Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Bikepacking od A do Z

Bikepacking je novým trendem v oblasti cestování na kole. Jak se na takový cyklistický čundr zabalit, jak vybrat brašnu a jak si naplánovat trasu? To vše se dozvíte v dnešním článku o bikepackingu.


Obsah

 

Úvod

Co si má člověk představit pod pojmem bikepacking? Jedná se o vícedenní výlet na kole s většími brašnami, ale bez nosičů. Díky tomu můžete opustit asfaltky, odbočit na turistické cesty a dostat se tam, kam až běžně jezdíte bez brašen. Zkoušel jsem dokonce i traily a bylo to bez jediného problému. 

 

Proč pořizovat bikepackingové brašny?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá - na vícedenní výjezdy na kole. Pokud si můžete vzít kempingové vybavení s sebou, tak přestanete řešit, že musíte stihnout poslední vlak domů. Cestu můžete zakončit kdekoliv, kde dojdou síly nebo se vám líbí místní panorama. Oprostíte se od místa bydliště a objevíte místa nová.

 

Kolik to bude stát?

Pořízení bikepackingové výbavy nemusí být nutně velkým zásahem do vašeho rozpočtu, základní vybavení vás může stát klidně i jen něco málo přes 2 tisíce korun. Nutně potřebujete jen nepromokavou brašnu na řídítka a klasickou velkou brašnu pod sedlo. Získáte tím víc jak 25 l zavazadlového prostoru. Skoro takový objem má největší brašna na kolo na světě určená na klasický nosič.

 

Kterou značku brašen na kolo?

Zjistil jsem, že je jedno, jestli si pořídíte levné nebo drahé brašny. I značkové produkty se mi povedlo velmi brzy zničit. Výhodou dražších však bývá prodloužená záruka a možná jsou i o něco hezčí. Při nákupu řešte hlavně míru nepromokavosti.

TIP: Z důvodu udržitelnosti výrobci zkouší nové ekologičtější materiály, ale u brašen v tomto případě zbystřete. Tyto materiály jsou někdy používány na úkor odolnosti. Brzy se vám tak mohou protrhnout. Dle praxe vychází lépe klasická těžší brašna z gumy, protože vydrží mnohem déle. Ušetříte tak víc peněz, zároveň i z hlediska ekologie dává větší smysl vybrat brašnu takovou, která vám vydrží dlouhá léta. 

Bikepackingovou brašnu pod sedlo využívám i na běžné jednodenní výlety. Dáte do ní mikinu, bundu, pumpičku, svačinu a další věci podle aktuálních potřeb. Rolovací brašnu si vždy snadno zkrátíte na optimální velikost. Můžete zkrátka přestat řešit, jestli se vám to či ono vejde na jedno kolo, pokud na kolo neradi nosíte batoh stejně jako já.

 

Co si do brašny zabalit?

Nezapomeňte především na lepení na kolo s montpákou včetně přenosné hustilky. S nepojízdným kolem končí bikepackingový trip fiaskem.

Do brašny pod sedlo: 

Do brašny na řídítka: 

   

 

Jak vybrat stan na kolo

Jste vášnivý cykloturista a spokojíte se s přenocováním v cyklostanu? Ať už jste dobrodružnější povahy nebo prostě jen chcete ušetřit za dražší ubytování v chatkách či o poznání komfortnějších penzionech, určitě se vám bude hodit pár tipů a rad při výběru správného cyklistického stanu, který vás při vašich cestách nezradí.

>>> ČÍST DÁL <<<

Na řídítka: 

Pěnovou karimatku můžete zkusit nahradit i pohodlnější nafukovačkou. Ta má minimální rozměry, ale i tak už jí brašny mohou být příliš těsné. 

 

Jaké kolo vybrat?

Kouzlo bikepackingu tkví mimo jiné i v tom, že vám stačí běžné kolo, které normálně používáte, pokud tedy už na kole jezdíte. :) Bikepackingové brašny jsou kompatibilní snad se všemi koly. Pozor si dejte jen u brašny do rámu. Zejména celopéra v “trojúhelníku” moc místa nemají a musíte si na tomto místě vystačit jen s lahví.

Věřte, že u nosičů to tak jednoduché není. Z hliníkového rámu se mi už jeden nosič doslova vylomil. Naneštěstí zrovna v tom nejvzdálenějším bodě od domoviny až na jihu Francie. Proto doporučuji na klasickou dálkovou cyklistiku specializované cykloturistické kolo. Taková porucha vám dokáže dovolenou opravdu pořádně zkazit.

   

 

Jak připravit kolo před sezónou

Jaro už klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas oprášit kolo a pořádně ho před první vyjížďkou zkontrolovat. Rady, jak na to, pro vás mají kluci z LIBERTA TOUR.

>>> ČÍST DÁL <<<

Kdy vyjet?

Ideální období na dálkové vyjížďky na kole je především léto. Vzhledem k limitovanému objemu bikepackingových brašen doporučuji bikepacking provozovat jen za teplého počasí, kdy denní teploty neklesají pod cca 15 stupňů. Česká příroda nebo jižní státy jsou v létě naprosto ideálním cílem vaší cesty. Do Norska a směrem na sever potřebujete hodně teplého a nepromokavého oblečení, péřový spacák, apod., a to se vám pravděpodobně bez nosiče zabalit nepodaří.

 

Kam jet?

Vyrazit můžete naprosto kamkoliv. Trasu zvolte podle toho, co máte rádi. Milujete Šumavu? Naplánujte si přejezd tohoto celého národního parku. Máte rádi teplo? Rezervujte první letenku do Říma a vyrazte do kopcovité Umbrie. Nebo slyšíte na traily? Odbočte na trase na místní trail!

   

 

Jak naplánovat trasu na kole

Plánování trasy je nezbytnou součástí každého cyklovýletu. Že to není žádná věda, o tom vás v dnešním článku přesvědčí Adam Borovský, cyklista a člen týmu 4camping!

>>> ČÍST DÁL <<<

Bikepacking lze provozovat takřka kdekoliv na světě, kde mají polní cesty. V některých zemích jsou však polní cesty naprosto nesjízdné. Je tedy třeba zjistit si informace o kvalitě cest předem. Že zvládnete projet cokoliv? Pak se podívejte třeba do Podkarpatska na Ukrajinu a pochopíte, o čem mluvím, když zapadnete uprostřed lesní cesty do bahna nebo kolejí od traktoru a nejde to objet.

Pořiďte si výbavu a určitě to zkuste. Pokud jezdíte na horském kole v terénu, zamilujete se na první vyjížďku. Tak šťastnou cestu!

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Adam Borovský 

Zdroje: archiv Ortlieb

Poprvé na lezecké stěně?

Poradna

Co byste měli vědět, než vyrazíte na lezeckou stěnu?

Jak vyprat batoh a jak se o něj starat

Poradna

Batoh je super pomocník. Při výletech vám usnadní práci, u jiných je kvalitní batoh dokonce nezbytnost. Pokud jste si dali práci a pečlivě ho vybírali, nejspíš očekáváte, že vám bude perfektně sloužil ještě mnoho let. Víme, jak na to.

Jak vybrat správnou velikost kalhot

Poradna

Vybrat si správnou velikost kalhot z pohodlí domova nemusí být vždy tak jednoduché. Díky naší outdoorové poradně to ale zvládnete levou zadní.

Vybíráme pro vás

899  (17.02 %) 746 

Porovnat

Dětská cyklistická helma

1 399  (32.06 %) 950 

Porovnat

Dětská cyklistická helma

929  (35.21 %) 602 

Porovnat

Dětská cyklistická helma

1 399  (15.01 %) 1 189 

Porovnat

1 199  (24.19 %) 909 

Porovnat

299 

Porovnat

1 754  (24.8 %) 1 319 

Porovnat