Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

eXtra slevy: získejte slevové kupony na více než 30 značek. Získat

Test: stan Terra Nova Laser Competition 2

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek ultralehkému stanu pro 2 osoby, který pro vás testoval náš kolega Lubo se svou drahou polovičkou.


Obsah

 

 

Stan Terra Nova Laser Competition pro dvě osoby jsme měli s přítelkyní dlouho vyhlídnutý. Jedná se o ultralehký dvouplášťový tunelovitý stan pro dvě osoby s dvěma vchody po stranách. Byla to naše první zkušenost s touto značkou. Před ním jsme v průběhu cca 10 let "spotřebovali" dva na vlas stejné cyklistické ultralehké stany od Colemanu a jeden závodní stan na ultradlouhé treky, jehož specialitou bylo, že se stavěl na trekových hůlkách. Oba typy patřily ještě v době, kdy jsme je kupovali, do rodiny jednoplášťových stanů, takže jsme se těšili, že si polepšíme, aniž by jsme zvýšili gramáž našich krosen Osprey, kterou jsme se snažili udržet nízkou, jak Pražák svojí splátku hypotéky. :-)

Barevné kombinace

Stan se dodává ve verzi s vnitřním pláštěm v žlutě neonové a vnější v zelené zemité. Na zimní výpravě na hřebenech Nízkých Tater by se tedy asi tak úplně neztratil, ale obecně se dá říct, že patří k těm typům stanů, které budou ve volné přírodě spíš nenápadné. Zároveň to však znamená, že z hlediska barevnosti a designu nijak zásadně neoslní.

Tvarové řešení

V půdorysu výrobce naleznete návrh rozložení 2 spacáků typu mumie v poloze "69". Je možné, že dva urostlí horolezci by se v něm mohli tísnit přes ramena. I přes to, že my jsme spali hlavami u sebe, nám přišel prostor tak akorát. Ve srovnání s konkurenčním MSR Hubba Hubba NX jsem měl obavy především z velmi nízko vyhlížejícího stropu, který jsem měl možnost naživo posoudit na každoroční Výstavě stanů a vybavení do přírody v Praze. Vnější rozměry jsou 230 x 145 x 100 cm a vnitřní 230 x 105 cm. V téhle souvislosti mi na první pohled přišla trochu škoda až cca 45 cm širokého odstupu mezi spodním a vrchním pláštěm. Ten výrazně ubíral využitelnému prostoru. Výška ložnice je pouhých 95 cm. Jak se však později ukázalo, za touto firmou z britských ostrovů, stojí mnohaleté zkušenosti přímo z praxe. Můžete se tak spolehnout, že vše je výsledkem podrobného zkoumání, jak by každý jednotlivý prvek měl fungovat v terénu.

Příkladem je třeba i tato mezera, která v nepříznivých klimatických a povětrnostních podmínkách skvěle eliminuje nevýhodu tunelové konstrukce. I když se nám silný déšť a vítr vytrvale opíral do stanu, nedocházelo k dotýkaní vnitřní a vnější vrstvy a zůstali jsme v suchu.  Tropiko zvládá vykrývat déšť i za silného větru. Dobře napnuté iglúčko by samozřejmě podobný výsledek dosáhlo aniž by tolik ubíralo vnitřnímu prostoru, ale jeho váha by musela být o poznání větší. Tento stan si bude nejspíše vybírat zkušenější turista, ale přesto zmíním, že jako u každého stanu, je nutné vše opravdu pořádně vypnout. Vzhledem k úsporné konstrukci je vypínání potřeba věnovat patřičnou péči a důkladnost.

Odolnost vůči nepřízni počasí

Vodní sloupec podlážky je 6000 mm a tropika 5000 mm. To se jeví jako zcela dostatečné pro jakékoliv náročnější použití ve volné přírodě. Naše zkušenosti tomu odpovídají.

Lahůdka pro minimalisty

Jak je to tedy ale s celkovým využitelným prostorem? Je pravda, že stany podobné kategorie nabízí i o 10 cm vyšší vnitřní plášť. O výhodách nižšího vnitřního pláště jsem se už zmínil výše. Je však zřejmé, že nižší je jednoduše nižší. Vzhledem k tomu, že se jedná o super-lehký stan, tak nám na šířku poskytl prostor právě na dvě samonafukovací karimatky od značky Thermarest. Výhodou tohoto malého prostoru bylo, že ve spánku nebylo kam sklouznout z karimatky. Vzniklá tak jakási vzduchová kapsle, kterou jsme si dechem hezky vyhřáli. Nesměli jsme ovšem zapomenout oba vchody perfektně zazipovat, jinak nám teplo ven rychle unikalo. Toho se dalo využít ráno k větrání a chlazení, když už se nám do něj pro změnu opíraly sluneční paprsky. Stan jsme testovali na Islandu v srpnu, který se prý teplotami moc neliší od března (v noci a na horách kolem nuly). V kostce se dá říct, že nabízí přiměřený minimalistický prostor pro dvě osoby a místo pro jejich bagáž v postranních předsíňkách.

Náročnost stavění

Rychle postavit by nemělo být jenom doménou festivalových fanoušků. Kdokoliv byl nucen stavět na delší expedici v dešti, určitě potvrdí, že to, jak moc mokrý lezl dovnitř, záviselo právě od rychlosti a jednoduchosti konstrukce. Tady musím přiznat, že Laser Competition 2 je z hlediska stavby pečlivě promyšlený, ale ne zcela intuitivní stan. Ideální je, pokud máte možnost stan vidět na živo a nechat si vše vysvětlit od vyškolených odborníků v "showroomu", jaký vzniká každé léto v již zmíněných pražských Letňanech během Výstavy stanů. Bez instrukcí může být totiž trochu záhadou, jak a proč navléct ochranný tunel na střed stanu a jak správně dotáhnout provázky přes plastovou skobu u zadní části stanu.

Hmotnost

Výrobce uvádí váhu 1,08 až 1,23 kg. Rozdíl je zapříčiněn možností nechat zbytné části doma (část kolíků, tunel na prostřední část, obal). Už když jsem stan rozbaloval, hned na první dotek bylo nápadné z jak jemné "pavoučí" tkaniny jsou oba pláště. Podobně vzdušně působí pouhé dvě tyčky z duralu, u kterých máte pocit, že se bez ukotvení začnou vznášet i v jemném vánku. Protikladem k tomu je pevnost a voděodolnost, kterou poskytují.

Cena

V některých recenzích narazíte na srovnání, která vedou úvahy o tom, zda se vyplatí "vysolit" za ten který stan o pár stovek víc. Pokud člověk bere váhu stanu za klíčovou veličinu pro svůj komfortní pobyt v přírodě, nemůže být cena hlavním kritériem při rozhodování. Laser Competition 2 je drahý stan. A to pořádně. Neplánujete s ním však chodit na ryby. Na to by ho byla škoda (stejně jako vašich peněz). Je to váš budoucí parťák na pěkně strmém a dlouhém výstupu, kde vám ušetří síly díky nižší váze na zádech. Stejně tak vám bude krýt záda při nepřízni počasí a nechá vás luxusně se vyspat. Pokud ovšem nepodceníte výběr dobré karimatky, spacáku a nakonec i samotného batohu. V outdooru totiž vše souvisí se vším. Pro případ, že většinu vaší cesty k cíli absolvujete autem, lodí nebo mulou a do téhle recenze jste zabloudili spíš ze zvědavosti, poohlédněte se radši po variantě s vhodnějším poměrem cena/výkon v kategorii rekreačních stanů.

Video - stavba stanu Laser Competiton 2

Hodnocení: 90%

+

  • nízká hmotnost
  • odolnost vůči nepříznivým přírodním živlům
  • nenápadný vzhled, který splývá s okolím
  • prostor tak akorát na spaní a vaření pro 2 osoby

-

  • vysoká pořizovací cena

Závěrečný verdikt

Terra Nova Laser Competition 2 plně splnil naše očekávání. Je to prvotřídní expediční a ultralehký stan promyšlený do nejmenších detailů.

Zdroje: archiv autora

Doporučujeme k přečtení i další články z naší Testovny:

TEST: Dámské boty La Sportiva Hyper Woman GTX

Testovna

Pocit jistoty a stability, spolu s výborným tlumením, vám při nástupu na ferraty nebo náročném alpském výstupu dodají dámské boty La Sportiva Hyper Woman GTX. Přečtěte si, jak tyto boty obstály v naší recenzi.

TEST: Karimatka Outwell Sleepin Double 7,5

Testovna

Karimatka Sleepin Double 7,5 značky Outwell je dostatečně široká pro dvě osoby a je tak skvělou volbou pro ty, co cestují v páru. Je tato karimatka právě pro vás? Přečtěte si naší recenzi. 

TEST: Trailové boty La Sportiva Bushido

Testovna

Hledáte trailové běžecké boty, které mají co nabídnout a ještě k tomu dobře vypadají? Boty La Sportiva Budshido pro vás budou nejspíš ty pravé! Přečtěte si jejich recenzi.

Vybíráme pro vás

Stan lehký jako pírko Sawaj 2 od outdoorové značky Husky. Díky své nízké hmotnosti se stan skvěle hodí...

7 490  (20.04 %) 5 989 

Porovnat

Stan Ferrino Sintesi 2 je skvělou volbou pro 2 osoby s velmi nízkou hmotností. Díky svým vlastnostem...

5 990  (16.21 %) 5 019 

Porovnat

Tunelový stan Spark-D značky Trimm je vhodný pro široké spektrum použití, podlážka je odolná až do 10000...

4 160  (14.93 %) 3 539 

Porovnat

Stan Sawaj Camel 2 je nejlehčím stanem s pruty od firmy Husky. Neobvyklá konstrukce zaručuje nejen nízkou...

6 990  (20.04 %) 5 589 

Porovnat

Třísezónní stan pro 3 osoby Carbon Reflex 3 je nejlehčí dvouplášťový stan společnosti MSR. Stavba stanu...

25 754  (20.02 %) 20 599 

Porovnat

Ferrino Lightent 1 Pro patří do kategorie nejlehčích dvouplášťových stanů. Je vylepšen duralovou konstrukcí...

5 590  (23.81 %) 4 259 

Porovnat

Ferrino Lightent 3 Pro patří do kategorie nejlehčích dvouplášťových stanů. Je vylepšen duralovou konstrukcí...

7 990  (21.41 %) 6 279 

Porovnat

Částečně volně stojící celtovinový stan pro jednu osobu Alto TR1 Plus Sea To Summit zaujme využitelným...

12 499  (21.09 %) 9 862 

Porovnat