Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

TEST: Filtrační láhev LifeSaver Liberty

Jste často na cestách mimo civilizaci? Jistě oceníte filtrační láhev LifeSaver Liberty, se kterou budete mít pitnou vodu neustále po ruce. Přečtěte si, jak láhev obstála při testování.

       

  Obsah

LifeSaver je britská značka věnující se outdoorovému vybavení. Tentokrát představili filtrační láhev Liberty. Jedná se o tlakovou láhev, která má ruční pumpu. Láhev je svou konstrukcí navíc odolná. Filtrace zajistí odstranění virů, bakterií i mikroorganismů (testování NSF / ANSI P231).

 

Recenzi zpracoval testerský tým časopisu Svět outdooru, který od roku 1997 strávil 14 000 hodin prověřováním přes 1000 výrobků na stovkách výprav do celého světa. Každé recenzi se věnuje několik lidí, včetně horských vůdců a špičkových sportovců, a její výsledek si nelze koupit. Další recenze najdete na www.SvetOutdooru.cz/vybaveni.

 

Profil testera

Martin Slezáček

Jeho horské zážitky nastartoval Hoher Dachstein v patnácti letech. Pak už se to vezlo… Großglockner, Matterhorn, Mont Blanc a další. Respekt k přírodě se snaží šířit i v rámci svého povolání, pozice ředitele základní a střední školy k tomu vyloženě vybízí. To, jak měnit svět k lepšímu, musíme učit už ty nejmladší z nás.

 

 

Charakteristika

 

Název:

 

Liberty

Výrobce:

LifeSaver

Produktová řada:

Liberty

Hmotnost:
425 g
Objem nádoby:
400 ml
Kapacita filtrační kazety:
2000 l
Kapacita uhlíkového filtru:
500 l
Barva:
černá / modrá

 

 • filtrační kapacita: bakterie Log 6 (99,9999%), viry Log 4 (99,99%) a cysty Log 3 (99,9%)
 • rychlá filtrace bez dlouhého čekání
 • bez chemie a nepříjemných pachutí a zápachu
 • životnost filtrové kazety: 2 000 litrů čisté pitné vody
 • technologie Failsafe
 • průhledný otvor na každé straně lahve, pro stálý přehled kolik vody je v lahvi
 • možnost našroubování na láhve se širokým hrdlem (nalgene)
 • intuitivní ovládání
 • vyrobeno ve Velké Británii

 

Způsoby a průběh filtrace

Pomocí láhve Lifesaver Liberty je možné připravit pitnou vodu dvěma způsoby.

Prvním způsobem je nabrání znečištěné vody do láhve a následným pumpováním dojde k proudu přefiltrované vody. Abyste se mohli pohodlně napít přímo z láhve je potřeba chvilka cviku, protože musíme udržet dostatečný proud. Tento způsob filtrace kontaminuje většinou láhev z vnější strany.

Druhou možností filtrování spočívá v připojení 1,5 m dlouhé gumové hadice, kterou umístíte do znečištěné vody. Díky tomu, že je hadice vybavena plovákem, máte možnost nastavit také hloubku, ze které vodu chcete čerpat. Dále postupujete dle své úvahy – můžete vodu pít rovnou z přefiltrované láhve nebo filtrační láhev na vodu našroubujete na nádobu s širokým hrdlem (např. láhev Nalgene). Použití další láhve oceníte zejména při napouštění více lahví, například pro další cestující. Pumpováním dojde k naplnění láhve. Tento způsob je vhodný v případě, kdy nechcete znečistit filtrační láhev z vnější strany nebo nechcete přijít do kontaktu se znečištěnou vodou. Filtrace je rychlá, přefiltrování 1,2 litrů vody trvá přibližně 1 minutu.

 

Filtrační úroveň

Výrobce uvádí filtrační úroveň následovně:

 • bakterie Log 6 (99,9999 %),
 • viry Log 4 (99,99 %),
 • mikroorganismy Log 3 (99,9 %).

Láhev Liberty je také nezávisle testování a oceněna certifikátem dle standardů NSF / ANSI P231 a WHO 2011.

Obr.: detail přefiltrované vody

 

Co udělat před prvním použitím?

Předtím než začnete láhev na vodu s filtrem používat je nutné filtrační láhev připravit. Značka LifeSaver má na svých stránkách instruktážní videa, podle kterých je vhodné postupovat.

Láhev naplníte čistou vodou, necháte 5 minut stát a následně vodu vylijete. Potom láhev Liberty opět naplníte vodou a vyprázdníte ji pomocí pumpováním, toto opakujete 2x. Důležité je nechat v láhvi po prvním použití nechat alespoň 1 cm vody. Membrána filtru je díky tomu hydratována. Nežádoucí naopak je nechat láhev zmrznou, protože byste museli vyměnit filtrační kazetu.

 

Filtrační láhev a UL filtry

Filtrační láhev LifeSaver sama o sobě nepatří mezi UL řešení, určitě jsou dostupné lehčí varianty. Po zkušenost s jinými filtry ale oceňuji rychlost filtrace a bezproblémové získání pitné vody i pro skupinu lidí. Otázkou je, zda pro skupinu lidí stačí jeden filtr nebo je lepší filtrů vzít více. Hlavně z důvodu zničení nebo selhání. Rychlost filtrace UL filtrů je často s filtrační láhvi neporovnatelná.

 

Jednoduché používání

Po celou dobu testování jsem velmi ocenil pohodlnost a jednoduchost filtrace. Když dorazím ke zdroji vody, hodím hadici do vody, napumpuji, otevřu ventil a poté buď rovnou piji nebo napouštím jinou láhev. Líbí se mi, že se nemusí na nic čekat, protože je vše připraveno během chvilky. Filtrační láhev Liberty vůbec nemusí přijít do kontaktu s kontaminovanou vodou. Pití přefiltrované vody přímo z filtrační láhve je vhodným způsobem, protože se nemusíte obávat kontaminace opakovaně používané láhve, kdy může docházet k množení mikroorganismů na slunci.

V případě, že je voda nabírána přímo do filtrační láhve, dbejte na to, aby byla dobře zašroubována a nedošlo ke znečištění pítka. Během testování jsem zkoušel napustit láhev s užším hrdlem a pro mě samotného to bylo docela náročné. Bylo třeba láhev dobře zafixovat, postavit na zem a poté směřovat proud přefiltrované vody. Ve dvou je tento postup o mnoho jednodušší.

Obr.: možnost pití přefiltrované vody rovnou z láhve

 

Průběh testování

Během testování láhve Liberty jsem k filtraci používal vodu běžně dostupnou, například z potoků, řek, rybníků i kaluží. Bez filtrace bych rozhodně vodu nepil, kromě pár případů vody z potoka. Po testování jsem neměl žádné zažívací ani jiné potíže.

 

Životnost

Výrobce LifeSaver udává životnost filtrační kazety na přibližně 2000 l. Poté dochází k ucpání porů filtrační kazety nečistotami a voda dále nemůže protékat. FailSafe je technologie, která upozorní na potřebu výměny. Cena nové filtrační kazety se pohybuje okolo 1490 Kč. Uhlíkový filtr sloužící k lepší chuti vody má životnost 500 l. Náhradní balení obsahuje tři uhlíkové filtry a stojí okolo 590 Kč. Výměna kazety i uhlíkového filtru je velmi jednoduchá a zvládnete ji i v těžších podmínkách. Životnost samotné filtrační láhve je předpokládám mnohem delší.

Obr.: porovnání vody z kaluže a přefiltrované vody

 

Příslušenství k láhvi LafeSaver 

Značka LifeSaver nabízí ke svým produktům nejen náhradní díly ale také bohaté příslušenství. Jedná se například o ochranná pouzdra, obaly nebo adaptéry při používání hydrovaku či láhví s úzkým uzávěrem. Láhev byla během testování přenášena v batohu, a to z toho důvod, že můj batoh nemá vnější kapsy. Uložení do vnějších kapes dává větší smysl pro pohotové použití. Víko láhve má karabinu, takže je možné pojistit láhev před pádem. Láhev Liberty má ale odolnou konstrukci, takže by nejspíš vydržela i pád na zem.

   

 

90 % turistů neumí používat filtr na vodu. Jak jste na tom vy?

Filtr není hračka, ale laboratorní vybavení. Jak ho správně používat a neohrozit tak své zdraví se dozvíte z následujícího článku.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Co je dobré vědět

Pokud se chystáte filtrační láhev LifeSaver Liberty používat ve skupině, je vhodné se domluvit na tom, aby všichni cestující měli láhev s širokým hrdlem. Není to podmínkou, naplnit můžete i láhev s úzkým uzávěrem, ale za pohodlí při plnění láhví to rozhodně stojí. Případně můžete dokoupit adaptér od stejné značky. LifeSaver nabízí i další řešení pro filtraci vody a v jejich nabídce jsou jak filtrační láhve, kanystry, tak i nádoby o různých objemech.

 

 

Jak přefiltrovaná voda chutná?

Pokud máte obavy přefiltrovanou vodu pít, pravděpodobně vás opustí ihned po prvním ochutnání. Není cítit žádná pachuť ani nic jiného. Voda chutnala velmi dobře. Voda z rybníku byla při velkém soustředění rybníkem cítit ale chuť nebyla ovlivněna.

 

Na co si dát pozor

Používání láhve Liberty je velmi jednoduché, přesto si ale musíte některé věci hlídat. Jde především o stálou hydrataci membrány od prvního použití, kdy necháte v láhvi přibližně 1 cm vody. Mělo by docházet k její pravidelné výměně.

Není doporučováno pumpování „na prázdno“. Při filtraci stačí zapumpovat dvakrát a voda bez problému vytéká. Pokud by bylo nutné pumpovat více, nebo by voda nevytékala, bude se nejspíš jednat o poškození filtrační kazety. V tuto chvíli je nutné filtrační kazetu vyměnit.

Také je doporučováno kazetu i vnitřní část láhve oplachovat čistou vodou. Bude prodloužena funkčnost. Uhlíkové filtry s životností 2 měsíce je nutné dobře skladovat.

 

Hodnocení: 95 %

+

 • jednoduché používání

 • rychlost filtrace (1,2 l/min)

 • průtok čisté vody

 • FailSafe – upozornění na potřebu výměny filtrační kazety

 • nabídka příslušenství

 • kompatibilita s jinými láhvemi (Nalgene)

 • odolnost láhve

 • chuť vody

 • možnost úchytu na karabinu

 • certifikát dle standardů NSF / ANSI P231 a WHO 2011

 • plovák pro nastavení hloubky k čerpání vody

-

 • vyšší váha láhve

Obr.: plovák pro nastavení hloubky, ze které chcete vodu čerpat

 

Závěrečné shrnutí

LifeSaver Liberty je velmi dobře zpracována a odolná. Nabízí jednoduchý a rychlý způsob filtrace. Tím je vhodná nejen pro cestovatelé na výpravách mimo civilizace. Díky rychlosti filtrace lze využít i pro filtrování vody pro celou skupiny. Dále oceníte také kompatibilitu s jinými lahvemi, například Nalgene. Oceňuji také širokou nabídku příslušenství značky LifeSaver a technologie FailSafe, která vás upozorní na potřebu výměny filtrační kazety. Předností láhve je taky certifikát dle standardů NSF / ANSI P231 a WHO 2011.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Martin Slezáček

Zdroje: svetoutdooru.cz

 

TEST: Bunda Mammut Convey GTX

Testovna

TEST: Batoh Osprey Tempest III

Testovna

Testerka Kamča nachodila s předchozí generací batohů Tempest tisíce kilometrů. Dostala tedy na testování novou III. generaci, aby mohla batohy porovnat. Stojí nová generace legendárních batohů za to?

TEST: Batoh Osprey Ariel 55 l

Testovna

Naše testerka Gabča testovala batoh od ikonické značky Osprey. Jak testování dopadlo?

Vybíráme pro vás

Filtrační láhev Lifesaver Liberty

3 690  (4.91 %) 3 509 

Porovnat

7 690  (13.67 %) 6 639 

Porovnat

Uhlíkové disky Lifesaver Liberty 3ks

590  (5.25 %) 559 

Porovnat

Filtrační kazeta Lifesaver Liberty 2000L

1 490  (4.77 %) 1 419 

Porovnat

8 490  (4.96 %) 8 069 

Porovnat

7 679 

Porovnat

4 390  (5.03 %) 4 169 

Porovnat

1 590  (5.09 %) 1 509 

Porovnat