy je potřeba vyměnit lano?

Vybíráme pro vás

Singing Rock Buddy je všestranná jednoduchá jistící pomůcka, určená k jištění a slaňování, umožňující...

350 Kč (14.57 %) 299 Kč

Rock Empire 3B Slight Man je ultralehký třípřezkový úvazek, vyvinutý speciálně pro sportovní lezení....

1 890 Kč (29.15 %) 1 339 Kč

Rock Empire Chalk Bag Spiral je kvalitní pytlík na magnézium, jehož barevná provedení dokonale korespondují...

490 Kč (18.57 %) 399 Kč

Rock Empire Guard II je univerzální jistící pomůcka vhodná pro jištění a slaňování v terénu. Umožňuje...

419 Kč (14.32 %) 359 Kč

Rock Empire Swift je velmi lehká karabina s prohnutým drátěným zámkem, vhodná k doplnění expreskového...

170 Kč (12.35 %) 149 Kč