Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Na co myslet, když vyrážíte na výlet do hor

Výlet do hor je super aktivita pro všechny věkové skupiny, můžete ji provozovat po celý rok, není náročná na vybavení, posiluje imunitu a zlepšuje náladu! Stačí se jen dobře připravit.


Obsah

Láska k horám určitě z části vychází i z jejich nevyzpytatelnosti. V jednu chvíli vás přijímají se vším všudy a hned vzápětí se v nich můžete dostat do nepříjemné, až nebezpečné situace. O tom, zda vše dopadne nakonec dobře, velmi často rozhodují zdánlivé maličkosti. A tak je dobré být připraven. S kvalitním vybavením a znalostmi si pak s přehledem poradíte téměř v každé situaci.

 

     O autorce

Kateřina Balcarová

Katka je maminka dvou malých dětí. Po nástupu na rodičovskou dovolenou vyměnila skalní a vysokohorskou vášeň za vášeň běžeckou a zcela propadla ultramaratonským vzdálenostem. Kromě toho je instruktorkou lezení a ráda se s každým podělí o své lezecké, turistické, běžecké i outdoorovo-rodičovské zkušenosti.

 

 

1. Každý výlet si vědomě naplánujte

Dnešní technologie umožňují trasu naplánovat rychle a bez práce, což je super, ale neměli byste se spokojit s pouhým kliknutím na start a cíl. Zajímejte se o to:

 • Jak dlouhá je trasa.
 • Jakým terénem vede (silnice / zpevněná cesta / lesní pěšina / horský terén,...).
 • Jaké je převýšení.
 • Zda jsou z trasy úniková místa pro případ nemoci, úrazu, časové tísně, zhoršení počasí a dalších nepředvídatelných událostí.
 • Kde všude v okolí máte přístřešky, chaty, občerstvení, ubytování nebo stanice horské služby.
 • Všechny tyto informace hodnoťte ve vztahu ke své kondici a zkušenostem.

 

2. Nezapomeňte si mapy

Ujistěte se, že máte mapu v telefonu dostupnou offline. Ne všude bývá dobrý signál, navíc budete šetřit baterku. Pro případ, že by telefon vypověděl službu (slabá baterka, mráz, vlhko, ztráta,…), je dobré mít v záloze ještě mapu v papírové podobě. Existuje několik mapových aplikací, osobně mám nejlepší zkušenosti s aplikací mapy.cz, v níž trasy i plánuji.

   

 

Základní orientace v mapě

Je klasická papírová mapa přežitek nebo má své místo i v dnešním světě chytré elektroniky vybavené GPS navigací?

>>> ČÍST DÁL <<<

 

3. Zjistěte si předpověď počasí

Předpověď počasí pro danou lokalitu zjišťujte několik dní před výletem, ale ověřte i v den odjezdu, případně během výletu. Počasí na horách se může měnit velmi rychle. Obzvláště opatrní buďte v případě předpovědi silného větru, bouřek, extrémního mrazu nebo lavinového nebezpečí a dbejte výstrah horské služby.

K dispozici je spousta aplikací pro předpověď počasí, velmi oblíbenou je Yr.no, Weather radar nebo Meteoradar. Osobně mám pro předpovědi na horách dobře vyzkoušenou aplikaci Windy a jsem s ní velmi spokojená. 

Další informace o aktuálním vývoji počasí vám mohou poskytnout hodinky s barometrem, z naší nabídky doporučujeme Suunto Traverse. Kromě barometru obsahují i velice podrobné mapy a baterka má při zapnuté GPS a nastaveném 60s intervalu výdrž až 100 hodin. 

 

4. Pohybujte se pouze po značených cestách

Pohybujte se pouze po cestách. Jednak je pohyb mimo stezky ve většině horských oblastech zakázaný, jednak si minimalizujete riziko, že zabloudíte. Pokud už zabloudíte, velmi rychle se najdete. A v případě, že budete potřebovat pomoc někoho jiného, budete mít docela velkou pravděpodobnost, že se k vám pomoc dostane.

   

 

Přechod Jeseníků s dětmi

Dnešní článek Katky Balcarové je o tom, že i s dětmi lze podniknout několikadenní přechody hor. Stačí počítat s delším časem, vybrat odpovídající trasu a vymyslet nějaké to zpestření, když bolí nožičky nebo se dostaví nuda.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

5. Kontakty na horskou službu a chaty

Mějte po ruce kontakty na horskou službu, kompletní informace najdete na webu horskasluzba.cz.

Dále si uložte čísla na chaty po trase, zejména v případě, že se na nějaké z nich chystáte přenocovat a z nějakého důvodu nestíháte dohodnutý čas. Pokud zavoláte, chataři vám místo rádi podrží. V opačném případě by ho mohli nabídnout někomu jinému. 

 

Horská služba

 

Tísňové volání

(+420)

 

Telefon, e-mail

 

Stanice

Beskydy ✆ 1210

+420 558 677 393

hsbeskydy@horskasluzba.cz

Jeseníky ✆ 1210

+420 724 813 296

hsjeseniky@horskasluzba.cz

Jizerské hory ✆ 1210

+420 602 628 972

hsjizerskehory@horskasluzba.cz

Krkonoše ✆ 1210

 

+420 499 433 230 (239)

hskrkonose@horskasluzba.cz

Krušné hory ✆ 1210

+420 602 372 487

hskrusnehory@horskasluzba.cz

Orlické hory ✆ 1210

+420 606 725 102

hsorlickehory@hscr.cz

Šumava ✆ 1210

+420 606 528 243

hssumava@horskasluzba.cz

 

6. Aplikace záchranka

Díky nainstalované aplikaci budete rychle ve spojení s horskou službou a budete ihned lokalizovatelní. Po otevření aplikace stačí stisknout červené tlačítko po dobu 3 vteřin a bude vytočeno číslo 155 s tím, že bude zároveň odeslána informace o vaší poloze.

Aplikace horská služba vám pomůže v případě nouze zkontaktovat nejbližší středisko horské služby. Pomocí aplikace lze odeslat nouzovou SMS. Najdete tam předpověď počasí, lavinové nebezpečí pro danou lokalitu, instrukce, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech, desatero horské služby nebo návod, jak poskytnout první pomoc.

   

 

Přechod Orlických hor

Dnes se vydáváme s Katkou Balcarovou na přechod Orlických hor, plný krásné přírody, úchvatných výhledů i výborné gastronomie.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

7. Správně se oblečte

Vždy se vyplatí mít více slabších vrstev, než méně silných. Můžete pak různě kombinovat a vrstvit podle počasí a fyzické aktivity.

Doma je dobré mít a podle počasí pak oblékat: funkční prádlo, funkční tričko s krátkým a dlouhým rukávem, lehká mikina, kraťasy, dlouhé kalhoty, zateplená sukně, vesta, větrovka, bunda proti dešti - ideálně bunda s membránou, péřovka.

Obuv vybírejte vždy s ohledem na terén.

 

8. Správně se sbalte

V batohu by vám nemělo chybět:

 • Svačina: nezapomeňte na dostatek tekutin (v zimě přibalte termosku), ke svačině stačí něco malého, ale energeticky bohatého – ořechy, tyčky, sušené ovoce, sladkosti, namazaný chleba apod.
 • Čelovka: pokud se neplánovaně prodlouží túra do tmy, čelovka vám situaci dost usnadní.
 • Lékárnička: stačí základní věci jako dezinfekce, náplasti, obvaz, termofolie, repelent, osvědčený přípravek na bodnutí hmyzem a osvědčený lék proti bolesti a na snížení teploty (zejména při vícedenních akcích)
 • Náhradní oblečení: určitě se vyplatí přibalit náhradní ponožky a spodní prádlo. Nic to neváží a ten komfort v případě, že to, co máte na sobě, propotíte nebo vám zmokne, bude k nezaplacení.
 • Multitool

   

 

Jak vybrat správný batoh?

Základem jsou dvě zásady – zásada umírněnosti a zásada pohodlí. Kupte si batoh jen tak velký, lehký či kvalitní, jak potřebujete. A hlavně si ho vyzkoušejte, aby vám seděl.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

9. Lékárnička

 • dezinfekce
 • náplasti různých velikostí s polštářkem
 • náplast bez polštářku
 • obvazy
 • elastické obinadlo
 • sterilní krytí
 • rukavice
 • termofolie
 • trojcípý šátek
 • pinzeta na klíšťata
 • repelent
 • osvědčený přípravek na bodnutí hmyzem 
 • Imodium ( v případě průjmu vám umožní docestovat domů)
 • osvědčený lék proti bolesti a na snížení teploty (zejména při vícedenních akcích). I pokud neholdujete tomuto druhu léků a berete je, až když je nejhůř, v horách má jejich užití smysl, neboť vám může pomoci urychlit sestup z hor.

   

 

Lékárnička a jak ji sestavit v 10 minutách

Bezmoc. To je jediný pocit, který vámi rezonuje ve chvíli, když přiběhnete k zraněnému člověku a máte pouze holé ruce. V tomto případě platí více než jindy - štěstí přeje připraveným.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Kateřina Balcarová

Zdroje: horskasluzba.cz, unsplash.com, pixabay.com

Jak si vybrat to správné místo na kempování v Čechách

Poradna

Chcete s přáteli, rodinou nebo jen sólo vyrazit někam pod stan. Ale kam zamířit – do kempu nebo mimo kemp? A jaké vybavení budete potřebovat? Poradíme vám v tomto článku.

Jak se zbavit zápachu z bot

Poradna

Zápach bot. Prima téma. Moc nevoní, mluvit se vám o něm nechce, příjemné pocity nevyvolává. Někdo se s ním trápí denně, někoho zápach z bot překvapí jen výjimečně. Zabojujte s ním společně s námi!

Jak vybrat boty na turistiku

Poradna

Aneb jak vybrat boty na trek. Ideálně zvolená turistická obuv = základ úspěchu a dobrého pocitu z výpravy. Abyste nešlápli vedle jako mnozí experti v městských teniskách nebo dokonce žabkách, přečtěte si, jak správné boty vybrat.

Vybíráme pro vás

Samonafukovací karimatka Zulu Airo 3,8

1 799  (44.47 %) 999 

Porovnat

Dámské šaty Warg M-Boo 190 W

1 699  (23.54 %) 1 299 

Porovnat

Turistický stan Warg Midi 3

9 499  (33.69 %) 6 299 

Porovnat

4 390  (35.33 %) 2 839 

Porovnat

Dámské tílko MOOA Beth

790  (41.9 %) 459 

Porovnat

6 599  (20 %) od 5 279 

Porovnat

Turistický batoh Zulu Summit 45l

2 999  (50.02 %) 1 499 

Porovnat

449  (20.04 %) 359 

Porovnat