Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu
  • SOUTĚŽ - Nakup a vyhraj ceny za 1000000 Kč!

Nafukovací karimatky

Poradna

 

V poslední době zažívají velké znovuzrození i nafukovací, tzv. buřtové matrace. Ty si jistě mnoho z nás pamatuje z dětství jako součást rodinné prázdninové výbavy. Rozhodli jsme se tedy tyto karimatky prozkoumat.

Materiály

Nejdůležitější změnou oproti starým buřtům je materiál. Již to není těžká gumotextilie, ale moderní zátěrové neprodyšné látky, které jsou při zachování neprodyšnosti a vysoké pevnosti velmi lehké a opravdu skladné. Karimatka obvyklého rozměru je po sbalení velká pouze cca 20 cm! Váží okolo pouhých 300 – 400g. To je tedy hlavní a zásadní pozitivum, protože pěnová karimatka má sice podobnou hmotnost, ale objem je obrovský, samonafukovačky váží obvykle alespoň 600 častěji však 880g. Pokud má samonafukovací karimatka hmotnost nižší, tak se od těch nafukovacích už vlastně neliší. Aby se ušetřila hmotnost, tak je výplňové pěnové hmoty co nejméně a karimatka má menší izolační vlastnosti.

Nafukování

První nevýhodou je nutnost matraci nafukovat. Na první pohled se to nezdá, ale vzduchu se tam vejde opravdu hodně, což po celodenním treku může být vysilující. Některé firmy to řeší možností nafukovat karimatku pomocí obalu, do kterého naberete vzduch – stáhnete jako nepromokavý vak a postupným rolováním, či mačkáním vzduch natlačíte do karimatky, která je opatřena zpětným ventilem (vzduch může dovnitř a nikoliv ven).

Tepelná izolace

Hlavní a podle nás zásadní nevýhodou těchto nafukovacích karimatek je nulová tepelná izolace a diskutabilní izolace proti nerovnému podkladu. Pod vámi stlačeným spacákem je jen tenká vrstva látky a VZDUCH. Toho je tolik, že si jej rozhodně nemáte šanci vyhřát a bude vám zespodu zima! Vzduch v buřtech taky velmi volně proudí, a když nemáte matraci nafouknutou „na beton“, tak ji prolehnete a může se stát, že se koleno, či bok dostane až na kamínky pod karimatkou.

Thermarest

Všechny zásadní nevýhody se víceméně úspěšně daří vyřešit firmě Thermarest, která buřty otočila nikoliv podélně, ale příčně (jsou tedy kratší) a hlavně do konstrukce karimatky integrovala 2 – 4 hliníkové fólie, které mají za úkol zpět odrážet teplo vyzařované člověkem. Tím je také vytvořena v karimatce spousta částečně uzavřených komor, které zabraňují volnému proudění vzduchu a tedy prolehnutní na zem. Například karimatku NeoAir Xtherm jsme testovali na při teplotách pod bodem mrazu a dá se říct že se podařilo stvořit takřka ideál – velmi lehkou 430g, po sbalení maličkatou (23×10) a při tom vysokou a „pohodlnou“ podložku pro spaní. Díky ceně to ale ocení jen opravdoví fajnšmekři

Další články o karimatkách:

 

Tým 4camping.cz

Kempování s motocyklem

Poradna

Velmi rád kempuji nebo spím pod hvězdami a také mám rád stroje na dvou kolech. Naštěstí jdou tyto záliby skvěle spojit dohromady. V tomto článku vám poradím, co si vzít sebou na několikadenní moto vyjížďku do přírody.

Svatba na Islandu - 2. část

Poradna

V minulém článku nám kolega Lubo popsal, jak probíhalo vyřízení svatby v zahraničí - na Islandu. Dnes si můžete přečíst o samotném svatebním obřadu.

Svatba na Islandu - 1. část

Poradna

Zařídit svatbu v zahraničí může být pěkný oříšek. Jak to probíhá na Islandu se dozvíte od našeho kolegy Luba, který si tam v létě 2018 bral svoji ženu Pavlí.

Vybíráme pro vás

Nejmenší a nejlehčí nafukovací karimatka Inertia X Frame od firmy Klymit. Karimatka je po sbalení velká...

2 390 Kč (18.45 %) 1 949 Kč

Ultralehká nafukovací karimatka Insulated static V Lite od americké značky Klymit s technologií mapování...

2 990 Kč (20 %) 2 392 Kč

Nafukovací karimatka Klymit Insulated Static V Realtree Xtra v maskáčovém provedení. Karimatka má vynjikající...

3 299 Kč (20.01 %) 2 639 Kč

Pinguin Skyline L je nafukovací karimatka s integrovanou pumpou, která vám zajistí pohodlný spánek i...

1 590 Kč (20 %) 1 272 Kč

Karimatka Skyline XL s integrovanou pumpou od českého výrobce Pinguin je ideální volbou pro lidi vyšší...

1 990 Kč (20 %) 1 592 Kč