Jak si vybrat běžeckou obuv do lehkého i těžkého terénu? Které boty vám budou sedět na lesních cestách, ale i na horských trasách dnes na základě svých zkušeností sepsal Marcel Fronko.
Rozdíl mezi běžeckou botou na asfalt a do terénu je hlavně v podrážce a také v pevnosti a odolnosti materiálů. Na asfaltu běhávám v botech Ultraboost od Adidas, které jsou velmi lehké, prodyšné, rychlé a nestabilní. To na rovném asfaltu nevadí. Jakou však zvolit obuv, když chceme běhat v nerovném, často mokrém až bahnitém terénu? Odpovědí je trailová běžecká obuv.
Běžecká obuv na zpevněné lesní a štěrkové cesty
Do lehkého terénu, což představuje zpevněné lesní a štěrkové cesty, často s mokrým podkladem doporučuji vyzkoušené boty od značky Mizuno. Jejich trailové boty ze série Daichi jsou ideální na běh v lese a na štěrkových cestách za městem. Díky vzoru na podrážce boty skvěle drží a nekloužou ani v prudkých, kopcovitých terénech. Oproti Ultraboost jsou výrazně robustnější a pevnější, což se ale jen minimálně projevuje na jejich váze a komfortu při nošení. V modelu Daichi jsem párkrát běžel i na asfaltu a byl jsem velmi mile překvapen pohodlím na tvrdém povrchu a to i po dvouhodinovém běhu.
|
Jak vybrat oblečení na běh
Správné oblečení na běh je zárukou mnoha spokojených kilometrů. S jeho výběrem vám poradí Katka Balcarová.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Do lehčích terénu doporučuji i lehkou a rychlou trailovou botu od francouzské firmy HOKA, konkrétně se jedná o model Hoke One One Torrent 3. Skvěle absorbuje nárazy a přenáší maximum energie do odrazu. Jedná se o oblíbený model mezi profesionálními běžci.
Posledním tipem je běžecká bota od populární značky Inov-8, konkrétně model Parkclaw 260 M, který poskytuje dobrý grip v terénu a komfort, který oceníte hlavně na dlouhých trasách. Doporučuji všem, kteří potřebují širší botu v oblasti prstů a klenby.
S membránou, nebo bez?
Mnoho trailových bot nabízí membránu GORE-TEX. V zimě a dešti vaše noha zůstane zcela v suchu a teple. Pokud je však déšť silnější a sníh hlubší, nepomůže vám ani membrána. Voda se do bot dostane přes okraj boty v okolí kotníku. V teplejších podmínkách je tato vlastnost naopak nežádoucí. Chodidla se víc potí a jejich náchylnost k vzniku puchýřů je mnohonásobně vyšší. Pokud přece jen potřebujete běžeckou zimní botu s membránou, doporučuji vám model Lycan GTX od italské značky La Sportiva. Mezipodešev s EVA pěnou skvěle tlumí nárazy. podrážka se dá doplnit o hřeby, které vám zabezpečí stabilitu na sněhu i ledu.
Zajímavé modely bot má také značka Salomon. Mezi velmi povedený model patří například Salomon Speedcross 6 GTX, který je určen do techničtějšího horského terénu. Hluboký více směrný vzor contagrip zajišťuje vysokou přilnavost a záběr v kluzkém a bahnitém terénu. O nepromokavosti se taktéž postará GORE-TEX membrána.
Marcel Fronko
Pochází z malé vesnice pod Kriváňem ve Vysokých Tatrách. Od dětství byl vedený k turistice, horám a přírodě, ale trvalo několik let než si hory opravdu zamiloval. Jeho láska k nim ovšem roste rok od roku víc a víc, což dokazuje i výstup na 6tisícovku v Bolívii - Huayna Potosí.
Z velkého množství zemí, které navštívil, nejraději vzpomíná na Guatemalu, Kanadu, Chile, Kostariku, Peru, Vietnam, Norsko nebo Barmu.
Svou tříměsíční cestu z peruánské Limy až do města Punta Arenas na jihu Chile popisuje v knize s názvem 90 DNÍ JUŽNE.
Během svých cest využívá stopování i kempování a má rád kvalitní, lehké, funkční vybavení, na které se může vždy spolehnout.
Více najdete na webu elmundo.sk.
|
Boty do těžkého horského terénu
Poslední kategorií jsou boty, které už hraničí s botou turistickou. Tento typ bot je určen do kamenitého horského terénu. Vyznačuje se hlubokým vzorem podrážky, odolným materiálem a pevnější konstrukcí zabezpečující stabilitu v těžkém terénu. Ideální volbou je Salomon Xa Pro 3D V9 Gtx. Technologie 3D Advanded Chassis pomáhá optimalizovat směr pohybu, využití energie a také poskytuje jistý, stabilní a zároveň citlivý nášlap.
Zlatá střední cesta
Pokud chcete běhat po asfaltových cestách, ale i lehčích trailových terénech a nechcete investovat do několika párů bot, kompromisy samozřejmě existují, ale vždy to bude na úkor pohodlí, rychlosti a stability. Obecně platí, že je lehčí běhat v trailových botách na asfaltu než naopak. Na základě vlastní zkušenosti doporučuji kolekci MIZUNO WAVE DAICHI. Jsou lehké, rychlé, mají mírně hluboký vzor, který nepřekáží na asfaltu a dobře podrží v terénu. Kromě toho skvěle reaguje na nárazy díky vlnové technologii z kombinace dvou materiálů v oblasti paty a přídavného EVA zpevnění pod přední částí podrážky.
Na co si dát pozor při výběru
- Vždy vyzkoušejte všechny modely a obě boty.
- Číslování může být různé, dejte na svůj dobrý pocit z bot při zkoušení.
- Pokud bota dobře sedí, zkuste i trochu menší a trošku větší.
- Proběhněte se po prodejně.
- Boty by měly sedět přesně, ale neměly by být příliš těsné. Žádný prst by se neměl dotýkat vnitřní strany špičky, ani při naklonění směrem dolů.
- Pokud používáte ortopedickou vložku, vždy ji berte na zkoušení s sebou.
- Bota by neměla být úzká, ani příliš široká.
- S tzv. dropem by vám měl pomoci prodejce.
|
Začínáme běhat aneb 10 km za 3 měsíce
Chcete začít s během, ale už po minutě lapáte po dechu? Poradíme vám, jak se vrhnout na běhání tak, abyste v bezpečí a s radostí zvládli během tří měsíců uběhnout 10 km.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Co je to drop?
Drop je rozdíl výšky mezi-podrážky měřené na patě a špičce boty. Udává se v milimetrech. Teoreticky čím je nižší drop, tím nám bota umožňuje lepší a přirozenější došlap přes špičku/střed chodidla.
Rozdělení bot: |
0-4 mm |
nízký drop - dopad na střed chodidla |
5-9 mm |
stále umožňuje došlap přes špičku/střed chodidla |
10-12 mm |
vysoký drop je určený pro došlap přes patu |
Užitečné odkazy
Autor: Marcel Fronko
Zdroje: archiv autora, pixabay.com, unsplash.com