Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Top seznam věcí na kempování v kempu i na divoko

Se správným vybavením se vyspíte v jakémkoliv počasí a prakticky kdekoliv. Na co určitě nezapomenout?


Obsah

 

Úvod

Slunce pomalu zapadá, žáby rozjíždí večerní koncert a vy jste příjemně unavení po celodenním putování. Je čas připravit se na noc venku. Aby byla pohodová, připravili jsme pro vás seznam věcí, které se vám při kempování budou hodit.

Spát pod stanem se dá kdykoliv. Je jedno, jestli je horké léto, barevný podzim nebo příroda spí pod bílou peřinou. Se správnou výbavou se vyspíte v jakémkoliv počasí a prakticky kdekoliv. Samozřejmě je potřeba respektovat místní pravidla pro kempování ve volné přírodě.


Pořídili jste si nový stan? Gratulujeme. Než vyrazíte na cesty, zkuste si ho doma postavit. Není nic horšího, než se snažit poprvé postavit stan a s obavami pozorovat bouřkové mraky nad hlavou. 

 

Základní seznam věcí do kempu pro každého

Je vlastně jedno, zda budete stavět stan v kempu, nebo ve volné přírodě. Vždy jsou tady nezbytnosti, které vám zpříjemní váš spánek, večer naplní žaludek a třeba i pomohou ošetřit puchýře po dlouhé cestě.

  1. Stan – Na trhu je obrovský výběr stanů. Můžete mít malinký stan pro jednoho i obrovské rodinné iglú s několika ložnicemi. Někomu bude stačit lehký tarp, jiný využije propracovaný expediční stan. Doporučujeme proto výběru stanu věnovat dostatek času a přečíst si návod, jak vybrat ideální stan.

  2. Spací pytel – Při kempování je to naprosto zásadní věc. A i tady je obrovský výběr. Klasikou je lehký letní spacák, pro pohodovou dovču pod stanem. Pro malé děti doporučujeme dětské spacáky, na kolo zase ultralehké spacáky, které jsou perfektně skladné. Do chladnějšího počasí jsou top třísezónní spacáky, a pokud se chystáte kempovat v zimě, podívejte se na zimní spacáky. Tápete v příliš velkém výběru? Podívejte se na návod, jak si vybrat spacák.
    TIP: Spacákem to vlastně jen začíná. Noc ve stanu vám může zpříjemnit malý polštářek a komfortní vložka do spacáku. A pokud se rozhodnete pro spaní pod širákem, mrkněte na vychytané žďáráky.
  3. Karimatka – Zkuste se kvalitně vyspat, když vás tlačí hrbolatá zem. Pokud nejste hodně otrlí či vyčerpaní, garantujeme probdělou noc. Kvalitní karimatka zpříjemní ležení a poskytne i dodatečnou izolaci od studené země. Karimatky mohou být pěnové, samonafukovací, nafukovací, turistické nebo plážové. Do náročného prostředí se hodí expediční karimatky, na kolo zase ultralehké kousky.
    TIP: Přijde vám i nafukovací karimatka málo komfortní? Mrkněte na nafukovací matrace do stanu.
  4. Světlo – Bez světla by to pod stanem rozhodně nešlo. Super praktické jsou čelovky. Máte volné ruce, můžete si i po setmění připravit jídlo nebo dokončit stavbu stanu. Rychlým pomocníkem, kterého můžete mít v kapse, je klasická baterka. A maximální komfort poskytnou kempingové lampy.

  5. Pití – Celodenní přísun tekutin zajistí praktická outdoorová láhev. Na horký čaj nebo kávu se bude hodit termoska.

  6. Příprava jídla – Jídlo v kempu nemusí být luxusní. Nicméně teplá večeře v žaludku a horký čaj dokáží rozehnat chmury i nejhorší únavu. Základní vaření pokryje malý kempingový vařič, podpalovač a ešus. Párky sníte i rukami, ale k polévce se rozhodně bude hodit lžíce z cestovního příboru. Alternativou k vařiči je pořídit si hotové jídlo včetně sáčku, který jídlo ohřeje i bez ohně.
    TIP: Přibalte si do batohu i kvalitní outdorový nůž. Otevřete s ním konzervu i víno, nakrájíte chleba, ale třeba také drobné dřevo na podpal.
  7. Základní hygiena – Po dlouhém dni oceníte sprchu. Máte-li stan v kempu, určitě tam nějaká veřejná sprcha bude. Vy budete potřebovat rychleschnoucí ručník a plnou toaletní tašku.

  8. Elektronika – Rozhodně si nemyslíme, že byste jeli pod stan, abyste tam hráli hry na mobilu. Ten se ale může hodit kvůli mapám, GPS navigaci i rychlé pomoci. A proto by měl být vždy nabitý. Ostatně ani chytré hodinky, outdoorová kamera nebo foťák bez šťávy nepracují. Plnou baterku zajistí kvalitní powerbanka s dostatečnou kapacitou nebo solární nabíječka.
    TIP: Powerbanky mohou být víc než jen zálohou energie pro mobil. Objevte funkce, které byste u nich možná nečekali.
  9. První pomoc – Malá cestovní lékárnička nezabere příliš místa a může vyřešit nejrůznější drobné nehody od odřenin, přes puchýře až po řezné rány.

  10. Oblečení – U kempování je dobré připravit se na rozmary počasí a sbalit si pohodlné oblečení, které vás udrží v suchu. K minimální výbavě patří dobré turistické boty, nepromokavá bunda, hřejivá mikina na večerní posezení a kvalitní funkční prádlo pro chladnější dny.

Také nemůžete žít bez dobré kávy po ránu? Máme pro vás naprosto ultimátní vychytávku. Cestovaní presovač, který vám kdekoliv a kdykoliv připraví voňavý životabudič. 

 

Vychytávky pro spaní v kempu

Pokud vás vaše toulky zavedou do kempu a na přepravu využíváte auto, můžete si pomocí praktických drobností užít skutečně velice komfortní dovolenou. Základ už znáte, pojďme si ale říct, čím si ho můžete značně vylepšit.


Doplňky ke karavanům z něj udělají hotel na čtyřech kolech. 
  1. Autostany a předstany ke karavanu – Za základnu použití váš vůz nebo karavan a nafouknou jeho rozměry o praktickou ložnici nebo předsíň.

  2. Kempingový nábytek – Večerní pohodička na komfortních kempingových židlích, večeře servírovaná kulturně u kempingového stolu a věci uložené v kempigových skříních, dokáží pobyt ve stanu povýšit o úroveň výš. A co teprve, když vyměníte spaní na zemi za pohodlné kempingové lehátko.

  3. Příprava jídla – Věření v kempu má své obrovské kouzlo. Můžete si pořídit celou kempingovou kuchyň, nebo vykouzlit barbecue party na přenosném grilu. Zásoby udrží v chladu pár hodin chladící box, ale skutečným pomocníkem kempingového kuchaře je kompresorová chladnička. Hotové pochoutky pak naservírujte na praktické outdoorové nádobí, ke kterému přiložíte kempingový příbor.

  4. Věčný boj s otravným hmyzem – Jednoznačně ukončí lapač hmyzu a dobrý repelent.

Ve volné přírodě se může hodit sekera na dřevo na oheň, ale třeba i cestovní pila.

 

Kempování na divoko má svá specifika

Cestování po kempech už vás tolik nebere? Chcete zkusit rozbalit stan v divoké přírodě, mimo vymoženosti civilizace. Pak doporučujeme důkladně se před cestou připravit. Zjistěte si místní pravidla pro kempování mimo vyhrazená místa. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem. Nezapomeňte, že v přírodě se budete spoléhat jen sami na sebe a na to, co budete mít sbaleno. Připravili jsme pro vás upravený seznam věcí na kempování na divoko.

  1. Počítejte s každým gramem – Pří výběru se zaměřte na ultralehké stany, odlehčené a skladné spacáky i karimatky.

  2. Vařte jednoduše – Teplé jídlo je fajn, ale zaměřte se na co nejjednodušší přípravu. Skvělou volbou jsou hotová jídla pro cestovatele. Většinou k jejich přípravě stačí jen horká voda. Tu ohřejete na malém cestovním vařiči. Nezapomeňte na nůž, multitool a podpalovač.

  3. Dobrá obuv a oblečení – Zaměřte se na funkční oblečení, které můžete snadno vrstvit, nebo v případě horka postupně odkládat. V deštivém počasí oceníte pláštěnku, kterou přehodíte i přes batoh.

  4. Navigace a dobité baterky – K navigaci na cestách můžete používat klasickou papírovou mapu. Nicméně většina z nás sáhne po pohodlnější elektronické navigaci. K tomu, aby fungovala, ale potřebuje nabitou baterku. Před výpravou si proto nezapomeňte pořídit powerbanku s dostatečně velkou kapacitou.

  5. Ergonomická krosna – Výběru krosny věnujte dostatek času. Dobře zvažte, jak velký batoh budete potřebovat, ale také kolik vlastně při dlouhém přesunu unesete. Dobrým vodítkem pří výběru batohu je naše základní patero otázek.

  6. Čistá voda – Pokud jedete na výpravu autem, můžete si vézt zásoby pitné vody v praktických nádržích. V divoké přírodě ale budete odkázáni na úpravu vody v přírodě pomocí cestovních filtrů na vodu. Umíte je správně používat?

 

Míříte na expedici, kde klesnou teploty pod nulu?

Mnohé z nás od kempování neodradí ani zimní teploty. Křupající čerstvý prašan, který v noci napadal, horské štíty na obzoru a výzvy, které dokáží posouvat vaše vlastní hranice. To jsou výpravy, na který se neobejdete bez skutečné dobrého vybavení.


Mokrý stan po ránu? V zimním čase to může být doslova otázka vašeho zdraví. Jak s vlhkostí ve stanu účinně bojovat? Poradíme vám v našem článku

  1. Expediční stan – Vsaďte na nejvyšší kvalitu, která zajistí bezpečí i v náročných podmínkách.

  2. Zimní spacáky – Udrží vás v noci v teple a ochrání vaše zdraví. Musíte ale počítat s větším objemem i váhou spacáku.

  3. Expediční karimatky – Vynikají mechanickou odolností, poskytnou tepelný komfort a mají nízkou váhu. Zkrátka ideál na delší výpravy do opravdu náročného počasí.

  4. Funkční prádloOblečení pro kempování v zimním počasí je potřeba vybírat skutečně pečlivě. Základem by ale mělo být dobré funkční prádlo.

  5. Impregnace – Nezapomeňte před cestou důkladně naimpregnovat oblečení, obuv, ale zkontrolovat třeba také váš stan.

Šťastnou cestu a mnoho pohodových zážitků pod střechou z textilu!

 

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Lucie Krůčková

Zdroje: archiv 4camping

Geocaching: Hledání pokladů v přírodě i ve městech

Poradna

Už jste někdy byli sbírat "kešky"? Pokud ne a chcete to vyzkoušet, tento článek je přímo pro vás.

Jak prát sportovní oblečení, aby dlouho vydrželo?

Poradna

Aby nám outdoorové oblečení vydrželo funkční opravdu dlouho, je zapotřebí se o něj správně starat. Jak na praní merina, peří, bambusu nebo dalších materiálů? Poradíme vám!

Všechno o outdoorovém oblečení

Poradna

Měkouši jsou dárky, co vás udrží v teple! Všechno o nich najdete v našem rozcestníku článků o oblečení.

Vybíráme pro vás

649  (26.19 %) 479 

Porovnat

3 190  (15.08 %) 2 709 

Porovnat

8 499  (35.3 %) 5 499 

Porovnat

1 299  (33.87 %) 859 

Porovnat

10 990  (16.39 %) 9 189 

Porovnat

8 420  (16.64 %) 7 019 

Porovnat

4 990  (39.9 %) 2 999 

Porovnat

3 990  (19.82 %) 3 199 

Porovnat