Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

🚛 Nakupte do 14. 12. 2022 a získejte dopravu ZDARMA! Více informací

Test: Sněžnice TSL 325 Ride

Dnes testujeme velmi pružné a pevné sněžnice od značky TSL, které jsou vhodné i pro začátečníky.


Obsah

Letošní zimu jsem měl možnost v terénu vyzkoušet sněžnice od firmy TSL, konkrétně model 325 Ride. Během jednoho týdne mě provedly více než 80 km krkonošské krajiny, a tak jsem měl dostatek času na poznání jejich vlastností, výhod i rezerv.

Charakteristika

 

Název:

 

325 Ride

Výrobce: TSL
Určení: Pánské / Dámské
Rozměry: 59,5 x 22 cm
Nosnost: 50 - 120 kg
Hmotnost (pár): 1,77 kg
Velikost boty: 39 - 50

 

 • pružné a pohodlné
 • pohodlné vázání se systémem Lateral Adjust
 • ocelové hroty a přední drapák
 • tvar přesýpacích hodin pro snadnější chůzi
 • upínací systém Flex
 • rychlonastavitelné pásky s ráčnou
 • zvedání paty Easy Ascent
 • lze upravit i v rukavicích
 • Bi-Material Strap
 • komfortní zapínání rychloupínací přezkou
 • absorpční vrstva na patě (SSAS)
 • mrazuvzdorný plast

První dojmy

Sněžnice TSL 325 Ride jsou doporučené pro traily v nenáročném prostředí. Jsou vyrobeny z kvalitního tvrdého plastu a výrobce deklaruje tuhost konstrukce do mrazivých -40 °C. Sněžnice mají tvar "přesýpacích hodin", neboli rozšířená špička a pata. Osobně jsem měl na první pohled mírné pochybnosti o pevnosti a odolnosti plastové konstrukce, ale během prvních kroků sněžnice tyto pochybnosti rozptýlily. Neměly problém ani s průchodem lesa, kde člověk každou chvíli pod sněhem narazil na větev nebo pařez.

Stabilita

Sněžnice jsou opatřeny předním ocelovým drapákem na špičce plus šesti ocelovými hroty. K celkové stabilitě napomáhá i 3D tvarování rámu – po obvodě sněžnic tak vzniká ostrá hrana. Tato kombinace zajišťuje stabilní a pohodlnou chůzi po zledovatělých či přímo ledových úsecích. Lepší přilnavost k povrchu je znát i na prošlapaných cestách s tvrdým sněhem a nespornou výhodou je i v těžším terénu – např. při traverzování po šikmém svahu.

Chůze do kopce

Dalším zásadním prvkem sněžnic TSL 325 Ride je systém Easy Ascent, který umožňuje zdvih paty. V případě chůze do svahu lze velice jednoduše nadzvednout patu vázání, což umožní pohodlnou chůzi i ve větším sklonu. Tento systém umožňuje pouze dvě varianty nastavení paty – bez zdvihu a s plným zdvihem. Osobně to považuji za výhodu, protože nejsem příznivcem častého přenastavování vázání (u skialpů není výjimkou, že potřebuji každých pár metrů kopce přenastavit výšku zdvihu paty). Dvě varianty nastavení paty mi přijdou dostatečné a nestalo se mi, že by byl sklon svahu příliš velký nebo naopak relativně malý, že bych si nenašel variantu pro pohodlnou chůzi.

Vázání - technologie

Nesmí chybět ani popis vázání, které má zásadní vliv na pohodlí při chůzi a celkovou stabilitu sněžnic v různých druzích terénu. Systém Lateral Adjust umožňuje i boční nastavení vázání, čímž se líp přizpůsobí obuvi, a to i širším typům. Podrobněji se bude vázání a jeho nastavení věnovat v pasáži o samotném testování.

Podmínky během testování

Jak již bylo zmíněno, sněžnice TSL 325 Ride jsem měl možnost testovat v Krkonoších, zejména v okolí Modrého dolu (nad Pecí pod Sněžkou). Příroda nám byla nakloněna, během několika dní napadlo pár desítek centimetrů nového sněhu, a tak byly ideální podmínky pro každodenní procházení nové stopy prašanem.

Nastavení vázání

První zásadní seznámení se sněžnicemi proběhlo v Peci na parkovišti – bylo třeba nastavit vázání. Nastavení celého systému je v podstatě velmi intuitivní (což je dobře, protože jsem se nezdržoval čtením návodu na seřízení…). Přesto bych doporučil nastavit sněžnice na svoje boty v klidu a teple domova – celý proces mi zabral několik minut. Když vezmu v úvahu fakt, že mi rychle promrzají prsty u rukou, příště si tento zážitek klidně odpustím.

Nicméně je třeba systém vázání pochválit, protože umožňuje kvalitní nastavení na (věřím) širokou škálu bot. Po důkladném prvním nastavení boty ve vázání dobře drží. Ani po několika dnech v terénu jsem nezpozoroval, že by docházelo k povolování vázání.

Posuvný systém nabízí délkové nastavení podle velikosti boty. Výrobce uvádí rozsah velikostí 39 - 50. V případě menší obuvi (dámské) je možné zvolit menší model sněžnic TSL 305 Ride. Špička boty drží ve vázání pomocí gumových pásků – lze je nastavit jak na výšku, tak na šířku boty, a proto by měly pasovat na širokou škálu bot. V oblasti nártu je vázání řešeno jako u snowboardu – systém utažení a povolení je řešen ráčnou.

Celkově jsem byl se systémem vázání velmi spokojený. "Obouvání i vyzouvání" se ze sněžnic je jednoduché a rychlé. Jde pouze o práci s ráčnou, což lze pohodlně provést i v rukavicích.

Chůze po tvrdém povrchu

Sněžnice TSL 325 Ride jsou určené pro jednoduché traily. Otázkou je, co si pod tím představit. Podle mých zkušeností si hravě poradí s většinou výletů až pochodů, které lze u nás v Česku absolvovat. Chůze po tvrdém sněhovém povrchu (po prochozených cestách, běžkařských trasách) je pohodlná, řekl bych i překvapivě rychlá. Kdo by měl chuť, ani běh není problém. K pohodlné chůzi přispívá relativně úzké tělo sněžnic - šířka je 22 cm. Ani při své výšce 172 cm jsem neměl problém se sněžnicemi jít přirozeným krokem a nebylo třeba si hlídat širší krok, abych si o široké sněžnice nezakopával. Kdo by měl s tímto problém, lze mu doporučit menší variantu sněžnic TSL 305. U nich je šířka 20,5 cm.

Chůze v hlubokém sněhu

V čerstvém sněhu jsem měl pocit, že se sněžnice boří více, než bych si představoval. V porovnání se skialpovými lyžemi byl propad sněžnic do sněhu znatelný. Chůze se tak stává o poznání náročnější, ale proto to přece děláme. Když přihlédnu k faktu, že nevážím ani 70 kg, nezávidím jakémukoliv 100 kilovému chlapíkovi, který se vydá na celodenní trek hlubočákem. S tím souvisí i náročnější prostup lesem – vzhledem k většímu "ponoru" se sněžnice občas zaseknou o větev či jiné lesní haraburdí a z procházky zasněženým lesem se tak stává záchranná vyprošťovací akce sněžnic na každém druhém kroku.

Zdvih paty v praxi

Jako povedené a dostatečné hodnotím řešení zdvihu paty. Systém je velmi jednoduchý, ovladatelný v rukavicích nebo pohybem hole. Výrazně zjednodušuje stoupání do svahu. Vzhledem k tomu, že ve sněžnicích člověk chodí v relativně pohodlných botách (na rozdíl od skialpových), stačí pouze jeden stupeň zdvihu paty. Za celou dobu mého týdenního toulání se Krkonošemi se nestalo, že by se mi šlo po rovině nebo do kopce nepohodlně.

Protiskluzový systém

Stejně tak nevidím slabinu v protiskluzovém systému. Přední drapák, ocelové hroty a celkový tvar sněžnic zajišťují velmi dobrou stabilitu na různých typech povrchů. Díky tomu nebyl problém s přechodem z hlubokého sněhu do vyfoukaných zledovatělých ploten. Stejně tak při traverzování svahu jsem ocenil oporu v podobě hrotů a ostře modelované hrany sněžnic. Jedinou nejistotu jsem pocítil při traverzování velmi strmého svahu, ale to je z principu velmi obtížně schůdný terén a myslím, že i z tohoto boje odešly sněžnice se ctí.

Video - představení sněžnic TSL 325 Ride

Hodnocení: 90 %

+

 • rychlá a pohodlná chůze
 • stabilní i na zledovatělém povrchu
 • jednoduchá manipulace s vázáním i v rukavicích
 • zdvih paty pro chůzi do svahu

-

 • větší bořivost v hlubokém sněhu

Závěr

Se sněžnicemi TSL 325 Ride jsem byl celkově spokojený. Po týdnu, který jsem v nich strávil, je hodnotím jako rychlé a pohodlné. Na relativně nízkou pořizovací cenu jsou slušně vybaveny, díky čemuž zajišťují komfortní chůzi v různých terénech i stoupáních. V místních podmínkách si nedovedu představit situaci, se kterou by si neporadily.

Užitečné odkazy:

Další zajímavé články:

Autor: Michal Bubeník

Zdroje: archiv autora

TEST: Dámské boty La Sportiva Hyper Woman GTX

Testovna

Pocit jistoty a stability, spolu s výborným tlumením, vám při nástupu na ferraty nebo náročném alpském výstupu dodají dámské boty La Sportiva Hyper Woman GTX. Přečtěte si, jak tyto boty obstály v naší recenzi.

TEST: Karimatka Outwell Sleepin Double 7,5

Testovna

Karimatka Sleepin Double 7,5 značky Outwell je dostatečně široká pro dvě osoby a je tak skvělou volbou pro ty, co cestují v páru. Je tato karimatka právě pro vás? Přečtěte si naší recenzi. 

TEST: Trailové boty La Sportiva Bushido

Testovna

Hledáte trailové běžecké boty, které mají co nabídnout a ještě k tomu dobře vypadají? Boty La Sportiva Budshido pro vás budou nejspíš ty pravé! Přečtěte si jejich recenzi.

Vybíráme pro vás

Sněžnice Snowstorm od značky Warg mají odolný hliníkový rám a jsou určeny pro všechny typy bot ve velikosti...

2 790  (17.6 %) 2 299 

Porovnat

Sněžnice Warg Snowfall mají odolný hliníkový rám a díky integrovanému podpadku budete moci snadno vystoupat...

3 190  (15.39 %) 2 699 

Porovnat

Sněžnice Warg Snowind mají odolný polypropylenový rám a díky integrovanému podpadku budete moci snadno...

2 590  (15.1 %) 2 199 

Porovnat

Výhodný set sněžnic Warg Snowstorm a holí Warg Explorer vám zajistí vše co potřebujete pro pravé dobrodružství...

4 280  (32.27 %) 2 899 

Porovnat

Výhodný set sněžnic Warg Snowind a holí Warg Explorer vám zajistí vše co potřebujete pro pravé dobrodružství...

4 080  (31.4 %) 2 799 

Porovnat

Výhodný set sněžnic Warg Snowfall a holí Warg Explorer vám poskytne vše co potřebujete pro pravé dobrodružství...

4 680  (35.92 %) 2 999 

Porovnat

Sněžnice Tsl Access jsou skvělým společníkem do středně těžkého terénu pro začátečníky a pokročilé. Najdeme...

4 390  (10.05 %) 3 949 

Porovnat

Sněžnice MSR Revo Trail W22 jsou vhodné do rovinatého a lehce kopcovitého terénu. Prémiové materiály...

6 999  (10 %) 6 299 

Porovnat