Jak prát sportovní oblečení, aby dlouho vydrželo?
Poradna
Aby nám outdoorové oblečení vydrželo funkční opravdu dlouho, je zapotřebí se o něj správně starat. Jak na praní merina, peří, bambusu nebo dalších materiálů? Poradíme vám!
Každý správný turista ví, že teplo si udržíte jedině v teplých a suchých ponožkách. Že chlad přichází od nohou. Ty nás nosí celý náš život a je tedy dobré se o ně nadstandardně postarat. Výběr ponožek tedy může být docela věda, když jdete tam, kde očekáváte zhoršené počasí. Poradíme, jak vybrat ve všech případech správně!
Obsah |
Sportovní ponožky, na první pohled nepříliš významný kus oblečení, v závislosti na použitých materiálech a technologiích, může plnit velmi užitečné funkce:
Ve správném provedení pro danou aktivitu (každý sport má totiž svá specifika a nohu zatěžuje jiným způsobem) dokážou ponožky dokonce zlepšit sportovní výsledky a požitek z aktivity.
Ponožky dělíme dle výšky na ponožky pod kotníky, nad kotníky, do poloviny lýtek a podkolenky. Specifickým typem jsou ponožky/podkolenky kompresní a také ponožkoboty.
Vhodné pro sálové sporty, například badminton, squash, volejbal apod. Neposkytují žádnou fixaci nohy či zpevnění nad kotníkem, ale zajišťují precizní držení nohy v botě a současně transport vlhkosti potu od chodidla směrem pryč od nohy.
Přestože se noha bude potit, nebude se ve vlhku zapařovat. Ponožky vhodné do obuvi, která nedisponuje antibakteriálními úpravami či podšívkami. Často jsou zhotoveny z tzv. coolmaxových materiálů, které chladí nebo odvádí vlhkost od těla. Nevhodné do lyžařské či snowboardové obuvi.
+
|
-
|
|
Výhodou této standardní podoby ponožek je ochrana v oblasti kotníků, ať už před odřeninami, mechanickým poškozením nebo dokonce od boty, jejíž nevhodné vytvarování v oblasti kotníku může vést ke vzniku odřenin a otlaků. Ponožky nad kotníky zajišťují vyšší tepelný komfort a v případě elastických segmentů (pruhů apod.) navíc i pevnost v kotníku.
+
|
-
|
|
Do této kategorie spadají lyžařské/snowboardové ponožky, turistické ponožky, případně ponožky na in-line bruslení. Kvůli vysokému tepelnému komfortu se běžně nenosí, například při vysoce aerobní aktivitě jsou vyloženě nežádoucí.
Pro hobby lyžaře se sportovním stylem lyžování se dnes doporučují sice vysoké, ovšem tenké lyžařské ponožky. Tloušťku rozhodně není vhodné dohánět vrstvením vícero ponožek, které vede pouze k nežádoucímu posouvání. Vedle ztráty preciznosti kontaktu nohy s botou, a tedy i lyží, by vrstvení vedlo ke vzniku mezery mezi nohou a botou, v níž by docházelo ke vzniku mikroklimatu. Místo toho, aby ponožka nohu zahřívala, naopak noha chladne.
Věděli jste, že:
Při lyžování je noha vsunutá do tubusu (komínu), sahajícího až k holeni. Adekvátně tomu by měla být vysoká i ponožka, tj. do poloviny lýtek, případně i výše (dle výšky komínu lyžařské obuvi). Vypolstrované zóny pomáhají tlumit otlaky vznikající tlakem jazyka nebo komínu obuvi. Protože je lyžování založené na dokonalém přenášení sil mezi nohou a lyží, je důležité, aby ponožka na noze držela opravdu pevně. Posouvající se ponožka by způsobovala ztrátu přesnosti přenášení síly a mohla vést až k narušení rovnováhy. Ta by pak snižovala efektivitu lyžaře a vrhala špatné světlo na celkovou spokojenost s lyžováním. Aby se tomuto jevu předešlo, jsou lyžařské ponožky vybaveny strečovými nebo flexibilními proužky či segmenty kolem kotníku a v oblasti nártu, které zajišťují požadovanou pevnost.
+
|
-
|
|
Podkolenky mají často funkci estetickou, v případě dámských provedení navíc vyššího tepelného komfortu a ochrany nohy. K jejich výrobě se často volí merino vlna s různými příměsovými materiály, které ovlivňují výsledné vlastnosti materiálu. Vedle zajištění tepelného komfortu některé modely zabraňují vzniku otlaků či puchýřů při lyžování či snowboardingu.
+
|
-
|
|
Kompresní ponožky/podkolenky mají dvojí význam: používají se na sport, ale také jako zdravotní pomůcka. Pro zdravotní účely pomáhají snižovat riziko sraženin, využití naleznou také při cestování na delší vzdálenosti (letadlem), kdy se stlačením nohou zvyšuje proud v krevním řečišti. Kompresní ponožka/podkolenka v takovém případě pomáhá sportovcům oddalovat únavu pohybového aparátu i produkci laktátu a vyplavování kyseliny mléčné, která způsobuje bolesti svalů. Zároveň kompresní ponožky zkracují dobu rekonvalescence, zajišťují stabilitu pro klouby a nohy a zlepšují koordinaci.
Při sportu, nejčastěji při turistice a běhu, zabraňují kompresní ponožky/podkolenky riziku mikrotrhlin ve svalech, které může vznikat při došlapu. Ponožky/podkolenky svaly stáhnou a zkomprimují je, díky čemuž dochází k menším rázům, a tedy i menšímu poškození a poranění svalů. Zároveň dochází ke snížení zatížení pohybového aparátu.
Věděli jste, že:
K výrobě kompresních ponožek se užívá dvou druhů strojů, a sice strojů běžných, nebo strojů určených přímo pro výrobu ponožek. Výhodou ponožek vyráběných na ponožkových strojích je nepřítomnost švů, případně jsou švy pouze na špičce. Naopak ponožky vyráběné na běžných strojích švy mají. Protože švy vytvářejí vyšší nároky na otlaky, nošení takových ponožek či podkolenek může být po delší době nepříjemné a nepohodlné.
+
|
-
|
|
Poměrně novou záležitostí původem z ČR je unikátní produkt zvaný ponožkoboty. Jak napovídá název, tato obuv v sobě snoubí dvě zdánlivě nespojitelné kategorie v jednu, a sice boty a ponožky. Konstrukčně jsou ponožkoboty v části chodidla a špičky potažené speciálním materiálem chránícím před mechanickým poškozením. V současnosti se už jedná o poměrně známý měkký, pohodlný, tlumicí příjemný materiál, běžně používaný na běžecké dráhy či sportoviště. Protože se tento materiál nenachází na celé botě, nijak neomezuje prodyšnost ponožky. Zájem o tyto ponožky se zvyšuje také díky současnému trendu co nejpřirozenějších, přírodních produktů.
Běžné boty sice chrání chodidlo, ovšem někdy až přehnaně. Nošení nevhodných bot pak může vést k různým deformacím nohy. V tomto ohledu mají ponožky neocenitelnou funkci přirozeného zpevnění chodidla. V ponožkobotě chodidlo funguje mnohem lépe než v běžné obuvi. Protože v běžné botě necítíme žádné nerovnosti, noha se chová pasivně. Naopak v ponožkobotě se noha musí nerovnostem přizpůsobovat, čímž dochází k posilování řady svalů, vazů, úponů a celkovému zlepšení stavu nohy. Díky univerzálnosti ponožkoboty využijete venku i vevnitř, jak při sportu, tak při běžných procházkách po městě či po lese. Při používání venku se samozřejmě opotřebují dříve než při použití vevnitř. Funkce ponožkobot je podobná jako funkce barefootové obuvi (z angl. volně přeloženo jako "medvědí tlapa"). Funkcí této boty je přiblížení se chůzi naboso, bota samotná slouží pouze k ochraně před mechanickým poškozením, nikoliv k tlumení došlapu či držení, vedení nohy.
Věděli jste, že:
Ponožky či barefootovou obuv nedoporučuji používat dlouhodobě na tvrdých rovných površích, jejichž konstrukce vytváří na pohybový aparát neměnný tlak a neměnnou zátěž. Vlivem neměnného zatížení může docházet k bolestem chodidel, vzniku puchýřů apod. Ponožkoboty je vhodné střídat s jinými botami, případně s chůzí ryze naboso.
Údržba ponožkobot se nijak výrazně neliší od údržby funkčních ponožek. Abyste předešli zničení materiálu, vždy dodržujte pokyny výrobce.
+
|
-
|
|
Stejně jako například u funkčního prádla, i ponožky se dají vybírat dle daných parametrů. Pokud od ponožek vyžadujete určité specifické vlastnosti a nejste si jisti, jaký typ ponožky je má, půjdete ve výběru podle parametrů. My jsme sem zahrnuli i něco navíc, protože o výsledku výběru rozhoduje i cena, zajímat vás bude jistě i jejich životnost. Tak pojďme na to.
Parametry ponožek jsou tyto:
Záludnost velikostí spočívá především v různých typech číslování. To se odvíjí od původu výrobce a trhu, pro který ponožky vyrábí. Například francouzští výrobci číslují v evropském číslování, naopak němečtí a britští často používají číslování anglické.
|
Vzhledem ke své přizpůsobivosti dané použitými materiály, například elastanem, lycrou, spandexem aj., se ponožky nečíslují jako samostatné velikosti, ale tzv. sdruženě, nejčastěji ve formě dvojvelikosti. Protože se dokážou elasticky natáhnout, daný model je vhodný pro určité rozpětí velikostí, například 36–38, 39–41, 43–45 apod. Při číslování ponožek se většinou vychází z tzv. centimetrového číslování, tj. metrického číslování, kdy se sdružené velikosti počítají po jednom centimetru.
K nejčastějším materiálům ponožek patří syntetické materiály polypropylen nebo polyester, rozšířená je ale také vlna nebo bambusové vlákno. Kvůli vysoké nasákavosti se doporučuji vyhnout čistě bavlněné ponožce, která je bez jakýchkoliv přídavných materiálů či aplikací na jakoukoliv sportovní aktivitu nevhodná (nasákne pot, navlhne a tím odvede teplo od těla mnohem rychleji).
Materiálové složky ponožky by měly být uváděny postupně od nejvíce zastoupených po nejméně zastoupené složky, přičemž pružné materiály, například lycra, elastan, spandex aj., by neměly být obsaženy více než z 10–15 %, protože těmto materiálům chybějí jiné důležité funkční vlastnosti. Pružné materiály se tedy v tomto vedlejším poměru ponožkou proplétá, případně se aplikuje do určitých zón.
Přírodní materiály:
Syntetické materiály:
|
|
Ovce v tom mají jasno. Oblečou se do merina.Merino je součástí testovaných ponožek, protože není lepšího materiálu, co by dodal tolik tepla a komfortu. Merino vlna pochází z vyšlechtěného druhu ovcí, které se v 18. století chovaly v horských oblastech Španělska.
|
Důležitým bodem pro výběr správných ponožek je to, na co a do jakých podmínek vlastně ponožky sháníme. Jiné ponožky zvolíme na běžné denní nošení, jiné na různé druhy sportů.
|
Funkční ponožky se od sebe liší svou tloušťkou.
Tlušťka materiálu |
Čím je důležitý |
Tenký | na vysoce aerobní aktivity, s vyšší mírou tepla, pocením, aktivitou v botě (i mimo ni) |
Středně silný |
celodenní vyšší zátěž, střídavé podmínky
|
Nejsilnější |
pro aktivity, kde hrozí velké otlačení nohy, měkký došlap, ideální na zimní období
|
Vyztužení ponožek nalezneme tam, kde dochází k největšímu riziku otlaku, případně v místech, kde noha potřebuje být co nejvíce zpevněná. Pro tyto potřeby existují právě tlumící nebo vyměkčené zóny, aplikované v oblasti prstů, chodidla, případně paty, nártu nebo holeně. Tzv. fixační, pružné zóny mají ponožku udržet pevně na noze a zabránit jejímu posouvání. Fixační zóny se nacházejí opět v oblasti nártu, případně kotníku či na horním zakončení ponožek (ať už se jedná o ponožku vyšší, či nižší).
Střih funkční ponožky je navržen tak, aby co nejlépe podporoval aktivitu, které se budeme věnovat. Jednak se jedná o střih z hlediska výšky (ponožky pod kotníky, nad kotníky, do poloviny lýtek či podkolenky), jednak o střihy zesilující efekt ponožky.
|
K dobrému transportu vlhkosti od nohy se často používají syntetické materiály – polyestery, případně určitá polyuretanová vlákna, například lycra aj., které mají vysokou elasticitu a roztažnost. Vhodné je poohlédnout se po speciálních technologiích zajišťujících v obuvi pocit sucha, například technologii ventilačních zón.
Přírodní materiál z merino vlny sám o sobě vlhkost z ponožky neodvádí. Merino vlna má tu vlastnost, že navzdory vlhké ponožce pocit vlhkosti ani pocit studena (typický pro bavlnu) nemáme.
Na funkční ponožky se vztahuje standardní záruka 2 roky. Ponožky jsou však poměrně spotřební zboží, proto je situace se zárukou komplikovanější. Pokud tak například ponožku dennodenně extrémně zatěžujete a ponožky se proděraví, prodejce vám pravděpodobně záruku neuzná. Zda se na danou vadu či poškození záruka vztahuje, se posuzuje vždy dle míry opotřebení.
Ponožky lze koupit buď samostatně, nebo po více párech (3,5) v jednom balení. Ve výhodném balení můžete nižší třídu ponožek zakoupit případně i levněji (okolo 70 - 100 Kč za jeden pár). Ponožky této kategorie však budou zhotoveny z tenkých, levných materiálů (okrajově ponožka tkaná, nebo pletená), čemuž bude odpovídat i jejich funkčnost a životnost. Sportovní ponožky střední kategorie se cenově pohybují v rozmezí 100–300 Kč, v případě dražších modelů (od cca 250–800 Kč) je často použita merino vlna či jiný vyspělý funkční materiál. Ponožky přesahující hranici 1000 Kč jsou navíc opatřeny membránou (např. vybrané modely od výrobce SealSkinz).
Sedmero rad k dobru, protože na správném výběru opravdu záleží. Špatnému výběru lze v mnohém předejít.
|
Nejen se SealSkinz můžete docílit teplých nohou za všech podmínek.Nabízíme zajímavé zamyšlení nad tím, jak důležité je mít nohy v teple a co pro to udělat. Především se dobře vybavit a neponechat nic náhodě. Když prochladnou prsty na nohách, je oříšek je dostat zpátky do varu. Vyznavači vysokohorské turistiky určitě znají, jak dopadá zanedbání voskově vyhlížejících prstů (ve zkratce to jde: modrá-černá-pápá).
|
Autor: Radek Martinek, Vít Hruška
Zdroje: archiv 4camping.cz, unsplash.com
Poradna
Aby nám outdoorové oblečení vydrželo funkční opravdu dlouho, je zapotřebí se o něj správně starat. Jak na praní merina, peří, bambusu nebo dalších materiálů? Poradíme vám!
Poradna
Měkouši jsou dárky, co vás udrží v teple! Všechno o nich najdete v našem rozcestníku článků o oblečení.
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
259 Kč
(50.19 %)
129 Kč
1 490 Kč
(0.07 %)
1 489 Kč
279 Kč
(17.92 %)
229 Kč
1 190 Kč
(0.08 %)
1 189 Kč
799 Kč
(15.02 %)
679 Kč
817 Kč
947 Kč
249 Kč
(40.16 %)
149 Kč