Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Běžkařské trasy na Paprsku

Cestopisy a reportáže

Dnes nás Katka Balcarová se svojí partou provede bežkařskou stopou česko-polským pohraničím.


Obsah

Chatu Paprsek znám z běžek už několik desítek let. Zastavovali jsme se na ní během našich turisticky pojatých běžkařských přejezdů, kdy jsme většinou vyráželi z nádraží v Ramzové a od chaty pak pokračovali na Kralický Sněžník nebo do Starého Města pod Sněžníkem. Vždy jsme ji rádi využili na občerstvení. Někdy byla sama chata naším cílem a po dobrém obědě jsme se vraceli zpět do Ramzové. Vždy to bylo super, ale takových míst na běžkování byste našli spousty. Poslední roky se ale sociální profily mých kamarádů začaly v zimě hemžit fotkami ze stopy na Paprsku a na běžkování v okolí Paprsku všichni pějí ódy. Čím to?

Už vím. S kamarádkami v polovině února 2020 domlouváme dámskou běžkojízdu na Paprsku. V předvečer výletu se mi v messengeru objevuje odkaz na mapu běžkařských tras. Nádhera! Spousta tras různých délek a převýšení, které se různě prolínají a kříží.

Kudy na Paprsek

Přijíždíme autem do Velkého Vrbna. To je nejbližší dojezdové místo. Zde máte možnost si zaplatit výjezd lanovkou přímo k Paprsku. My ale poctivě bereme lyže na ramena a vydáváme se nahoru po svých, po cestě podél sjezdovky. U chaty hodinky hlásí 1 km. Další možností je jít po žluté turistické trase, která křižuje sjezdovku, to je 1,4 km.

Pokud plánujete jet vlakem, pak je možné se dostat do Ramzové, odkud je to na Paprsek 8 km po strojově upravené stopě nebo do Starého Města pod Sněžníkem, odkud je to na Paprsek 7,5 km, cesta ale není příliš záživná. Obě trasy lze spojit a na Paprsku přidat některý z okruhů.

Velký Šengen

U chaty Paprsek se nezapomeňte podívat na velikou tabuli s popisem upravených tras a trasu si předem naplánovat. Nikde jinde už nebudete mít tak pěkně vše přehledně zobrazeno a pokud spoléháte na mapy.cz, tak máte smůlu, běžkařské trasy tam nejsou vyznačené. Ideální je si tabuli vyfotit, na trase potkáte hodně rozcestníků a pokud se ztratíte, pomůže vám to při orientaci.

Hlavní rozcestí tras vás pak čeká půl kilometru od chaty Paprsek, na rozcestí Palaš. Tam se cesty rozchází do několika směrů. My se vydáváme na nejdelší trasu s názvem "Velký Šengen". Trasa je dlouhá 17 km. Hned na začátku nás zmátlo značení cca 200 metrů za Palaší, ale zkušení běžkaři nám správně poradili - na neznačeném rozcestí vlevo po široké cestě několikakilometrovým mírným sjezdem, na kterém to kvůli mokrému sněhu vůbec nejede, a tak jedeme soupaž jak Standa Řezáč. Další cesta už je značená dobře. Za 4,5 km od rozcestí Palaš se dostáváme na hraniční rozcestí Kunčický hřbet a dále pokračujeme do Polska. Pasy nechte doma, jste přeci v Šengenu!

Pokračujeme až na rozcestí Travná hora – sedlo, kde trasu Velký Šengen opouštíme a vydáváme se směrem na Smrk, nejvyšší horu Rychlebských hor. Cestou se pokocháme na větrné vyhlídce Brousek. Je to jedna z mála vyhlídek, trasa Velkého Šengenu vede povětšinou spíše lesem. Z rozcestí Smrk – hraničník se nevracíme zpátky k Šengenu, ale trasu ještě mírně prodlužujeme po lyžařské zelené. Čeká nás krátký, leč moc pěkný sjezd a následná dupačka nahoru a závěrečné sklouznutí po rovině a z kopce zpět na rozcestí Palaš. Po trase se občas otevřou výhledy a na nás začíná padat smutek, že se blíží konec, který se ale mísí s nedočkavostí na pořádný oběd.

Chata Paprsek

Po 22 km (počítáno z Vrbna) se ocitáme v teple chaty, kde nás vítá zdejší pověstná dlouhatánská fronta na jídlo a pití. Nenechte se zmást, provozovatelé mají vše velmi dobře zorganizováno a nikdy nečekáte déle než 5 minut. Na výběr bývá z několika málo jídel a dvou polévek. Z pití je nejvíc v kurzu točené pivo a točená kofola. V autě na mě čeká jídlo z domu a tak si dávám "jen" výbornou hustou poctivou čočkovou polévku s chlebem.

Na Paprsku lze i bydlet, ovšem rezervaci musíte uskutečnit dlouho dopředu – až dva roky. Lidé to tu mají prostě rádi. Pokud se vám to ale podaří, čeká na vás kromě běžkařských tras i sjezdovka se snowparkem a mimo zimu pak nádherné turistické trasy a cyklotrasy.

Domů

K autu nás čekají ještě 4 km po zelené trase, převážně z kopce. A tak do auta usedáme unaveně šťastné s 26 km v nohách a plánujeme další podobné akce, protože těch není nikdy dost.

Užitečné odkazy

Autor: Kateřina Balcarová

Zdroje: archiv autora?bn=35663799;1x1inv=1;srctype=3;ord=[timestamp]

Přeběh Králického Sněžníku

Cestopisy a reportáže

Katku Balcarovou vám jistě představovat nemusíme, publikuje u nás pravidelně a tentokrát nás s sebou vezme na Králický Sněžník.

Přechod Krkonoš s kočárkem - 2. část

Cestopisy a reportáže

V pokračování článku z Krkonoš se celá výprava dostane do cíle své cesty a vy získáte praktické informace pro případ, že se rozhodnete vyrazit také.

Přechod Krkonoš s kočárkem - 1. část

Cestopisy a reportáže

Týden na hřebeni Krkonoš ve složení 2 matky, 2 roční děti, 2 šestileté děti, 2 kočárky, 2 bágly, 2 kola. Vypadalo to zpočátku jako velká životní výzva. Jak to nakonec proběhlo a dopadlo?

Vybíráme pro vás

Dámské funkční triko Pure M. Dri-Rel W S/S Tee od značky Salewa je prodyšné a rychloschnoucí triko s...
Dámské kalhotky Mons Royale Sylvia Boyleg Panel Folo jsou vyrobeny z merino vlny, jsou velmi prodyšné...
Kvalitní podprsenka z merino vlny s ramínky do X Stella X-Back Bra od Mons Royale je vhodná na veškeré...
Kvalitní podprsenka z merino vlny se vzadu spojenými ramínky Sierra Sports Bra od Mons Royale je vhodná...
Funkční podprsenka Sensor Lissa se střihem uzpůsobeným pro sport. Na boku a zádech je síťovina pro lepší...