TEST: Ponožky Warg Talvi
Testovna
Ponožek není nikdy dost. Už jste zkusili ty od značky Warg?
Dnes testujeme velmi pružné a pevné sněžnice od značky TSL, které jsou vhodné i pro začátečníky.
Obsah |
Letošní zimu jsem měl možnost v terénu vyzkoušet sněžnice od firmy TSL, konkrétně model 325 Ride. Během jednoho týdne mě provedly více než 80 km krkonošské krajiny, a tak jsem měl dostatek času na poznání jejich vlastností, výhod i rezerv.
Název: |
325 Ride |
Výrobce: | TSL |
Určení: | Pánské / Dámské |
Rozměry: | 59,5 x 22 cm |
Nosnost: | 50 - 120 kg |
Hmotnost (pár): | 1,77 kg |
Velikost boty: | 39 - 50 |
|
Sněžnice TSL 325 Ride jsou doporučené pro traily v nenáročném prostředí. Jsou vyrobeny z kvalitního tvrdého plastu a výrobce deklaruje tuhost konstrukce do mrazivých -40 °C. Sněžnice mají tvar "přesýpacích hodin", neboli rozšířená špička a pata. Osobně jsem měl na první pohled mírné pochybnosti o pevnosti a odolnosti plastové konstrukce, ale během prvních kroků sněžnice tyto pochybnosti rozptýlily. Neměly problém ani s průchodem lesa, kde člověk každou chvíli pod sněhem narazil na větev nebo pařez.
Sněžnice jsou opatřeny předním ocelovým drapákem na špičce plus šesti ocelovými hroty. K celkové stabilitě napomáhá i 3D tvarování rámu – po obvodě sněžnic tak vzniká ostrá hrana. Tato kombinace zajišťuje stabilní a pohodlnou chůzi po zledovatělých či přímo ledových úsecích. Lepší přilnavost k povrchu je znát i na prošlapaných cestách s tvrdým sněhem a nespornou výhodou je i v těžším terénu – např. při traverzování po šikmém svahu.
Dalším zásadním prvkem sněžnic TSL 325 Ride je systém Easy Ascent, který umožňuje zdvih paty. V případě chůze do svahu lze velice jednoduše nadzvednout patu vázání, což umožní pohodlnou chůzi i ve větším sklonu. Tento systém umožňuje pouze dvě varianty nastavení paty – bez zdvihu a s plným zdvihem. Osobně to považuji za výhodu, protože nejsem příznivcem častého přenastavování vázání (u skialpů není výjimkou, že potřebuji každých pár metrů kopce přenastavit výšku zdvihu paty). Dvě varianty nastavení paty mi přijdou dostatečné a nestalo se mi, že by byl sklon svahu příliš velký nebo naopak relativně malý, že bych si nenašel variantu pro pohodlnou chůzi.
Nesmí chybět ani popis vázání, které má zásadní vliv na pohodlí při chůzi a celkovou stabilitu sněžnic v různých druzích terénu. Systém Lateral Adjust umožňuje i boční nastavení vázání, čímž se líp přizpůsobí obuvi, a to i širším typům. Podrobněji se bude vázání a jeho nastavení věnovat v pasáži o samotném testování.
Jak již bylo zmíněno, sněžnice TSL 325 Ride jsem měl možnost testovat v Krkonoších, zejména v okolí Modrého dolu (nad Pecí pod Sněžkou). Příroda nám byla nakloněna, během několika dní napadlo pár desítek centimetrů nového sněhu, a tak byly ideální podmínky pro každodenní procházení nové stopy prašanem.
První zásadní seznámení se sněžnicemi proběhlo v Peci na parkovišti – bylo třeba nastavit vázání. Nastavení celého systému je v podstatě velmi intuitivní (což je dobře, protože jsem se nezdržoval čtením návodu na seřízení…). Přesto bych doporučil nastavit sněžnice na svoje boty v klidu a teple domova – celý proces mi zabral několik minut. Když vezmu v úvahu fakt, že mi rychle promrzají prsty u rukou, příště si tento zážitek klidně odpustím.
Nicméně je třeba systém vázání pochválit, protože umožňuje kvalitní nastavení na (věřím) širokou škálu bot. Po důkladném prvním nastavení boty ve vázání dobře drží. Ani po několika dnech v terénu jsem nezpozoroval, že by docházelo k povolování vázání.
Posuvný systém nabízí délkové nastavení podle velikosti boty. Výrobce uvádí rozsah velikostí 39 - 50. V případě menší obuvi (dámské) je možné zvolit menší model sněžnic TSL 305 Ride. Špička boty drží ve vázání pomocí gumových pásků – lze je nastavit jak na výšku, tak na šířku boty, a proto by měly pasovat na širokou škálu bot. V oblasti nártu je vázání řešeno jako u snowboardu – systém utažení a povolení je řešen ráčnou.
Celkově jsem byl se systémem vázání velmi spokojený. "Obouvání i vyzouvání" se ze sněžnic je jednoduché a rychlé. Jde pouze o práci s ráčnou, což lze pohodlně provést i v rukavicích.
Sněžnice TSL 325 Ride jsou určené pro jednoduché traily. Otázkou je, co si pod tím představit. Podle mých zkušeností si hravě poradí s většinou výletů až pochodů, které lze u nás v Česku absolvovat. Chůze po tvrdém sněhovém povrchu (po prochozených cestách, běžkařských trasách) je pohodlná, řekl bych i překvapivě rychlá. Kdo by měl chuť, ani běh není problém. K pohodlné chůzi přispívá relativně úzké tělo sněžnic - šířka je 22 cm. Ani při své výšce 172 cm jsem neměl problém se sněžnicemi jít přirozeným krokem a nebylo třeba si hlídat širší krok, abych si o široké sněžnice nezakopával. Kdo by měl s tímto problém, lze mu doporučit menší variantu sněžnic TSL 305. U nich je šířka 20,5 cm.
V čerstvém sněhu jsem měl pocit, že se sněžnice boří více, než bych si představoval. V porovnání se skialpovými lyžemi byl propad sněžnic do sněhu znatelný. Chůze se tak stává o poznání náročnější, ale proto to přece děláme. Když přihlédnu k faktu, že nevážím ani 70 kg, nezávidím jakémukoliv 100 kilovému chlapíkovi, který se vydá na celodenní trek hlubočákem. S tím souvisí i náročnější prostup lesem – vzhledem k většímu "ponoru" se sněžnice občas zaseknou o větev či jiné lesní haraburdí a z procházky zasněženým lesem se tak stává záchranná vyprošťovací akce sněžnic na každém druhém kroku.
Jako povedené a dostatečné hodnotím řešení zdvihu paty. Systém je velmi jednoduchý, ovladatelný v rukavicích nebo pohybem hole. Výrazně zjednodušuje stoupání do svahu. Vzhledem k tomu, že ve sněžnicích člověk chodí v relativně pohodlných botách (na rozdíl od skialpových), stačí pouze jeden stupeň zdvihu paty. Za celou dobu mého týdenního toulání se Krkonošemi se nestalo, že by se mi šlo po rovině nebo do kopce nepohodlně.
Stejně tak nevidím slabinu v protiskluzovém systému. Přední drapák, ocelové hroty a celkový tvar sněžnic zajišťují velmi dobrou stabilitu na různých typech povrchů. Díky tomu nebyl problém s přechodem z hlubokého sněhu do vyfoukaných zledovatělých ploten. Stejně tak při traverzování svahu jsem ocenil oporu v podobě hrotů a ostře modelované hrany sněžnic. Jedinou nejistotu jsem pocítil při traverzování velmi strmého svahu, ale to je z principu velmi obtížně schůdný terén a myslím, že i z tohoto boje odešly sněžnice se ctí.
+
|
-
|
Se sněžnicemi TSL 325 Ride jsem byl celkově spokojený. Po týdnu, který jsem v nich strávil, je hodnotím jako rychlé a pohodlné. Na relativně nízkou pořizovací cenu jsou slušně vybaveny, díky čemuž zajišťují komfortní chůzi v různých terénech i stoupáních. V místních podmínkách si nedovedu představit situaci, se kterou by si neporadily.
Autor: Michal Bubeník
Zdroje: archiv autora
Testovna
Testerka Terka otestovala spacák v dalekém Finsku a na zimních čundrech v České republice. Zajímá vás, jak testování dopadlo?
4 999 Kč
(50.01 %)
2 499 Kč
3 790 Kč
(14.8 %)
3 229 Kč
3 999 Kč
(52.51 %)
1 899 Kč
6 730 Kč
(19.93 %)
5 389 Kč
3 999 Kč
(16.25 %)
3 349 Kč
7 990 Kč
(13.03 %)
6 949 Kč
6 699 Kč
(20 %)
5 359 Kč
6 999 Kč
(20 %)
5 599 Kč