Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

eXtra slevy: získejte slevové kupony na více než 30 značek. Získat

Test: Sněžnice TSL Symbioz Motion 2 L

Sněžnice od značky TSL podrobil zátěžovému testu ve Vysokých Tatrách horolezec Radek Moravec.


Obsah

Padá rozhodnutí a i přesto, že není dobré počasí odjíždíme do Vysokých Tater na Zbojnickou chatu. Samozřejmě s sebou beru i sněžnice, kterými jsem si letos udělal radost, ale bohužel ani v Orlických horách, kde jsem doma, nebyly sněhové podmínky takové, abych je mohl vyzkoušet. 

Charakteristika

 

Název:

 

Symbioz Motion 2 L

Výrobce: TSL
Určení: Pánské / Dámské
Rozměry: 69 x 22,5 cm
Nosnost: 70 - 140 kg
Hmotnost (pár): 2,23 kg
Velikost boty: 41 - 50

 

 • pružné a pohodlné
 • ocelové hroty a přední drapák
 • pohodlné vázání se systémem Lateral Adjust
 • pružný strukturovaný rám Hyperflex Concept
 • tvar přesýpacích hodin pro snadnější chůzi
 • upínací systém Flex
 • rychlonastavitelné pásky s ráčnou
 • zvedání paty Easy Ascent
 • lze upravit i v rukavicích
 • Bi-Material Strap
 • komfortní zapínání rychloupínací přezkou
 • absorpční vrstva na patě (SSAS)
 • mrazuvdorný plast

První nasazení

Ráno vyrážíme z Hrebienku směr Velká Studená dolina. Stále chumelí a sněhu viditelně přibývá každou hodinou i metrem. Zanedlouho sundaváme batohy a nasazujeme sněžnice - já svoje TSL Symbioz Motion 2 L. Chvíli mi to trvá, protože jsem si doma nastavil jenom jednu a druhou ladím až nyní. Jde to jednoduše a rychle, což v počasí jaké je teď oceňuji, poněvadž stále chumelí a vítr zesiluje. Koukám na nastavenou sněžnici a podle měřítka s číslicemi nastavuji délku boty na druhou.

Vázání

Upnutí na špičce boty má dvě volby, na širokou nebo úzkou obuv. To umožňuje pevné stáhnutí jakékoli boty. Další vázání kolem kotníku je opravdu skvělé. Nejenom, že je ohebné, ale je také celé z pružné gumy a nehrozí (aspoň doufám) popraskání vázání mrazem a používáním. Už jsem to na některých typech viděl a sněžnice, které ho měly z plastu, jsou prakticky neopravitelné. Dotáhnutí se provádí snadno, posunem páčkou-ráčnou dopředu a zpět, zoubky do sebe zapadají a bota se utahuje velice rychle a pevně. Myslím, že na sněžnice se hodí měkčí boty, ale měl jsem tvrdé horolezecké boty a žádný problém jsem při chůzi neměl.

Rozepínání

Rovněž rozepínání je snadné. Sice jsem na to přišel až druhý den, že to jde jen jednou rukou a velice lehce, přece jen to je poprvé, co mám tyhle sněžnice na noze a nikdo mi manipulaci neukazoval. Ale není to nic složitého a každý si na to určitě přijde sám.

Patka

Dobrá je také patka, která se dá při stoupání do kopce zvednout. Jde to udělat hůlkou, takže není potřeba se s těžkým batohem ohýbat nebo ho dokonce sundávat. Je to podobné jako u lyží-skialpů.

Ozubení

Samozřejmě nesmím opomenout ani ozubení zespodu sněžnic, které umožňuje chůzi po firnu nebo ledu. V horách to vidím jako velkou výhodu, protože se terén často mění. Chvílemi je sněhu po stehna a poté jsou vyfoukané místa, kde je to zmrzlé a bylo by potřeba nasazovat mačky. Tímto způsobem člověk dojde až k nástupu, kde sněžnice sundá, pokud jde lézt, ponechá a bere si horolezecké vybavení.

Další užitečné vlastnosti

Pružnost, ohebnost a schopnost sněžnic přizpůsobit se terénu je absolutní pecka. Neskutečná je jejich pevnost a lehkost. Váhu pouhých 1,15 kg na jeden kus oceníte hlavně v hlubokém prašanu při zvedání nohou i se sněhem nebo při nesení sněžnic na batohu.

Malý nedostatek

Jedinou nevýhodou sněžnic, co jsem zjistil, je to, že nemají velkou došlapnou plochu a při hlubokém prašanu se stejně boří. Tento typ je prostě dělaný do členitého terénu a do vysokých hor. Do nízkých hor a rovin se hodí klasické prašanky. Je to jako u lyží, kdo chce jezdit na sjezdovce, tak si nebere běžky. Ještě musím dodat, že pořizovací cena přes 6000 Kč je opravdu vysoká a při dnešní konkurenci může spoustu lidí odradit, i když se jedná o špičku mezi sněžnicemi.

Video - představení sněžnic TSL Symbioz Motion

Hodnocení: 85 %

+

 • snadné nastavení na velikost boty
 • pružné vázání na širokou i úzkou obuv
 • jdou lehce rozepnout
 • patku lze ovládat hůlkou
 • usnadňují chůzi po firnu i ledu
 • pevné a lehké

-

 • vysoká pořizovací cen
 • v hlubokém prašanu se boří

Závěr

Sněžnice TSL Symbioz Motion 2 L doporučuji všem, kteří mají rádi pohyb v horách a chtějí ušetřit čas i sílu. Jsem maximálně spokojený a věřím, že při dobrém zacházení mi budou dlouho a dobře sloužit.

Užitečné odkazy:

Další zajímavé články:

Autor: Radek Moravec

Zdroje: archiv autora

TEST: Dámské boty La Sportiva Hyper Woman GTX

Testovna

Pocit jistoty a stability, spolu s výborným tlumením, vám při nástupu na ferraty nebo náročném alpském výstupu dodají dámské boty La Sportiva Hyper Woman GTX. Přečtěte si, jak tyto boty obstály v naší recenzi.

TEST: Karimatka Outwell Sleepin Double 7,5

Testovna

Karimatka Sleepin Double 7,5 značky Outwell je dostatečně široká pro dvě osoby a je tak skvělou volbou pro ty, co cestují v páru. Je tato karimatka právě pro vás? Přečtěte si naší recenzi. 

TEST: Trailové boty La Sportiva Bushido

Testovna

Hledáte trailové běžecké boty, které mají co nabídnout a ještě k tomu dobře vypadají? Boty La Sportiva Budshido pro vás budou nejspíš ty pravé! Přečtěte si jejich recenzi.

Vybíráme pro vás

Sněžnice Snowstorm od značky Warg mají odolný hliníkový rám a jsou určeny pro všechny typy bot ve velikosti...

2 790  (21.18 %) 2 199 

Porovnat

Sněžnice Warg Snowfall mají odolný hliníkový rám a díky integrovanému podpadku budete moci snadno vystoupat...

3 190  (18.53 %) 2 599 

Porovnat

Sněžnice Warg Snowind mají odolný polypropylenový rám a díky integrovanému podpadku budete moci snadno...

2 590  (18.96 %) 2 099 

Porovnat

Výhodný set sněžnic Warg Snowind a holí Warg Explorer vám zajistí vše co potřebujete pro pravé dobrodružství...

4 080  (31.4 %) 2 799 

Porovnat

Výhodný set sněžnic Warg Snowstorm a holí Warg Explorer vám zajistí vše co potřebujete pro pravé dobrodružství...

4 280  (32.27 %) 2 899 

Porovnat