Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Objevte novinky i bestsellery od SALOMONU! 👟

Skialpinismus a bezpečnost v horách

Základem pro bezpečné lyžařské túry a pohyb v horách patří plánování. Pojďme se společně podívat na pár důležitých bodů, které byste před vaším skialpovým dobrodružstvím v zasněžených horách neměli podcenit.


Obsah

 

Klíčová místa 

Prvním krokem vašeho plánování by mělo být vyznačení lyžařské túry do mapy. Kromě trasy si však pečlivě zaznačte také tzv. klíčová místa, tedy místa, kde hrozí potenciální nebezpečí nebo kde musíte změnit způsob postupu - například nasazení maček, navázání na lano apod. Posléze je potřeba kritická místa posoudit i z hlediska aktuální lavinové situace a celkových prognóz. Ty sledujte průběžně až do termínu vašeho výstupu, protože počasí a výstrahy se v horách rychle mění. Při plánování trasy je také důležité myslet na možnosti jednotlivců ve skupině a nepřeceňovat jejich technické a kondiční schopnosti. 

Klíčová místa si řádně prostudujte s dostatečným časovým odstupem. Mějte naplánované různé způsoby jejich překonání, prostudujte si přesně terén a jeho strmost v jednotlivých místech, ale i v okolí, tedy co se nachází nad i pod trasou. 

 

 

Počasí 

Myslete také na počasí a definujte si, v jakém počasí je možné túru uskutečnit a jaká potřebná viditelnost v terénu, především pak při sjezdu. Právě počasí je důležitým faktorem, který nám rozhodně o tom, zda se vůbec můžete do této lokality vydat. Primárně vás bude zajímat oblačnost a vítr kvůli viditelnosti a lavinovému nebezpečí. 

 

Co si vzít sebou?

Po vyhodnocení klíčových míst a počasí je zásadní výběr potřebného vybavení. Vůdce túry by vám měl dát seznam potřebných produktů na základě náročnosti výstupu a sjezdu. Co si ale obecně zabalit do batohu téměř na každou lyžařskou túru?

   

 

Skialpshop a půjčovna skialpů Praha

Vybíráte skialpy? Nebo si je zatím chcete pouze půjčit? Naše skialpová speciálka v Praze vám nabízí komplexní servis. Poradenství, výběr, montáž i servis stoupacích pásů. Individuální konzultace i vstupní instruktáž včetně 

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Alternativní cesty

Cestou vás může potkat mnoho proměnných, které ovlivní váš plán a budete muset hledat alternativní cestu nebo cíl. Vždy je nutné připravit si předem plán záložní, který vám umožní změnit trasu k jinému cíli. Mít naplánovanou pouze jednu trasu bez alternativ je vysoce riskantní. 

Časový harmonogram by měl být velmi přesný, stejně jako určení parametrů na vaše vybavení. Trasy na mapě mějte s vyhodnocením sebou. Při plánování časového harmonogramu si dejte pozor na aspekty, které vám mohou cestu nečekaně prodloužit Jedná se například o nečekané přestávky, změny počasí, prošlapávání stopy, přecenění kondice jednotlivců či jejich technických dovedností. 

 

Udržování rozestupů

Častou příčinou úrazů je pád při sjíždění. Buďte tedy obezřetní a přizpůsobte svou jízdu konzistenci sněhu. Při pádech je také velké riziko uvolnění laviny. V rámci bezpečnosti nezapomínejte také udržovat dostatečný rozestup. Při sjezdu se doporučuje rozestup až 30 metrů, při výstupu vám stačí hlídat si 10ti metrový rozestup od ostatních členů skupiny. Sjíždění strmých svahů (tedy méně než 30°) by měl vždy koordinovat vůdce skupiny. 

   

 

Co je to skialp?

Skialpy se těší v posledních letech velké oblibě. Věděli jste, že před výběrem vybavení byste si měli ujasnit, které ze skialpových disciplín se budete věnovat?

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Ohleduplnost

Při aktivitách v horách buďte také ohleduplní vůči přírodě. Vstup do klidových zón národních parků je zakázán a porušování tohoto zákazu má zásadní dopady na chráněné druhy zvířat, rostlin a v konečném důsledku i na celý ekosystém. Proč je dodržování pravidel národních parků tak důležité? To jsme pro vás ve spolupráci s Krkonošským národním parkem zpracovali v článku ZDE

V neposlední řadě se samozřejmě neustále držte své skupiny, která by měla čítat maximálně 6 osob. Komunikujte případně i s dalším skupinou, která je poblíž a buďte k ostatním ohleduplný. Podrobnosti o vaší cestě by měl znát i někdo, kdo zůstává v bezpečí chaty nebo domova. 

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Zdeněk Batěk 

Zdroje: archiv 4camping, archiv Hannah

Jak vybrat správnou velikost sportovní podprsenky

Poradna

Jak si vybrat podprsenku na sport tak, aby vám zajistila maximální pohodlí? V tomto článku vám poradíme se správnou volbou velikosti i výběrem dokonalého střihu podprsenky. 

Jak vybrat běžecké boty do terénu

Poradna

Jak si vybrat běžeckou obuv do lehkého i těžkého terénu? Které boty vám budou sedět na lesních cestách, ale i na horských trasách dnes na základě svých zkušeností sepsal Marcel Fronko. 

Povinná výbava kola: Máte těchto 5 věcí?

Poradna

Také jste si mysleli, že není žádná vyhláškou daná povinná výbava kola? A věděli jste, že za nedostatky ve výbavě hrozí pokuta? Pojďme se mrknout, co na kole musí být, co je dobrovolné i jaké vybavení doporučují zkušení bikeři.

Vybíráme pro vás

Univerzální batoh Radical 28 od značky Dynafit si vás získá velkým pohodlím, odolností a velmi inteligentním...

3 900  (10.03 %) 3 509 

Porovnat

Batoh Ortovox Peak Light 32 je skvěle technicky zpracovaný, funkční a přitom si zachovává nízkou hmotnost,...

5 390  (30.07 %) 3 769 

Porovnat

+ DÁREK | Batoh Deuter Freescape Lite 26 nabízí vysoký komfort. Výhodou je extrémně lehký materiál, integrovaná...

4 999  (22.4 %) 3 879 

Porovnat

Lehký batoh Ferrino Rutor 25 je určen především na skialpinismus. Zádový systém s polstrovanými oddíly...

2 709 

Porovnat

Dámský technický batoh Deuter Guide Lite 22 SL je vyrobený z odolného materiálu se zádovou výztuhou ve...

3 799  (23.43 %) 2 909 

Porovnat

+ DÁREK | Dámský batoh Deuter Freescape Pro 38+ SL je všestranným pomocníkem pro skialpinistky. Batoh je vhodný...

6 099  (20.99 %) 4 819 

Porovnat

Univerzální batoh Radical 23 od značky Dynafit si vás získá velkým pohodlím, odolností a velmi inteligentním...

3 450  (9.88 %) 3 109 

Porovnat

Batoh Mission Pro 25L značky Dakine nabízí kapsu na lopatu na sníh, sondu. Hlavní předností je horizontální...

4 199  (30.01 %) 2 939 

Porovnat