Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak vybrat sněžnice?

Jste na horách raději než doma, ale když je pokryje bílá peřina, máte pocit, že vaše sezóna skončila? Mýlíte se, sněhem pokrytý terén nepatří jen skialpinistům. Jsou to sněžnice, která vás vrátí zpět na cestu.


Popisek: Rodinný výlet na sněžnicích? Není problém. Máme sněžnice i pro děti

Obsah

 

Princip sněžnic je vlastně jednoduchý a plně ho uměli využívat už naši předci, kteří na horách žili a museli se v zasněžené krajině pohybovat po celý rok. Dobře zvolené sněžnice totiž rozloží vaši váhu na poměrně velkou plochu a tím zabrání, abyste se nořili příliš hluboko do sněhu. Chůze zasněženým terénem se tak stává méně obtížnou.

https://www.google.com/url?q=https://pixabay.com/cs/photos/%C5%A1plhat-%C3%BAnava-sn%C3%ADh-zima-z%C3%A1bava-3295661/&sa=D&source=docs&ust=1704704831857347&usg=AOvVaw1FkKQjKPiIrrjra5SzDQYr
Popis: Pro chůzi po čerstvém prašanu je lepší zvolit delší sněžnice.

 

Kdy nazout sněžnice?

Vždy když vyrážíte do zasněžené přírody a nechcete se trápit chůzí v hlubokém sněhu. Jak napovídá náš test sněžnic Warg Snowind chůze bez sněžnic v hlubokém sněhu může potrápit i zdatné sportovce. Na druhé straně po jejich nazutí se vrací požitek z pohybu v horách.

 

Jak vybrat sněžnice, aby opravdu sedly?

Výběr sněžnic není raketová věda. Je jen potřeba vzít v úvahu několik věcí. A pokud s pohybem na sněžnicích začínáte, doporučujeme nepřepálit start. Nejdříve si na pohyb se sněžnicemi na nohou zvykněte a až pak se vydejte na první túru. Na co se tedy zaměřit?

 

TIP, jak vybrat sněžnice podle terénu

Jednodušší sněžnice s kovovým rámem, který je vyplněný tkaninou, se dají pořídit za velice dostupnou cenu okolo dvou tisíc. Skvěle se v nich vyřádíte na procházce zasněženou krajinou, kde nebude příliš stoupání ani náročný pohyb v zarostlém terénu.


Popis: Čekají vás nebezpečné úseky? Doporučujeme vyměnit čepici za helmu

 

Pro pohyb v horském terénu plném náročných výstupů i sestupů je dobré sáhnout po technických sněžnicích. Mají speciální tvar, který umožňuje snadnou a přirozenou chůzi. Hroty na spodní straně pomáhají udržet stabilitu i na namrzlém sněhu. Při výstupech oceníte možnost zvednout patu. Do kopce tak budete moci našlapovat na celé chodidlo a nepůjdete pouze po špičkách. Dražší sněžnice v sobě mají i mačky, takže snadno vystoupáte i opravdu zmrzlý svah.

 

Nosnost sněžnic je klíčová 

U sněžnic se udává hmotnost, kterou by měly unést. Do této váhy se budete pohybovat příjemně na sněhu. Pozor, nepočítá se ale pouze s vaší hmotností, kterou máte, když ráno v pyžamu stoupnete na domácí váhu. K té musíte připočíst váhu oblečení, obuvi, ale také batohu a případného nákladu. Jdete na delší výpravu a berete si sebou jídlo, horké pití v termosce a trekingové hole? Hezky váhu každého kousku připočítejte. Možná vás to překvapí, ale klidně to může být i 20 kilo navíc.

   

 

Rozhovor: Sněžnice jsou sport pro každého

Vše potřebné o sněžnicích v rozhovoru s instruktorem Honzou Muhldorfem..

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Výběr podle věku i pohlaví

I když jsou na trhu univerzální sněžnice, můžete si vybrat i speciální dámské či pánské sněžnice. Pro dámy jsou sněžnice užší a dostupné i v menších velikostech, než bývají univerzální či pánské sněžnice. Můžete se setkat i s tím, že výrobce klade důraz na lehkost dámských sněžnic, aniž by tím utrpěla jejich odolnost. Dětské sněžnice jsou přizpůsobeny malé dětské. Sněžnice pro nejmenší jsou určeny pro zábavu, juniorské už mají podobné technické vlastnosti jako ty pro dospělé.

TIP: Chůze se sněžnicemi je sport pro každého. Nevěříte? Přesvědčí vás o tom rozhovor s Honzou Mühldorfem instruktorem chůze na sněžnicích.

 

Váha sněžnic

Při dlouhých pochodech je znát každý gram navíc. A je vlastně jedno, jestli máte sněžnice upnuté na nohou, nebo je nesete na zádech. Na trhu jsou dostupné i ultralehké sněžnice, jejichž váha (páru) se pohybuje okolo kila a půl.

 

Jaké boty jsou ideální do sněžnic?

Doporučujeme sáhnout po pevných zimních botách vhodných na turistiku. Ideální volbou jsou kotníkové boty. Materiál nesmí být měkký, protože by vás vázání sněžnic tlačilo do nohou. Hrozilo by, že budete mít tendenci si vázání povolit a sněžnice by přestaly dobře sedět na nohou. Jistota, kterou by vám měly dát při pohybu na svahu, by byla pryč. Boty doporučujeme doplnit o návleky, které zajistí, že vám sníh nebude padat do bot a udrží v suchu i nohavice kalhot.

TIP: Doporučujeme boty před výpravou dobře naimpregnovat a na nohy navléct nepromokavé ponožky. Vaše nohy tak budou zaručeně v suchu.

 

Co ještě přibalit?

  1. Rozhodně nezapomeňte na kvalitní rukavice. Ideálně vybírejte takové, které poskytnou ochranu před zimou a náladami zimního počasí, ale dobře se v nich drží hole.
  2. Trekingové hole vám při pohybu v terénu pomohou udržet stabilitu. Odraz holemi navíc usnadní chůzi.
  3. Plánujete-li výlet do opravdu náročného terénu, doporučujeme přidat do výbavy cepín.

Při každé výpravě do divoké přírody je potřeba myslet i na vlastní bezpečnost. Při oblékání nezapomínejte na zásady vrstvení oblečení. Do batohu dejte vždy plně nabitý mobil, který může doplnit i nabitá powerbanka. A hodit se může i základní lavinová výbava, zvlášť pokud se pouštíte do náročných terénů některých velehor.

 

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Lucie Krůčková

Zdroje: archiv autora, pixabay.comunsplash.com

Jak si vybrat to správné místo na kempování v Čechách

Poradna

Chcete s přáteli, rodinou nebo jen sólo vyrazit někam pod stan. Ale kam zamířit – do kempu nebo mimo kemp? A jaké vybavení budete potřebovat? Poradíme vám v tomto článku.

Jak se zbavit zápachu z bot

Poradna

Zápach bot. Prima téma. Moc nevoní, mluvit se vám o něm nechce, příjemné pocity nevyvolává. Někdo se s ním trápí denně, někoho zápach z bot překvapí jen výjimečně. Zabojujte s ním společně s námi!

Jak vybrat boty na turistiku

Poradna

Aneb jak vybrat boty na trek. Ideálně zvolená turistická obuv = základ úspěchu a dobrého pocitu z výpravy. Abyste nešlápli vedle jako mnozí experti v městských teniskách nebo dokonce žabkách, přečtěte si, jak správné boty vybrat.

Vybíráme pro vás

Pánské ponožky Warg Trek Merino

249  (20.08 %) 199 

Porovnat

359  (36.21 %) 229 

Porovnat

(9.39 %) od 579 

Porovnat

Dámské ponožky Warg Trail Low Wool

169  (41.42 %) 99 

Porovnat

Dámské ponožky Warg Trek Merino

249  (20.08 %) 199 

Porovnat

1 190  (36.22 %) 759 

Porovnat

210  (38.57 %) 129 

Porovnat

Čepice s čelovkou Extol Light

285  (30.18 %) od 199 

Porovnat